Lučanský sa pokúsil o samovraždu

Obvinený policajný exprezident Milan Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil o samovraždu a jeho stav je kritický. „Dnes podvečer prišlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa väzobne stíhaný M. Lučanský pokúsil o samovraždu. Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo,“ povedal hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka uviedol, že preverí situáciu, a odcestoval na miesto udalosti. Strana Hlas-SD vníma krok bývalého policajného prezidenta ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku, kde sa podľa nej preteky v zatýkaní stali predmetom politického boja.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský počas  tlačovej konferencie v Bratislave v utorok 30. júna 2020. Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) jeho žiadosť prijal. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Policajný exprezident Milan Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu, je v kritickom stave

Cestovná kancelária FIRO-tour vyhlásila úpadok

Slovenská cestovná kancelária FIRO-tour oznámila pozastavenie činnosti z dôvodu koronakrízy. Jej obchodný riaditeľ a spolumajiteľ Marcel Siekel oznámil, že kancelária nechce riskovať nevyplatenie klientov. Má za sebou viac ako 20-ročnú históriu.

Od budúceho roka nezískala CK poistenie proti insolventnosti. „Žiaľ, aktuálne sme rizikovým produktom. Naša situácia je o to horšia, že poisťovňa ďalej tento produkt ani nebude ponúkať,“ informoval Siekel. Poistiť ju nechceli ani konkurenčné poisťovne. ,,Cestovná kancelária, ktorá nebude od 1. januára 2021 poistená, pritom nemôže podnikať, a teda ani predávať a organizovať zájazdy,“ uviedol Siekel a ubezpečil, že súčasných klientov poisťovňa odškodní.

Klienti v súčasnosti môžu požiadať poisťovňu o poistné plnenie a tá im peniaze vyplatí do šiestich mesiacov. Česká verzia FIRO-tour pôsobí samostatne a naďalej pokračuje v činnosti.

Ayia, Napa, Cyprus.
Neprehliadnite

Cestovná kancelária FIRO-tour vyhlásila úpadok, nechce riskovať nevyplatenie klientov

Chorvátske zemetrasenie doznievalo na západe Slovenska

V utorok bolo na Slovensku citeľné menšie zemetrasenie, konkrétne v jeho západnej časti. Podľa Kristiána Csicsaya z Ústavu vied o Zemi SAV sa tak stalo v dôsledku zemetrasenia v chorvátskom Záhrebe. Bolo evidovaných asi 50 hlásení o zemetrasení najmä z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Trenčína, Serede, Topoľčian, Veľkého Krtíša, Komárna, Nových Zámkov a Šamorína. „Hlásenia sú z vyšších poschodí,“ podotkol K. Csicsay.

Bratislavčania opísali zážitok na sociálnej sieti. „O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok,“ napísala Katarína. Obyvatelia vnímali primárne pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na stromčekoch. „Vyliala sa trochu voda z akvária, domáce zvieratá nereagovali,“ priblížila Barbora.

Epicentrum zemetrasenia ležalo tri kilometre od mesta Petrinja, kde sú hlásené značné škody a podľa jeho sily môže ísť o najsilnejšie zemetrasenie za posledné desaťročia. V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) nehlásili žiadne škody ani zranené osoby.

Zemetrasenie
Neprehliadnite

Na západe Slovenska zaznamenali dozvuky zemetrasenia z Chorvátska

Navaľnyj dostal z Moskvy ultimátum, má sa vrátiť

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj dostal od ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) ultimátum, a tak mu po návrate do Ruska hrozí väzenie v prípade, ak sa do utorka rána nevráti do Moskvy. Je obvinený z porušenia podmienok podmienečného trestu, udeleného v roku 2014, a z vyhýbania sa dohľadu ruských orgánov.

„Odsúdený si tak neplní všetky povinnosti, ktoré mu uložil súd, a vyhýba sa dohľadu kriminálneho inšpektorátu,“ uviedla FSIN. Pre obvinenie z krádeže mu bol udelený tri a pol ročný podmienečný trest odňatia slobody.

Zatiaľ nie je presne uvedené, dokedy sa musí A. Navaľnyj vrátiť, no zverejnil správu, ktorú dostal jeho právnik. Píše sa v nej, že do utorka do 9:00 hodiny tamojšieho času sa má možnosť vrátiť do Moskvy a predstúpiť pred inšpekčný orgán. Podľa Navaľného hovorkyne Kiry Jarmyšovej nie je možné, aby sa vrátil včas, nakoľko sa v súčasnosti zotavuje po svojej otrave. Väzenskú službu obvinila z konania na príkaz Kremľa.

Otravený právnik a aktivista Navalnyj
Neprehliadnite

Navaľnyj dostal ultimátum. Musí sa vrátiť do Moskvy, inak mu hrozí väzenie

Vianoce boli štedrejšie ako vlani, ukázal prieskum

Z prieskumu Slovenskej sporiteľne (SLSP) vyplýva, že tohtoročné Vianoce boli štedrejšie ako tie minuloročné. Počas decembra zaplatili zákazníci kartou v potravinách približne o desať percent viac ako vlani a priemerná platba narástla z 20 na 22 eur.

Celkovo však decembrové platby kartou klientov SLSP v obchodoch a na internete dosiahli vyše 733 miliónov eur, a síce o jedno percento menej ako v predvianočnom období minulého roku.

„Adventné víkendy patria tradične medzi najsilnejšie dni v roku, keď sa Slováci pripravujú na Vianoce. Tento rok najviac míňali počas tretieho adventného víkendu, teda 12. až 13. decembra. Okrem toho, že išlo o posledný víkend, keď boli otvorené obchody, bol to zároveň aj povýplatný termín. Celkovo bol však najsilnejším decembrovým dňom piatok 18. decembra, počas ktorého naši klienti zaplatili v kamenných obchodoch kartou nákupy za viac ako 20 miliónov eur,“ priblížila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Zdobenie vianočného stromčeka v Bánovciach nad Ondavou
Neprehliadnite

Vianoce boli štedrejšie ako vlani, pri darčekoch sme sa uskromnili, ukazuje prieskum