Veľký rozchod v Smere

Bývalý premiér Peter Pellegrini definitívne končí v Smere-SD. Po týždňoch straníckych špekulácii on sám potvrdil, že so stranou už viac nespája svoju politickú budúcnosť. V stredu avizoval odchod z funkcie podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva „otcovi zakladateľovi“ – predsedovi Robertovi Ficovi.

„Sľubovali sme zodpovednú zmenu a ja som tej zodpovednej zmene uveril. Pre mňa to bola výzva, ale zároveň to bol aj sľub, ktorý sme dali voličom,“ povedal P. Pellegrini s tým, že strana nechce ten sľub naplniť.

„Ja som sa snažil v rôznych iných formách vyvolať diskusiu, zakričať, že niečo nie je dobré,“ dodal.

Posledné týždne boli svedkami diskusie o budúcnosti najväčšej opozičnej strany. P. Pellegrini prejavil záujem kandidovať na post predsedu. Jeho odchod zrejme budú nasledovať ďalší. Medzi skloňovanými menami sú prominentné tváre Smeru ako napríklad Richard Raši, Peter Žiga, alebo Denisa Saková.

Všeobecne sa očakáva, že bývalý premiér založí vlastný politický subjekt, ktorý bude mať sociálno-demokraticky profil. Predseda Robert Fico mal podľa mediálnych zdrojov ponúknuť P. Pellegrinimu nový stranícky tandem v Smere-SD, v ktorom by P. Pellegrini získal predsednícke kreslo, ale R. Fico by si udržal veľmi silné postavenie a právo veta pri všetkých významných rozhodnutiach.

Kauza Govnet môže priniesť zaujímavé zistenia

Nová kauza spojená s deravým systémom vládnej komunikácie Govnet priniesla sľuby veľkých zmien v digitalizácii. Podľa premiéra Igora Matoviča je proces digitalizácie a informatizácie verejnej správy potrebné vybudovať nanovo.

„Ročne vrážame 700 miliónov eur do softvérov a hardvérov a napokon sa dozvieme o podozrení, že systém, ktorý má byť chránený, je napojený na mafiu, ktorá sa hrabe vo vládnych materiáloch,“ poznamenal I. Matovič.

Premiérovou predstavou je, aby sa všetky talenty sústredili na jednom mieste a vytvorili jednotný informačný systém.

Podľa neho sa v najbližších dňoch môžu objaviť informácie, ktoré budú spravodajskými hrami zainteresovaných aktérov. NAKA v utorok zasahovala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) a zadržala štyri osoby.

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová potvrdila, že utorkový zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré sa začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Európa sa naďalej vyhýba Číne

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v stredu vyhlásil, že ubezpečil čínskeho ministra zahraničných vecí o tom, že Európska únia nechce „studenú vojnu“ s Čínou. Toto ubezpečenie súviselo s s medializovanými európskymi obvineniami, že Peking vedie dezinformačnú kampaň ohľadom pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Šéf európskej diplomacie spolu s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou v stredu predložili správu, obviňujúcu zahraničných aktérov, akými sú Rusko alebo Čína, z masívnej vlny nepravdivých a zavádzajúcich informácií o pandémii koronavírusu.

Napätie medzi EÚ a Čínou v posledných týždňoch rastie najmä kvôli dezinformačnej kampani o pandémii, ale aj kvôli porušovaní autonómie Hongkongu.

Koncom júna sa má konať európsko-čínska videokonferencia, na ktorej sa má zúčastniť čínsky premiér Li Kche-čchiang, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac ako polovica Slovákov neodmieta korupciu

Európska komisia v stredu zverejnila výsledky špeciálneho prieskumu Eurobarometra o korupcii. Prieskum naznačil, že korupcia je neprijateľná pre 69 percent Európanov, medzi členskými krajinami sú však diametrálne rozdiely.

Občania 24 z 27 krajín Únie sa domnievajú, že korupcia je v ich krajine široko rozšírená. Na Slovensku, podobne ako v Českej republike, tomu verí 87 percent opýtaných.

Podľa Eurobarometra len 23 percent Európanov považuje za správne dať dar alebo protislužbu za vybavenie žiadosti úradníkom štátnej a verejnej správy a iba 16 percent si to myslí o finančnej odmene.

S odmietaním korupcie sú najviac stotožnení v Portugalsku (88 percent), Fínsku (83 percent) a Španielsku (81 percent). Slovensko je na šiestom mieste od konca rebríčka, so 48 percentami.

Záhadná vlna úmrtí v Moskve

Moskovské zdravotnícke úrady v stredu oznámili, že počas pandémie koronavírusu zomrelo v máji v Moskve 15 713 ľudí, čo je o 5 715 úmrtí viac než v máji 2019, a teda medziročne o 57 percent.

Ruská štátna tlačová agentúra TASS však s odvolaním sa na zdravotnícke úrady napísala, že ochorenie Covid-19 spôsobené novým koronavírusom bolo v máji 2020 hlavnou príčinou smrti celkovo 2 757 ľudí. Otázkou potom je, čo bolo príčinou úmrtí zvyšných skoro tritisíc ľudí prekračujúcich „normálne“ úrovne.

Medzinárodná komunita už dlhšie podozrieva Rusko zo štatistického znižovania počtu obetí Covidu-19. Podľa oficiálnych ruských štatistík má krajina niekoľkonásobne nižšiu úmrtnosť na koronavírus ako zvyšok európskych krajín.

Podobne ako v Bielorusku však aj tam existuje podozrenie, že väčšina úmrtí spôsobených pandémiou sa eviduje ako úmrtia na akútny zápal pľúc