Európa sa zhodla na rekordnom balíku

Lídri Európskej únie po štyroch dňoch intenzívnych rokovaní dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiku a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 – 2027 – v celkovej výške 1,82 bilióna eur.

Prítomní súhlasili s vytvorením fondu obnovy vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ vo výške presahujúcej sumu jedného bilióna eur.

Podľa pôvodného návrhu mali byť nevratné granty v hodnote 500 miliárd eur, ale po ostrom nesúhlase tzv. šetrnej štvorky bola táto suma znížená na 390 miliárd eur.

Koniec doby Čižnárovej na Generálnej prokuratúre

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorému sa minulý piatok skončilo sedemročné funkčné obdobie, v utorok požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie.

„Termín vzdania sa funkcie bude oznámený v najbližších dňoch po doručení písomného vyhotovenia do rúk pani prezidentky,“ doplnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Podľa zákona mohol J. Čižnár stáť na čele generálnej prokuratúry kým nebude zvolený nový šéf prokurátorov. Parlament prednedávnom schválil zmeny v pravidlách výberu generálneho prokurátora. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) avizoval, že by voľbu mohol dať na program jesennej schôdze parlamentu.

Jaromíra Čižnára zvolilo v tajnej voľbe 18. júna 2013 82 poslancov Národnej rady. Vymenoval ho ešte prezident Ivan Gašparovič. Od vzniku nezávislého Slovenska je v poradí šiestym generálnym prokurátorom.

Krízové miliardy pre Slovensko

Slovensko bude mať v nasledujúcich rokoch z Európskej únie k dispozícii viac ako 40 miliárd eur. Krajina by tak mala priemerne ročne minúť na rôzneho druhu projekty viac ako šesť miliárd eur. Povedal to v utorok po prílete z bruselského samitu lídrov krajín EÚ premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Slovensko bude mať podľa premiéra k dispozícii z doterajšieho programového obdobia nevyčerpaných osem miliárd eur, z balíka fondu obnovy 7,5 miliardy eur a zo sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 ďalších 18,6 miliardy eur. Dodatočne z fondu obnovy môže Slovensko čerpať výhodné pôžičky do výšky 6,8 miliardy eur a vlastné spolufinancovanie projektov je naplánované vo výške 2,9 miliardy eur.

„Teraz nás všetkých spoločne na Slovensku čaká jedna obrovská úloha, vymyslieť zodpovedným spôsobom a zodpovedné reformy, kam tieto prostriedky investujeme,“ dodal predseda vlády.

Brexit bol pravdepodobne bez zásahov Moskvy

Britským poslancom sa nepodarilo dokázať podozrenia z ruského zasahovania do referenda o brexite z roku 2016. Vyplýva to z dlho očakávanej správy britského parlamentu, ktorú zverejnili v utorok ako reakciu na mnohé podozrenia na ovplyvňovanie verejnej mienky.

Podľa správy je podozrenia z ruského zasahovania do referenda „ťažké, ak nie nemožné dokázať“. V referende z júna 2016 sa 52 percent Britov vyslovilo za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Autori správy však skritizovali britskú vládu za to, že konala príliš pomaly a neuvedomovala si hrozbu ovplyvňovania referenda zahraničnými aktérmi.

Poslanci označili za „udivujúce“, že sa britské úrady nesnažili ochrániť britské referendum pred takouto potenciálnou hrozbou. Podľa správy už v roku 2014 bolo jasné, že podobná hrozba existuje, a boli k dispozícii aj dôkazy o zasahovaní Ruska do referenda o nezávislosti Škótska.

Pandemický plán pre koronavirusové školstvo

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) v prípade, že by na Slovensku vypukla druhá vlna nového koronavírusu, na školách v rizikových oblastiach budú platiť prísne opatrenia. Podľa ministra v krajnom prípade epidemiologického ohrozenia môže dôjsť aj k ich zatvoreniu.

„Na školách, ktoré nebudú v miestach nákazy, bude prebiehať vyučovanie štandardne, ale aj s dôrazom na dezinfekciu a hygienické opatrenia,“ poznamenal. Do budúcna rezort školstva plánuje postupovať individuálne podľa situácie v každom regióne.

Šéf rezortu školstva poznamenal, že od 17. augusta budú školám zasielať manuál, a to od materských až po stredné školy vrátane internátov a jedální. Rovnako rezort vypracuje odporúčania aj pre vysoké školy a ich internáty.

„Okrem toho, v prípade dištančného vzdelávania pripravujeme aj opatrenia pre sociálne znevýhodnených žiakov a plánujeme posilnenie portálu Učíme na diaľku,“ uviedol minister.