Pellegrini vraj o Kyselicovi nevedel

V nedeľnej relácii Na telo si za diskusný stôl zasadli podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) a expremiér Peter Pellegrini. K téme príslušnosti bývalého štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu vo Vojenskom spravodajstve sa Pellegrini vyjadril, že sa to nepokúsil zneužiť na vnútorný rozklad OĽaNO.

„Ako predseda vlády som o tom nevedel,“ uviedol. Z podobných snáh ho totiž počas týždňa obvinil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Naopak, bývalý premiér za Smer-SD si myslí, že L. Kyselica by mal okrem ministerstva vnútra odísť aj z parlamentu, keďže ho môže naverbovať niekto iný.

K svojmu straníckemu kolegovi sa kriticky stavia aj G. Grendel. Počas pôsobenia minulej vlády mohol byť podľa neho tlačený, aby na členov OĽaNO donášal. „Som za to, aby prišiel na parlamentný výbor pre kontrolu vojenského spravodajstva.“ pripustil. Hoci sa jeho dôvera voči kolegovi naštrbila, oceňuje, že vyvodil politickú zodpovednosť.

K téme vetovaného zákona o voľbe generálneho prokurátora G. Grendel uviedol, že zmeny pri odvolateľnosti, ktoré sa prezidentke nepozdávali, sa môžu pokojne vyškrtnúť. Naopak, Pellegrinimu sa nepáčia aj zvyšné aspekty zákona, ako napríklad verejná voľba. „Verejná voľba je skôr pre predsedov poslaneckých klubov, aby mali kontrolu o svojich kolegoch o tom, ako hlasujú,“ myslí si.

Zverejnili spôsob prerozdeľovania Matovičovho fondu

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády v nedeľu uviedol, že z Fondu vzájomnej pomoci prispejú každému žiadateľovi takú sumu, akou mu prispeje verejnosť. Projekt založil v apríli premiér Igor Matovič (OĽaNO) ako spôsob pomoci ľuďom postihnutým koronakrízou. Detaily mechanizmu prerozdeľovania jeho financií budú zverejnené na webovom portáli, ktorý majú čoskoro spustiť.

Projekt bol spoločným rozhodnutím koaličných strán s tým, že prispievať doň budú koaliční poslanci zo svojich platov. Doposiaľ sa v ňom nazhromaždilo viac ako 676-tisíc eur. Peniaze poslali poslanci za OĽANO a Sme rodina, ale aj premiér, minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) či minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Verejnosť si teraz bude môcť zaregistrovať žiadosť a spraviť niekoľko krokov, aby mohla peniaze z fondu získať. Prerozdelenie bude potom závisieť od preferencie zvyšku verejnosti, Úrad vlády vyplatí každému žiadateľovi takú sumu, akú prispeje verejnosť. Maximálna výška príspevku na žiadateľa je však 1 000 eur.

Slovensko si pripomenulo obete rómskeho holokaustu

Druhého augusta 1944 bolo v koncentračnom tábore Osvienčim vyvraždených 4 300 Rómov a Sintov, pričom celkový počet rómskych obetí počas druhej svetovej vojny má byť viac ako 500-tisíc. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu uviedol, že extrémizmus sa začína v zlom vzdelaní.

Školy by podľa neho mali vyvracať hoaxy a nepravdy, ktoré sa mladí ľudia dozvedajú z dezinformačných internetových článkov. Prezidentka Zuzana Čaputová zas považuje za povinnosť verejných autorít, aby odmietli akékoľvek prejavy nenávisti voči určitým skupinám, keďže predsudkami sa podľa nej dá jednoducho ospravedlniť násilie.

Europoslanec a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) zas pripomenul náročnú situáciu, ktorú majú Rómovia pri uplatnení aj dnes. „Urýchlene musíme prijať opatrenia, aby aj z nášho vzdelávacieho systému vychádzali deti s uplatnením na pracovnom trhu,“ doplnil.

Donald Trump zakáže TikTok

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že v Spojených štátoch zakáže populárnu aplikáciu TikTok na zdieľanie krátkych videí. „Čo sa TikToku týka, v Spojených štátoch ho zakazujeme,“ povedal Trump na palube lietadla Air Force One. Pre čínsku spoločnosť ByteDance, ktorej aplikácia patrí, je to tvrdá rana, keďže TikTok má v USA 80 miliónov aktívnych používateľov.

Dôvodom zákazu sú obavy zo zneužívania osobných údajov používateľov TikToku čínskou vládou. Spoločnosť ByteDance, ktorej aplikácia patrí, totiž sídli v Číne a podľa tamojších zákonov musí spolupracovať so spravodajskými službami ovládanými komunistickou stranou.

Samotná firma však zdôrazňuje svoju nezávislosť od vlády a jej aplikácia nie je pre čínskych používateľov dostupná. Za Trumpovým odporom voči TikToku však môžu byť aj politické motivácie, keďže USA má momentálne ostrý konflikt s Čínou a na sociálnej sieti prevažujú liberálne a ľavičiarske názory z protitrumpovského tábora.

Podľa informácií agentúry Reuters by do hry mohla vstúpiť firma Microsoft, ktorá údajne zvažuje prevzatie TikToku v Spojených štátoch. Donald Trump však naznačil pochybnosti o tom, že by takáto dohoda bola dovolená. Vprípade úspešnej akvizície by však Američania nemuseli prísť o možnosť jej využívania a Microsoft by dostal nový priestor pre reklamné aktivity.

Apple sa stal najhodnotnejšou firmou na svete

Akcie americkej technologickej spoločnosti Apple v piatok posilnili o viac ako 10 percent, keď uzavreli na hodnote 425,04 dolára. S novou trhovou kapitalizáciou 1,82 bilióna dolárov tak výrobca iPhonov prekonal saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco a stal sa najväčšou firmou na svete.

Saudi Aramco má momentálne trhovú kapitalizáciu v hodnote 1,76 bilióna dolárov, rebríčku kraľovalo od svojho minuloročného uvedenia na burzu. Koncern však tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, ktorá zrazila jeho tržby viac než o polovicu a hodnotu jeho akcií o 6,4 percenta.

Piatkový rast bol najvýraznejším rastom akcií Applu od 13. marca. Môžu za to oznámenia o výsledkoch hospodárenia a delení akcií. Koncom augusta má byť jedna akcia rozdelená na štyri. Firma tým chce znížiť ceny svojich akcií, aby boli dostupné pre viac investorov.

Od začiatku roka posilnili akcie Applu o približne 45 percent. Investori tak dôverujú, že Apple spolu s ďalšími americkými technologickými firmami vyjdú z koronakrízy silnejšie ako ich menší konkurenti.