Výbor odporučil Kovaříka

Výbor pre obranu a bezpečnosť odporučil do funkcie prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka. Okrem P. Kovaříka, ktorý je v súčasnosti povereným šéfom polície, mal o funkciu záujem aj Štefan Hamran. P. Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Š. Hamrana hlasovali šiesti.

Základnou prioritou pre povereného šéfa polície je zvýšenie dôveryhodnosti Policajného zboru. Jeho cieľom je, aby sa miera nedôveryhodnosti znížila zo súčasných 55 percent na 25 percent. Zapracovať sa podľa neho dá na policajtoch, ktorí sú v kontakte s občanmi, a to napríklad na úseku dopravnej či poriadkovej polície.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vyhlásil, že do konca týždňa rozhodne, či vymenuje do funkcie policajného prezidenta práve P. Kovaříka. „Obidvaja kandidáti sú pre mňa kvalitnými kandidátmi. Každý z nich má svoje plusy a mínusy, každý z nich má svoj prínos. Ešte by som si to chcel prehodnotiť," povedal. Zároveň dodal, že odporúčanie výboru „absolútne berie do úvahy“.

Na snímke dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík počas brífingu s novinármi na tému v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou na Slovensku 7. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Brannobezpečnostný výbor odporučil na post šéfa polície Petra Kovaříka

Taliansko podnikne kroky po oneskorení vakcín

V súvislosti s oneskorením dodávok vakcín proti koronavírusu Taliansko podnikne právne kroky proti spoločnostiam Pfizer a AstraZeneca. Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že odkladanie dodávok vakcín je neprijateľné. Minister zahraničných vecí Luigi Di Maio tvrdí, že cieľom je získať dohodnuté dávky, nie žiadať odškodné.

Spoločnosť Pfizer minulý týždeň oznámila, že dočasne znižuje dodávky vakcín do Európy kvôli podniknutiu výrobných zmien, ktoré zvýšia produkciu. AstraZeneca tiež informovala Európsku úniu, že zníži dodávky svojej vakcíny proti Covid-19 o 60 percent z dôvodu výrobných problémov.

KK37 Rím - Taliansky premiér Giuseppe Conte (hore uprostred) hovorí v dolnej komore parlamentu v Ríme 18. januára 2021.  Dolná komora talianskeho parlamentu, Poslanecká snemovňa, bude hlasovať o vyslovení dôvery vláde premiéra Giuseppeho Conteho, ktorú opustila strana Italia Viva. FOTO TASR/AP
remier Giuseppe Conte, top center, delivers his speech at the lower chamber of Parliament, in Rome, Monday, Jan. 18, 2021. Conte fights for his political life with an address aimed at shoring up support fo
Neprehliadnite

Taliansko avizovalo právne kroky po oneskorení dodávok vakcín

 

Čína prijíma najviac zahraničných investícií

Pre pandémiu Covidu-19 sa globálne priame zahraničné investície minulý rok prepadli o 42 percent na 859 miliárd dolárov, vyplýva zo správy Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD). Na prvom mieste vystriedala Spojené štáty Čína, ktorá sa tak stala najväčším príjemcom investícií.

UNCTAD očakáva, že aj napriek predpokladanému oživeniu ekonomiky, priame zahraničné investície zostanú rovnako slabé aj v tomto roku. Šéf investičného odboru UNCTAD James Zhan uviedol, že vplyvy pandémie na investície budú pretrvávať.

Investície, ktoré sú považované za jeden z ukazovateľov globalizácie, v Číne vzrástli o štyri percentá na 163 miliárd dolárov. Naopak, prepad o 49 percent na 134 miliárd dolárov zaznamenali Spojené štáty. V Európskej únii sa prílev investícií znížil o 71 percent na 110 miliárd dolárov.

Virus Outbreak China Wuhan
Neprehliadnite

Čína sa stala najväčším príjemcom priamych zahraničných investícií

ÚMS žiada o zvolanie konzília

Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) o urýchlené zvolanie konzília odborníkov aj za účasti predstaviteľov samosprávy. „Požadujeme, aby sme spoločne vyhodnotili výsledky celoslovenského skríningu, posúdili platné uznesenie vlády, ktoré delí okresy a dohodli sa na ďalšom postupe," informovali zástupcovia ÚMS.

Únia poukazuje na to, že aktuálne výsledky z testovania preukazujú rozdielny stav epidemickej situácie v jednotlivých mestách a okresoch. „Je nevyhnutné na tento fakt reflektovať a prihliadať naň aj pri ďalších rozhodnutiach vlády," zdôraznila ÚMS. Organizácia upozorňuje, že testovanie je náročné ekonomicky, ľudsky i organizačne.

Richard Rybníček, prezident ÚMS, vyzýva k odbornému zužitkovaniu dát, ktoré sa počas testovania získali. „Vláda dostala exaktné čísla, teraz ich je potrebné posunúť expertom a odborníkom, pretože len oni dokážu reálne posúdiť, ako ďalej postupovať, uviedol. R. Rybníček považuje za kľúčové, aby stál štát pri mestách a poskytol im všetko potrebné.

Primátor Trenčína Richard Rybníček počas tlačového brífingu 16. decembra 2020 v Trenčíne. V Trenčíne bude počas najbližšieho víkendu 19. a 20. decembra 2020 celoplošné testovanie obyvateľov antigénovými testami. Testovanie bude dobrovoľné a bezplatné. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Únia miest Slovenska žiada o zvolanie konzília, ktoré rozhodne o ďalšom postupe pri testovaní

Si Ťin-pching varoval pred novou studenou vojnou

Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval svetových lídrov pred vypuknutím novej studenej vojny a žiadal spoločný postup medzinárodného spoločenstva proti pandémii koronavírusu a klimatickým zmenám. Výzvu predstavil na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF), ktoré sa ináč každoročne koná vo švajčiarskom Davose.

Svetové ekonomické fórum (WEF) sa koná prostredníctvom videokonferencie v dňoch 25.-29. januára. Hovoriť sa bude o riešení pandemickej krízy, lepšieho rozdelenia bohatstva a efektívnejšej ochrane životného prostredia.

EBE 33 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching reční na zhromaždení vo Veľkej sieni ľudu pri príležitosti 70. výročia vyslania čínskych vojakov na Kórejský polostrov, aby vo vojne v rokoch 1950-53 pomohli Severnej Kórei bojovať proti silám OSN vedeným Spojenými štátmi a proti juhokórejskej armáde v Pekingu 23. októbra 2020. Si Ťin-pching vyhlásil, že Čína nikdy nedovolí, aby boli jej záujmy v oblasti suverenity, bezpečnosti a rozvoja podkopávané, a že s čínskym ľudom sa nikto nebude za
Neprehliadnite

Čínsky prezident varoval pred obnovením studenej vojny