Vakcína bude pre širokú verejnosť okolo Veľkej noci

Slovensko je na očkovanie pripravené, no pre širokú verejnosť bude očkovacia látka k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok. Aktuálne je pripravených 25 miest, kde sa postupne bude uskladňovať vakcinácia a následne očkovať. Počet týchto miest sa podľa ministerstva zdravotníctva bude navyšovať.

V prvej vlne by mali byť zaočkovaní zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) či pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne by mali byť očkovaní klienti DSS, pacienti nad 65 rokov či chronicky chorí. Tretia vlna očkovania by sa mala dotknúť populácie s vysokým rizikom šírenia ochorenia a v štvrtej vlne pôjde o obyvateľov Slovenska nad 18 rokov.

JB 19 Freiburg - Študent medicíny David Lolli (vpravo) počas skúšobného očkovania vo vakcinačnom centre pred začiatkom vakcinácie voči ochoreniu COVID-19 vo Freiburgu 9. decembra 2020. Šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Helge Braun v pondelok uviedol, že očkovanie voči novému koronavírusu sa v Nemecku začne
Neprehliadnite

Očkovacia látka bude širokej verejnosti k dispozícii okolo Veľkej noci

Doležal požiadal Hudáka, aby povolil lety z Británie

Slovensko od polnoci zo stredy na štvrtok povolí civilné lety z Veľkej Británie a Severného Írska. Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal totiž požiadal šéfa Dopravného úradu Pavla Hudáka o povolenie letov z krajiny, z ktorej sa rozšírila mutácia nového koronavírusu.

Minister sa tak rozhodol urobiť po vzore viacerých európskych krajín, ktoré obnovili letecké spojenie s týmito krajinami, ako aj po rozhovoroch s konzíliom odborníkov. V pondelok zakázali prílety z Veľkej Británie a Severného Írska. Zákaz mal platiť 72 hodín. Takisto od pondelka platí aj povinná izolácia pre ľudí, ktorí v posledných 14 dňoch navštívili Spojené kráľovstvo. V stredu večer napokon štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus a aj hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf informovali, že od polnoci zo stredy na štvrtok (24. 12.) sa obnovujú civilné lety medzi Spojeným kráľovskom Veľkej Británie a Severného Írska a Slovenskom. 

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) prichádza na 58. rokovanie vlády SR v Bratislave 9. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Doležal požiadal šéfa Dopravného úradu Hudáka, aby od polnoci povolil lety z Británie

Vicepremiér Holý nebol po návšteve Británie v katanténe

Poslanec NR SR Richard Raši vyzýva premiéra Igora Matoviča, aby si od vicepremiéra Štefana Holého vyžiadal PCR test. V opačnom prípade je podľa Rašiho nutné Holého odvolať. „Ak to nespraví, všetkým občanom Slovenska potvrdí, že tu máme dve skupiny ľudí – nás, väčšinu, ktorí pravidlá dodržiavame a papalášov, ktorí si beztrestne môžu dovoliť všetko,“ povedal poslanec.

Podľa poslancových slov Š. Holý pravidelne cestuje za rodinou do Británie, kde sa nedávno objavila nová mutácia koronavírusu. „Naposledy sa vrátil koncom predminulého týždňa, potom bol na dvoch vládach a po nich ostal premiér a viacero ministrov nakazených,“ upozornil R. Raši.

V čase, keď vicepremiér pricestoval z Anglicka, platilo, že potrebuje PCR test, inak musí ísť do karantény. „Na otázku, či mal test, neodpovedal, do karantény nešiel. Ak ho nemal, porušil epidemiologické pravidlá a možno sa dopustil aj trestného činu,“ tvrdí poslanec R. Raši.

Na snímke nezaradený poslanec parlamentu SR Richard Raši počas 18. schôdze NR SR 17. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ak Holý neukáže negatívny PCR test z Británie, Matovič ho musí odvolať, tvrdí Raši

Krajčí hovorí, že Sulík obštruoval nákup testov

Ministerstvo hospodárstva SR zrušilo nákup antigénových testov, leď podľa neho žiadny z uchádzačov nesplnil podmienky. Rezort zdravotníctva vedený Marekom Krajčím však upozornil, že správne parametre nákupu so špecificitou testu 97 percent nastavil už na začiatku. „Toto zadanie však nevyhovovalo ministerstvu hospodárstva, ktoré požadovalo, aby ministerstvo zdravotníctva upravilo zadanie so špecificitou nad 99 percent,“ konštatoval zdravotnícky rezort.

Pripomenul, že zmena zadania mohla mať negatívny dopad na verejné obstarávanie testov. „Z uvedených informácií jasne vyplýva, že minister hospodárstva Richard Sulík od začiatku obštruoval nákup testov, ktoré dokázal na základe špecifikácie ministerstva zdravotníctva predtým bez problémov nakúpiť jeho podriadený predseda Štátnych hmotných rezerv pán Rudolf,“ uvádza ministerstvo. R. Sulík to odmieta a tvrdí, že na správne zadanie čakali 17 dní a 5 pokusov.

Richard Sulík pri rozhovore v Bratislave.
Neprehliadnite

Krajčí útočí na Sulíka: Od začiatku obštruoval nákup testov

EK schválila slovenskú pomoc letiskám

Európska komisia (EK) schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 29,8 milióna eur na odškodnenie prevádzkovateľov letísk za škody spôsobené pandémiou koronavírusu. Schéma bola schválená na základe dočasného právneho rámca štátnej pomoci, ktorý EK prijala po vypuknutí pandémie, a bude mať podobu priamych grantov.

Verejná finančná podpora bude otvorená pre prevádzkovateľov šiestich slovenských letísk, ktorí v roku 2019 vybavili viac ako 200-tisíc cestujúcich. V rámci tohto opatrenia slovenské orgány vyplatia letiskám čisté straty, ktoré utrpeli v období od 13. marca do 30. júna 2020 v dôsledku reštriktívnych opatrení zavedených s cieľom zabrániť šíreniu vírusu.

Letisko v M.R. Štefánika v Bratislave
Neprehliadnite

EÚ odobrila štátnu pomoc SR pre prevádzkovateľov letísk za takmer 30 miliónov eur