Pavla Ruska mali údajne poliať kyselinou

Exriaditeľ TV Markíza, aktuálne obžalovaný Pavol Rusko, mal byť v pondelok napadnutý, následne ošetrený v ružinovskej nemocnici a prepustený. Zranené má oči a dýchacie cesty. Bolo podané trestné oznámenie voči neznámemu páchateľovi. Údajne ho niekto oblial kyselinou. Daniel Lipšic navrhol, aby P. Ruska zatkli, pretože sa vyhýba pojednávaniam.

Senát Najvyššieho súdu verejné zasadnutie vo veci falšovania zmeniek TV Markíza nakoniec odročil na 12. a 13. januára. Nevyhovel tak obhajcovi Marekovi Parovi, aby konal vo veci obžalovaného samostatne, s čím by súhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, nakoľko je vraj otázne, či vôbec k nejakému zraneniu obžalovaného došlo.

,,Beriem to však len na vedomie. Verím, že ďalší termín je už nemenný," zdôraznil Šanta pri odchode z pojednávacej miestnosti. Senát najvyššieho súdu musí preveriť práceneschopnosť P. Ruska. ,,V prípade, že by sa potvrdila obštrukcia, vidím väzobné dôvody pre Pavla Ruska,“ dodal.

Pavol Rusko
Neprehliadnite

Pavla Ruska mali údajne poliať kyselinou. Najvyšší súd zasadnutie v kauze zmenky odročil

Situácia je alarmujúca, tvrdia epidémiológovia

Epidemiológovia a vedci sa po stretnutí s prezidentkou vyjadrili k aktuálnej pandemickej situácii v krajine. Ľudí vyzývajú k zodpovednosti a obmedzeniu sociálnych kontaktov. Navrhujú opätovné masové testovanie v najviac postihnutých regiónoch.

Podľa infektológa Petra Sabaka budú počty mŕtvych v najbližšom čase rásť bez ohľadu na to, či sa bude situácia v nemocniciach zhoršovať alebo nie. Lekár Peter Visolajský tvrdí, že by sa Slovensko malo v otázke prísnejších opatrení inšpirovať zahraničnými krajinami. Má však obavy, že ani prísne opatrenia počas Vianoc už nemusia zafungovať.

Epidemiologička Alexandra Bražinová predstavila desatoro odporúčaní z dielne iniciatívy slovenských vedcov a odborníkov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala obyvateľov Slovenska, aby obmedzili kontakty pred, aj počas Vianočných sviatkov. Tvrdí, že situácia v krajine je veľmi vážna a návrhy opatrení, ktoré prijala pandemická komisia oceňuje. Politikov žiada, aby svoje spory momentálne obmedzili a vyzvala zamestnávateľov, aby umožnili svojim pracovníkom pracovať z domu.

Na snímke slovenskí vedci v pozadí sprava biochemik Pavol Čekan, infektológ Peter Sabaka, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková, matematik Richard Kollár, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, epidemiologička Alexandra Bražinová a virológ Boris Klempa počas prijatia u prezidentky SR Zuzany Čaputovej (tretia zľava) v Bratislave 15, decembra 2020.
Neprehliadnite

Vyzývame ľudí, aby dodržiavali opatrenia, situácia je alarmujúca, apelujú odborníci

Pellegrini je pozitívny na Covid-19

Bývalý predseda vlády a šéf mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini má potvrdený pozitívny test na ochorenie Covid-19. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe.

,,Vymenil som na čas parlamentné tlače za sporák s hrncami a snažím sa prežiť karanténu v čo najväčšom psychickom a fyzickom zdraví. Zatiaľ sa mi to darí a cítim sa celkom dobre," skonštatoval P. Pellegrini na sociálnej sieti. Expremiér vyzval na opatrnosť najmä pri kontaktoch s rodičmi a starými rodičmi.

Nákazu novým koronavírusom potvrdil aj jeho kolega Erik Tomáš, ktorý sa  zistení pozitívneho výsledku testu ihneď utiahol do karantény, informoval svoje posledné kontakty, ako aj Kanceláriu Národnej rady (NR) SR. Priebeh ochorenia v jeho prípade konštatuje ako mierny.

Peter Pellegrini
Neprehliadnite

Expremiér Pellegrini mal pozitívny test na Covid-19, je v karanténe

Polícia koná v súvislosti s protestami proti verejným činiteľom

Na bratislavských námestiach počas nedávnych protestov prišlo k tisícom priestupkov, uviedol to dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík. Taktiež dodal, že polícia koná aj proti verejným činiteľom, ktorí sa ich zúčastnili. Z podnecovania na protestoch je obvinená jedna v minulosti verejne činná osoba. ,,Poslanci nemajú v tomto smere žiadnu výnimku. Je len otázka dôkazov v konkrétnom trestnom konaní, ako sme ďaleko," konštatoval.

Polícia sa primárne snaží identifikovať tých, ktorých správanie nie je možné akceptovať. ,,Každá akcia vyvoláva reakciu. Mali sme operatívne informácie, že sa chystajú provokácie vo vzťahu k policajnému zboru. Zúčastňujú sa na tom extrémistické, polovojenské skupiny, ľudia z Ultras, ktorí chcú vyvolávať nepokoje," reagoval dočasný policajný prezident.

Poslanci Národnej rady za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček na proteste spochybňovali protipandemické opatrenia súčasnej vlády, ktoré podporovali porušením nariadenia noseniť rúška.

Oslavy 31. výročia nežnej revolúcie na Slovensku sa v hlavnom meste Bratislava zmenili na protest voči vláde SR na čele s premiérom Igorom Matovičom, ktorý v krajine zaviedol nepopulárne bezpečnostné opatrenia v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu Covid - 19.
Neprehliadnite

Polícia koná v súvislosti s protestami aj proti verejným činiteľom, tvrdí dočasný prezident PZ

Slováci by dali prednosť lockdownu pred povinným testovaním

Veľká skupina respondentov, konkrétne 36,1 percenta, sa neprikláňa k žiadnej z týchto dvoch možností. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame.

Za zastavenie pandémie ochorenia Covid-19 pomocou lockdownu sa prikláňa 21,4 percenta respondentov, kým povinné testovanie má 14,8 percenta jasných zástancov. Pri započítaní menej vyhranených odpovedí, ktoré sú skôr v prospech jednej alebo druhej možnosti, je pomer zástancov lockdownu 40,7 percenta k 23,1 percenta zástancov testovania.

K povinnému celoplošnému testovaniu sa poväčšine hlásia respondenti, ktorí schvaľujú postupy vlády pri zvládaní pandémie. Projekt dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od počiatkov pandémie pri zavádzaní prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku. Prieskum sa realizoval 10. až 14. decembra na vzorke tisíc ľudí.

antigénové testovanie v Trnave
Neprehliadnite

Slováci by dali prednosť lockdownu pred celoplošným testovaním