Pfizer dodá Slovensku prvé vakcíny proti Covidu-19

Spoločnosť Pfizer dodá Slovensku prvé dve termoprepravky dovedna s 9 750 dávkami vakcíny proti koronavírusu už 26. decembra. „Môžem potvrdiť, že po prijatí podmienečnej registrácie Európskou komisiou spoločnosti Pfizer a BioNTech začnú dodávky prvých dávok vakcíny do krajín EÚ,“ povedal Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer.

Slovensko by malo začať s vakcinovaním na ďalší deň, v nedeľu. Ministerstvo zdravotníctva nechcelo prezradiť, kto bude prvou zaočkovanou osobou, ani kde sa bude očkovanie po prvý raz realizovať. Epidemiológ Pavol Jarčuška ešte skôr povedal, že prvý očkovaný v krajine má patriť medzi rizikové osoby a počas svojho života spravil pre spoločnosť veľa. Štátny ústav pre kontrolu liečiv uviedol, že vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín.

KK31 Montreal - Na snímke logo firmy Pfizer pred  kanadským firemným sídlom v Montreale 9. novembra 2020. Prezident Spojených štátov Donald Trump obvinil farmaceutickú spoločnosť Pfizer, demokratov a americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA), že zámerne zdržiavali správu o novej vakcíne proti koronavírusu, aby bola zverejnená až po amerických prezidentských voľbách. Podľa neho zverejnenie tejto dôležitej správy odkladali, aby zabránili jeho znovuzvoleniu. Americký koncern Pfizer v spolu
Neprehliadnite

Pfizer dodá Slovensku prvé vakcíny proti Covid-19 už v sobotu

Prezidentka vyzýva, aby ľudia na Vianoce obmedzili kontakty

Do konca roka sa v nemocniciach očakáva až 3-tisíc pacientov s ochorením Covid-19 a 300 na pľúcnej ventilácii. Prezidentka SR Zuzana Čaputová na to upozornila na sociálnej sieti po telefonáte s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. V súvislosti so situáciou preto hlava štátu apeluje na ľudí, aby obmedzili kontakty na minimum. ,,Vplyv obmedzení sa zatiaľ neprejavil, trvajú len krátko a majú príliš veľa výnimiek na zásadnejšie zníženie mobility,“ skonštatovala.

K prezidentke sa pridali aj zdravotníci, ktorí ľudí prosia, aby cez Vianoce ostali doma. „Nepotrebujeme potlesk na balkónoch, nečakáme ovácie za svoju prácu. Oveľa viac oceníme pomoc všetkých občanov. Spoločne musíme povoliť tlak na ambulancie aj nemocnice. Stane sa to iba vtedy, ak sa zníži počet infikovaných a chorých. A to bude, len ak zostanete doma,“ odkazujú všeobecní lekári. Prezidentka doplnila, že sebe aj zdravotníkom môžu ľudia tiež pomôcť tak, že si budú dávať väčší pozor, aby sa nedostali do nemocnice v dôsledku iných rizikových aktivít.

Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí so slovenskymi vedcami v Bratislave 15. decembra 2020. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Prezidentka telefonovala s Krajčím. V nemocniciach sa očakáva až tritisíc pacientov s Covid-19

BioNTech dokáže vakcínu prispôsobiť mutácii do 6 týždňov

Je vysoko pravdepodobné, že vakcína proti novému koronavírusu vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade jeho zmutovanej verzie, ktorú nedávno objavili vo Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách. Povedal to na tlačovej konferencii riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin. Uviedol tiež, že ak by bolo treba vakcínu upraviť, BioNTech ju dokáže vyrobiť do šiestich týždňov, aj keď následne bude možno potrebné jej opätovné schválenie regulačnými orgánmi.

Preverovať vakcínu začala aj spoločnosť Moderna. „Na základe doterajších údajov očakávame, že imunita vyvolaná našou vakcínou ochráni pred variantmi vírusu, ktoré boli nedávno popísané vo Veľkej Británii,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť. Dodala, že v nasledujúcich týždňoch vykoná ďalšie testy na potvrdenie tohto predpokladu.

KK28 Londýn - Na snímke zdravotná sestra s vakcínou spoločností Pfizer a Biontech proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici 8. decembra 2020 v Londýne. Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala v stredu preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti
Neprehliadnite

BioNTech dokáže vakcínu prispôsobiť mutácii vírusu do 6 týždňov, vyhlásil riaditeľ spoločnosti

Rusko uvalilo sankcie na predstaviteľov EÚ

Rusko uvalilo sankcie na predstaviteľov EÚ. Ide o odvetný krok za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia v reakcii na otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie.

Rusko si predvolalo veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby vyjadrilo nesúhlas s ich reakciou na augustovú otravu. Laboratória v zmienených troch štátoch došli na základe analýz biologických vzoriek k záveru, že A. Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok, ktorú vyvinuli v Sovietskom zväze počas studenej vojny. Predstavitelia viacerých štátov vyslovili podozrenie, že za pokusom o otrávenie Navaľného je Rusko. Európska únia následne zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom.

Two police officers patrol an almost empty Red Square
Neprehliadnite

Rusko uvalilo na predstaviteľov EÚ odvetné sakncie

EK odporúča zrušiť zákazy cestovania z Británie

Európska komisia odporučila, aby členské štáty Európskej únie zrušili celoplošné zákazy vstupu cestujúcich z Veľkej Británie na svoje územie a umožnili obnovenie nevyhnutných ciest. Zároveň majú ľudí odrádzať od cestovania. Viac ako 40 krajín sveta vrátane Slovenska pre novú mutáciu koronavírusu obmedzilo dopravné spojenie s Britániou. „Zákazy letov a vlakových spojov by mali byť zrušené, keďže je potrebné zabezpečiť nevyhnutné cesty a vyhnúť sa narušeniu zásobovacích reťazí,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Zákaz zvažuje aj USA. Pravdepodobne bude od všetkých cestujúcich prichádzajúcich zo Spojeného kráľovstva požadovať negatívny výsledok testu na koronavírus, ktorý nebude môcť byť od ich odletu starší viac ako 72 hodín. Rozhodnúť o tom musí definitívne Biely dom.

Passenger wearing a face mask walk past a flight information board at Paris' Charles de Gaulle international airport in Roissy, Monday Dec. 21, 2020
Neprehliadnite

Európska komisia odporúča členským štátom zrušiť zákazy cestovania z Británie