Polícia zadržala Bödöra, súd ho pustil

V nedeľu doobeda rozhodoval bývalý predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban o väzbe pre Norberta Bödöra. Kontroverzný nitriansky podnikateľ je obvinený v kauze Dobytkár, ktorá mala zahŕňať úplatky na pôde Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v celkovej hodnote až 10 miliónov eur.

Bödöra obvinili po piatkovom zásahu NAKA v budove bezpečnostnej firmy Bonul, kde elitní policajti žiadali vydanie dokumentov súvisiacich s kauzou Dobytkár. Spolu s ním obvinili aj šéfa reklamnej agentúry Roko Petra Kubu.

Bödör trávil posledné dni na rodinnej dovolenke v Chorvátsku, odkiaľ sa v piatok večer dostavil rovno na výsluch. Polícia ho tam zadržala a prokurátor následne požiadal o kolúznu a pokračovaciu väzbu pre obidvoch obvinených. Bödöra v nedeľu previezli na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Po celodennom rozhodovaní ho sudca Truban nakoniec nevzal do väzby, pretože podľa neho nebola v jeho prípade preukázaná dôvodnosť trestného stíhania.

V prípade Kubu sa rozhodol opačne, pre možnosť ovplyvňovania svedkov a pokračovanie v trestnej činnosti ho posiela za mreže. Prokurátor podal proti rozsudku sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd. V súvislosti s kauzou Dobytkár je už vo väzbe niekoľko ľudí, napríklad finančník Martin Kvietik alebo bývalý riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Spojené štáty si pripomínali Deň nezávislosti

Spojené štáty americké si v sobotu pripomínali výročie prijatia Deklarácie nezávislosti a oslobodenia krajiny spod nadvlády Veľkej Británie. Prezident Donald Trump v príhovore vysielanom zo záhrady Bieleho domu vyzdvihol stratégiu krajiny v boji proti novému koronavírusu. Myslí si, že napredujú dobre, napriek tomu, že sa doposiaľ Covidom-19 infikovalo viac než 2,8 milióna Američanov.

Väčšina z týchto prípadov je však podľa Trumpa úplne neškodných. Už tradične pripomenul, že za rozšírenie pandémie v súčasnom rozsahu nesie vinu Čína. „Čína musí byť bratá na zodpovednosť v plnom rozsahu,“ vyhlásil.

Zároveň vyhlásil, že bude bojovať proti radikálnej ľavici, anarchistom a plieniteľom, ktorí očierňujú americkú históriu. Myslel tým protestné hnutie proti policajnej brutalite, ktorého niektorí členovia na protestoch strhávali sochy bývalých otrokárov. Títo ľudia sa podľa Trumpa snažia mazať dejiny a indoktrinovať nové generácie.

Neskôr vo Washingtone usporiadali oslavný večer zahŕňajúci prelety lietadiel či zoskoky výsadkárov. Viacerí verejní činitelia pritom Američanov vyzvali, aby sa vyhli verejným zhromaždeniam.

Ryanair obnovil lety z Bratislavy

Najväčší letecký prepravca Ryanair v sobotu obnovil svoje lety z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Krok spoločnosti prišiel po takmer štvormesačnom období bez letov z územia Slovenska. Prvé lietadlá cez víkend vypravili do bulharského Burgasu a  cyperského Pafosu.

V rámci európskej siete liniek zredukoval dopravca počet letov na približne 40 percent. Pôvodne bolo z Bratislavy v ponuke 26 liniek, v lete z nich obnovia 12. Smerujú do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku či Taliansku, štyri z nich aj do Veľkej Británie, z ktorej však zatiaľ stále platí zákaz letov. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny.

Na letisku a v lietadlách platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, šatkou alebo šálom, výnimkou sú deti do troch rokov. Pri vstupe do budovy letiska je povinná dezinfekcia rúk, v budove sa musia dodržavať dvojmetrové rozostupy. Samotný Ryanair bude lietadlá každý deň dezinfikovať, umožnené budú iba bezkontaktné platby a pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu sa bude prichádzať postupne namiesto státia v rade.

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Od soboty budú vo vodách Juhočínskeho mora prítomné dve lietadlové lode Spojených štátov amerických. Spravili tak v období, keď Čína uskutočňuje v tomto spornom regióne vojenské cvičenia. „Účelom je poslať naším partnerom a spojencom jasný signál, že sme odhodlaní presadzovať regionálnu bezpečnosť a stabilitu,“  uviedol veliteľ útočnej skupiny George Wikoff.

Územie neďaleko Paracelských ostrovov si totiž okrem Číny nárokuje aj Vietnam. Od 1. júla tam Čína začala päťdňové vojenské manévre. Kritiku Spojených štátov však odmieta, za zvyšovanie napätia v oblasti sú podľa nej zodpovední Američania. Okrem Washingtonu cvičenie kritizujú aj neďaleké Filipíny, podľa ktorých to zhorší vzťahy Číny s jej susedmi.

Oblasti v Juhočínskom mori sú strategicky atraktívne. Obsahujú bohaté ložiská ropy a zemného plynu a denne sa nimi prepraví tovar v hodnote troch miliárd dolárov. Čína si nárokuje 90 percent rozlohy mora, okrem nej si však na územia robia nároky aj Brunej, Malajzia, Filipíny, Taiwan a Vietnam. Čínske kroky majú podľa kritikov zastrašovať menších susedov od pokusov na využívanie lokalít, ktoré si nárokujú.

Španielsko a Taliansko dusí koronavírus

Katalánsky okres Segria zaznamenal v piatok prudký nárast počtu nakazených Covidom-19, keď pribudlo 60 nových prípadov. To je najvyšší denný nárast od 19. júna. Katalánsky premiér Quim Torra oznámil, že sa rozhodli obmedziť v okrese pohyb. Ľudia doň nebudú môcť vstupovať ani z neho odísť.

Španielsko, ktoré sa snaží opäť naštartovať turizmus, pritom len 21. júna otvorilo svoje hranice návštevníkom z členských štátov Európskej únie a Veľkej Británie. Začiatkom letných prázdnin začala prijímať tiež návštevníkov z 12 nečlenských krajín EÚ.

Problémy s ožívajúcim koronavírusom hlási tiež Taliansko, ktoré v sobotu zaznamenalo 235 nových prípadov. Denný prírastok tak vzrástol už piaty deň po sebe. Najvýraznejší medzidenný nárast (27 v piatok, 51 v sobotu) zaznamenal severotaliansky región Emilia-Romagna, ktorý je dôležitý pre turizmus. Výrazný nárast (11 v piatok, 31 v sobotu) vykázal tiež región Lazio, ktorého centrom je Rím. Celkový počet prípadov v Španielsku je 250 545, v Taliansku ich dodnes zaznamenali viac než 241 400.