Podľa Kiskovho plánu: Za ľudí má novú líderku

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. V sobotu ju na sneme v Trenčianskych Tepliciach zvolili delegáti strany, pričom zvíťazila nad poslancom Miroslavom Kollárom v pomere 73:36 hlasov.

Nová predsedníčka strany Za ľudí chce, aby strana pokračovala vo vízii, ktorú nastavil bývalý predseda a exprezident Andrej Kiska. „Aby sme boli modernou, európskou stredovou stranou, rozumnou a slušnou silou v slovenskej politike. Myslím si, že takáto stredová alternatíva na politickej scéne nie je. My sme jediná takáto alternatíva. Verím, že s odborným potenciálom, ktorý máme, budeme rásť a budeme silnou stranou." vyhlásila.

Protikandidát Veroniky Remišovej v súboji o predsednícky post Miroslav Kollár – ktorého následne len veľmi neochotne navrhla za podpredsedu – jej, podobne ako koaliční partneri po voľbe zablahoželal k víťazstvu.

„Dáva jej jasný a silný mandát nasmerovať stranu tak, ako bola definovaná jej vízia. Držím jej v tom palce. V prípade záujmu som plne pripravený jej v tom pomôcť." dodal.

Peniaze od Tiposu: Ďalšia kauza Borisa Kollára

Národná lotériová spoločnosť Tipos v sobotu vyhlásila, že odmieta, aby zmluvy s vysielateľmi, ktoré uzavrela a plánuje uzavrieť, boli zneužívané na „politikárčenie“ bez predchádzajúcej znalosti celej veci. Uviedol to v reakcii na sobotné vyjadrenia strán Smer-SD a mimoparlamentnej Dobrej voľby referent oddelenia internej a externej komunikácie Tiposu Rastislav Čépe.

„V zmluvách, ktoré sú zo zákona zverejnené v Centrálnom registri zmlúv, sú jasne zadefinované podmienky, ktoré vylučujú zneužitie finančných prostriedkov národnej lotériovej spoločnosti.“ uviedol Tipos. K celej veci sa plánuje spoločnosť vyjadriť v pondelok 10. augusta.

Spoločnosť poznamenala, že pôsobí na konkurenčnom trhu, pričom ponuka a predaj jej produktov a služieb si vyžaduje v tomto priestore aj komunikáciu smerom k zákazníkom a hráčom aj prostredníctvom médií a reklamy.

Opozičný Smer-SD a Dobrá voľba poukázali na zmluvu medzi štátom a firmou predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Podľa Smeru-SD ide o zmluvu, ktorá na úkor štátu podporuje súkromné podnikanie B. Kollára.

„Zaujímavou nie je len suma 240-tisíc eur, ale aj to, že doteraz Fun rádio nikdy nedostalo peniaze od spoločnosti Tipos.“ dodal Smer-SD.

Predseda parlamentu avizoval, že sa k veci takisto plánuje vyjadriť v pondelok.

SNS chce referendum o predčasných voľbách

Mimoparlamentná SNS spustila v nedeľu zber podpisov pre vypísanie referenda za predčasné parlamentné voľby. Informoval o tom predseda strany Andrej Danko na sociálnej sieti.

Bývalý predseda parlamentu argumentuje nekompetentnosťou a morálnymi zlyhaniami zvolených zástupcov občanov pri riešení zásadných ekonomických a spoločenských problémov.

Záujem o prípravu referenda ohlásil nedávno okrem SNS aj bývalý predseda KDH Alojz Hlina, ktorý sa chce pýtať na pochybne získané vysokoškolské tituly v politike. Referendum podľa ústavy vyhlasuje prezident SR. Iniciátori potrebujú zohnať pod petíciu aspoň 350-tisíc občanov.

Bielorusko na hodnotovej križovatke

Kandidátka bieloruskej opozície na prezidentku Svetlana Tichanovská, ktorá je považovaná za najväčšiu rivalku úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka, si želá spravodlivé voľby. Vyhlásila to potom, ako odovzdala svoj hlas v hlavnom meste Minsk.

„Naozaj chcem, aby tieto voľby boli čestné, keďže, ak sa úrady nemajú čoho báť a ak chcú všetci za prezidenta Alexandra Lukašenka, tak s tým budeme súhlasiť.“ povedala médiám po odovzdaní svojho hlasu.

Svetlana Tichanovská, 37-ročná učiteľka angličtiny a prekladateľka, ktorá je v Bielorusku označovaná za „symbol zmeny“, je vo voľbách považovaná za hlavnú súperku A. Lukašenka. Ten sa uchádza o šieste funkčné obdobie v úrade a pred voľbami viedol agresívnu kampaň na potlačenie opozície. Očakáva sa, že vo voľbách opäť zvíťazí.

Exilové bieloruské média informujú o mobilizácii vojenských jednotiek a polície v Minsku a obmedzeniach v internetovom pripojení a bankových transakciách.

Libanon v čase krízy siaha po parlamentných voľbách

Libanonský premiér Hassán Dijáb (Diab) v sobotu oznámil, že iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Premiérovo vyhlásenie súvisí s utorkovým smrtiacim výbuchon v bejrútskom prístave, ktorý si vyžiadal už najmenej 158 mŕtvych a vyše 6-tisíc zranených. O strechu nad hlavou prišlo viac ako 300-tisíc ľudí.

„Štrukturálnu krízu, ktorou prechádza naša krajina, nemôžeme prekonať bez predčasných parlamentných volieb,“ vyhlásil premiér v sobotňajšom televíznom prejave k národu.

Predseda vlády pritom vyzval všetky libanonské politické strany, aby v súčasnej situácii prekonali vzájomné rozpory, súhlasili s konaním predčasných volieb a spoločne pripravili štrukturálne reformy, ktoré Libanon nevyhnutne potrebuje.

Utorkový požiar a následný výbuch vyše 2 700 ton dusičnanu amónneho uskladneného v bejrútskom prístave ešte viac prehĺbili dlhodobú politickú a ekonomickú krízu, ktorá Libanonom zmieta už celé mesiace.