Envirorezort si posvieti na Istrochem

Podľa bratislavského primátora Matúša Valla je hlavné mesto pripravené aktívne spolupracovať na odstránení envirozáťaže v areáli bratislavského Istrochemu. Primátor však podotkol, že odstraňovanie starých envirozáťaží je podľa zákona povinnosťou štátu, nie samosprávy.

Mesto Bratislava na základe viacerých informácií už minulý rok oznámilo podozrenie pre znečistenie podzemných vôd v lokalite Žabí majer.

„Je pre nás nepochopiteľné, ako mohla spoločnosť Istrochem desať rokov tajiť také závažné skutočnosti o rizikách pre zdravie a životy Bratislavčanov," vyhlásil M. Vallo.

Odborníčka na životné prostredie za mimoparlamentnú stranu Spolu Tamara Stohlová minulý týždeň upozornila na prieskum potvrdzujúci masívnu kontamináciu podzemnej vody a pôdy v areáli bratislavského Istrochemu vrátane zdravie poškodzujúcich látok ako atrazín, toluén, arzén, olovo či benzén.

Minister životného prostredia Ján Budaj reagoval, že považuje za nevyhnutnú novelizáciu zákona tak, aby zakázal súkromným spoločnostiam zatajovať výsledky prieskumov potvrdzujúcich kontamináciu vody a pôd.

J. Budaj ocenil zvýšenú pozornosť, ktorú verejnosť aj politici venujú ochrane životného prostredia a odhaľovaniu envirozáťaží.

„Mnohé prípady vyšetruje už polícia. V súvislosti so záťažou v Istrocheme odhadované náklady predstavujú sumu 350 miliónov eur,“ uviedol.

Poľsko zatvára uhoľné bane pre pandémiu

Podpredsedníčka poľskej vlády Jadwiga Emilewiczová v pondelok vyhlásila, že nevidí nijaký dôvod na zavedenie nových obmedzení v boji proti šíreniu koronavírusu či na obnovenie tých predchádzajúcich. Uviedla to po tom, ako počas uplynulého víkendu Poľsko zažilo výrazný nárast počtu nakazených.

V sobotu zaznamenali v Poľsku 576 nových prípadov nákazy a v nedeľu 575, čo predstavuje doteraz najvyšší nárast za posledné dni v krajinách EÚ. Celkovo v Poľsku evidujú momentálne 26 561 prípadov nákazy a 1 157 úmrtí.

Ako uvádza poľské ministerstvo zdravotníctva, takmer dve tretiny nových prípadov sú spojené so zamestnancami uhoľnej bane Zofiowka v regióne Sliezsko a ich rodinami.

Práve uhoľné bane v Sliezsku majú byť zodpovedné za viac ako 4-tisíc prípadov nákazy. Poľská vláda sa preto v pondelok rozhodla o dočasnom uzatvorení 12 baní vlastnených štátnou spoločnosťou JSW, aby sa spomalilo šírenie nákazy.

Vláda začala zmierňovať epidemiologické obmedzenia koncom mája, Poliaci už nemusia vonku nosiť rúška a zrušený boli aj obmedzenia počtu zákazníkov v obchodoch či reštauráciách. Od soboty sú otvorené aj viaceré verejné priestory vrátane kín, divadiel, koncertných sál, fitnes centier či plavární.

Pandémia nezastavila čínsky hlad po autách

Predaj luxusných áut v Číne zaznamenal v máji prudký nárast, a to medziročne až o 28 percent. Tento segment čínskeho automobilového trhu tak dosiahol historicky najlepšie výsledky. Informovalo o tom čínske združenie výrobcov osobných áut CPCA.

Celkový predaj osobných áut v Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete, sa postupne zotavuje z pandémie nového koronavírusu. Celkový predaj sa v máji zvýšil medziročne o 1,9 percenta na 1,61 milióna kusov.

Podľa CPCA májový rast predaja osobných áut v Číne prekonal očakávania ekonómov a naznačuje oživenie na čínskom automobilovom trhu. Združenie výrobcov však predpokladá, že v júni sa predaj osobných áut relatívne zníži vzhľadom na mimoriadne dobré výsledky v rovnakom mesiaci minulého roka.

Vietnamské perspektívy európskeho obchodu

Vietnamský parlament v pondelok jednomyseľne schválil dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou (EÚ). Hlasovanie nasledovalo po schválení dohody s Európskym parlamentom vo februári. Podľa internetovej stránky vietnamskej obchodnej a priemyselnej komory by sa dohoda mala začať uplatňovať v júli po tom, ako ju schvália všetky vlády v EÚ.

Podľa dohody EÚ a Vietnam odstránia 99 percent všetkých vzájomných ciel. Dohoda tiež zníži necolné prekážky, ktorým čelí EÚ, a zároveň otvorí vietnamský trh služieb a verejného obstarávania spoločnostiam z EÚ.

Obchod medzi EÚ a Vietnamom dosiahol minulý rok objem 50,72 miliardy eur. Vývoz z Vietnamu do Európy v roku 2019 predstavoval 36,7 miliardy eur, čo zodpovedá 16 percentám exportu ázijskej krajiny.

Vietnamská ekonomika je charakteristická svojou závislosťou od exportu. Krajina v uplynulých dvoch desaťročiach podpísala viac ako tucet dohôd o voľnom obchode.

Podľa májovej správy Svetovej banky môže obchodná dohoda s EÚ zvýšiť hrubý domáci produkt Vietnamu o 2,4 percent a export o 12 percent do roku 2030. Táto dohoda pravdepodobne podnieti ďalšie zahraničné firmy, aby presunuli svoje prevádzky do Vietnamu, uviedla na svojej webovej stránke vietnamská obchodná komora.

Joe Biden sa stretne s rodinou zavraždeného G. Floyda

Bývalý viceprezident Spojených štátov a prezidentský kandidát demokratov Joe Biden sa v pondelok stretne s rodinou zavraždeného Georga Floyda, ktorý zomrel v dôsledku brutálneho zásahu policajta pri zatknutí.

J. Biden taktiež pošle aj svoj video odkaz na smútočnú bohoslužbu za G. Floyda, ktorá sa bude konať v pondelok v texaskom Houstone. Smútočná bohoslužba bude nasledovať po šesťhodinovej projekcii venovanej životu G. Floyda, ktorý väčšinu života strávil práve v Houstone. Samotný pohreb sa uskutoční v utorok na predmestí Houstonu, v Pearlande.

Afroameričan George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden z nich mu niekoľko minút kľačal na krku. Pri zatýkaní sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať. Jeho smrť vyvolala masové protesty proti policajnej brutalite a rasizmu po celom svete.