Čo robí prezident USA celé dni? Denník Washington Post rozrátal Trumpov mesiac (obdobie 31 dní počnúc inauguráciou) na hodiny jednotlivých činností.

Trump's 1st month in office includes:

Golf—25 hrs
Foreign relations—21 hrs
Tweeting—13 hrs
Intel briefings—6 hrshttps://t.co/eHjLns62KU pic.twitter.com/j8UG746BQw

— Kyle Griffin (@kylegriffin1) February 22, 2017

1. Golf – 25 hodín

Za celý mesiac strávil 25 hodín hraním golfu. D. Trump už dávnejšie v rámci svojho imidžu priznal, že necvičí, nechodí do posilňovne, ba ani nehrá basketbal ako jeho predchodca Barack Obama. Občas si zahrá golf, niekedy sám, niekedy s lídrami iných štátov. Strávil ním viac času než na mítingoch s tajnými službami (6 hodín) a viac než udržiavaním medzinárodných vzťahov (21 hodín) telefonátmi a stretnutiami so zahraničnými lídrami.

7 (ne)dôležitých činností, ktorým Donald Trump venuje čas

Donald Trump vo vozíku na golfovom ihrisku Zdroj: SITA / AP

Sám však v auguste 2016 povedal: „Budem pracovať pre vás. Nebudem mať čas hrať golf.“

2. Pobyt v zimnom zámku – vyše 170 hodín

Od golfu nie je ďaleko do práce a naspäť – obidve sa totiž často odohrávajú v luxusnej floridskej rezidencii Mar-a-Lago, ktorá slúži ako zimné sídlo amerického prezidenta v štýle Camp David. V ľahkosti atmosféry štátu dôchodcov (takmer každý piaty občan Floridy je dôchodca) prezident pracuje. Počas prvého mesiaca išlo o 39 pracovných hodín v tomto „home-office“. Ďalších 106 hodín strávených v Mar-a-Lago tvoril mimopracovný čas a 25 hodín spomínaný golf.

7 (ne)dôležitých činností, ktorým Donald Trump venuje čas

Mar-a-Lago Zdroj: SITA / AP

3. Twitter – 13 hodín

Nebolo by ráno bez urbi et orbi Donalda Trumpa na Twitteri. Posolstvá amerického prezidenta vyžadujú čas a za mesiac im najmocnejší muž sveta obetoval 13 hodín. Obľúbené urážky podľa Trump Twitter Archive sú „loser“ (v 234 tweetoch), „dumb“ alebo „dummy“ (v 222 tweetoch) a „stupid“ (v 183 tweetoch). Stihol už napríklad vo vyše 100 tweetoch naznačiť, že globálne otepľovanie je len konšpirácia vytvorená Čínou, aby poškodila americkým výrobcom.

4. Tlačové konferencie – 4 hodiny

Hoci sme o D. Trumpovi počúvali a čítali za mesiac viac než dosť, tlačové konferencie tvorili dokopy len štyri hodiny za prvý mesiac vo funkcii prezidenta.

7 (ne)dôležitých činností, ktorým Donald Trump venuje čas

Trump si s novinármi veľmi nerozumie Zdroj: SITA / AP

5. Podpisovanie zákonov a nariadení – 6 hodín

Podpisovanie zákonov a nariadení rezonuje celým svetom, no D. Trump touto činnosťou za mesiac strávil len šesť hodín. „Nepotrebujeme nové zákony,“ povedal 25. januára krátko na to, čo podpísal dve nariadenia. Jeden z prvých jeho podpisov dopadol práve na dokument, ktorý smeroval k zrušeniu Obamacare.

7 (ne)dôležitých činností, ktorým Donald Trump venuje čas

Donald Trump podpisuje zákon Zdroj: SITA / AP

6. Lietanie – 16 hodín

Slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi v minulosti vyčítali výlety do Popradu lietadlom. Americký prezident D. Trump strávil za prvý mesiac v práci 16 hodín lietaním v lietadle Air Force One a Marine One (helikoptéra). To je priemerne polhodina lietania každý deň. Viac než náš prezident.

7 (ne)dôležitých činností, ktorým Donald Trump venuje čas

Lietadlo Donalda Trumpa Zdroj: SITA / AP

7. Spánok - ???

Americký prezident nie je stroj a takisto si potrebuje oddýchnuť. Za posledný mesiac mal podľa analýzy WP dokopy 399 mimopracovného času. Aby nemrhal časom, nespí takmer vôbec. Aspoň tak sám tvrdí.

Vo svojej knihe Think Like a Billionaire z roku 2004 tvrdil, že spí okolo štyroch hodín denne, vekom svoj čas zlepšuje – novembri 2015 uviedol, že spí tri až štyri hodiny denne.

Ak by to bola pravda, tak za prvých 31 dní v úrade spal len okolo 93 – 124 hodín. Podľa National Sleep Foundation priemerný človek vo veku 65 a viac rokov spí 7 až 8 hodín denne. Teda 217 – 248 hodín mesačne. Americký prezident spí len polovicu z toho, čo bežný smrteľník. Pripomenúť si možno históriu z druhej strany sveta – v Rusku za Stalina bolo jedno z okien Kremľa celé noci rozsvietené na znak toho, že Stalin stále bdie a pracuje.