Za Matoviča ,,zaskakoval” Babiš

Igor Matovič sa nedostavil na stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Bruseli. Slovenského premiéra zastupoval jeho český kolega Andrej Babiš.

Premiérovi ušiel v Bruseli zaujímavý program. Vedúci predstavitelia krajín V4 s von der Leyenovou rokovali o dlhodobom rozpočte EÚ, ozdravnom fonde po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur i novom Pakte o migrácii a azyle.

Krajiny V4 sú známe svojím odmietavým stanoviskom voči povinným relokáciám utečencov a žiadateľov o azyl – najnovší migračný pakt však vychádza v ústrety ich predstavám o flexibilnej solidarite, čo je termín, ktorý v roku 2016 zaviedlo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa slovenskej europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) vyvoláva nový pakt viacero otáznikov. Podľa jej slov ani nový migračný pakt „nepochoval“ tému celoeurópskeho prerozdeľovania migrantov. 

Na snímke premiéri krajín V4, zľava Igor Matovič (Slovensko), Mateusz Morawiecki (Poľsko), Viktor Orbán (Maďarsko) a Andrej Babiš (Česko) počas tlačovej konferencie po stretnutí v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Matovič neprišiel na stretnutie V4 v Bruseli, zastupoval ho Babiš

Ruský liek na Covid-19 je nám zbytočný

Moskva doteraz prípravok dala k dispozícii šiestim spriateleným štátom. Ruský fond priamych investícií a jeho partnerská spoločnosť ChemRar dodajú svoj liek Avifavir proti chorobe Covid-19 ešte ďalším 17 krajinám. Lieky na báze Favipiraviru sú trikrát až štyrikrát lacnejšie než liek s účinnou látkou remdezivir, ktorý sa taktiež podáva pacientom s ochorením Covid-19.

Ministerstvo zdravotníctva SR v súvislosti s novým druhom koronavírusu nerokuje s Ruskom ani iným výrobcom o dodávkach favipiraviru na Slovensko. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. ,,Podľa informácií ministerstva zdravotníctva uvedený liek nie je registrovaný v Európskej únii. Doposiaľ má limitované údaje o účinnosti, a to len pre pacientov s miernym priebehom ochorenia Covid-19, ktorí nevyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu," poznamenala Eliášová.

Liek Avifavir je založený na lieku Favipiravir, ktorý bol vyvinutý v Japonsku. Tam je široko používaný ako základ na liečbu vírusov. Klinické štúdie v Japonsku a Rusku potvrdili účinnosť týchto liekov. Rusko už dodalo Avifavir do Bieloruska, Bolívie, Kazachstanu, Kirgizska, Turkménska a Uzbekistanu.  Nasledovať budú aj Srbsko, Bulharsko, Saudská Arábia, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Južná Afrika a niekoľko krajín Latinskej Ameriky. 

Na snímke nové veľkokapacitné odberové miesto na ochorenie COVID-19 v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) na Ipeľskej ulici v Košiciach 23. septembra 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva nerokuje s Ruskom o dodávkach favipiraviru na Slovensko

Hrubala stále prešetruje únik informácií

Neprávoplatný oslobodzujúci rozsudok v kauze zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasol slovenskou spoločnosťou. Jednou z kontroverzných vecí bolo aj uniknutie informácie o tom, že predsedníčku senátu Ruženu Sabovú prehlasovali v rozhodnutí ostatní dvaja členovia senátu. A to Ivan Matel a Rastislav Stieranka. 

Nie je jasné, kto môže za toto uniknutie informácie a predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala to naďalej prešetruje. Podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej sú medializované informácie o hlasovaní sudcov o rozsudku nepravdivé. ,,Špekulácie niektorých médií o tom, kto ako hlasoval, výrazne a bez opory v zákone zasahujú do osobného i profesijného života dotknutých sudcov,“ skonštatoval Ján Hrubala. 

Senát ŠTS v Pezinku oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Na snímke predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala počas tlačovej konferencie po skončení súdneho pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo štvrtok 3. septembra 2020 v Pezinku. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Predseda ŠTS Hrubala naďalej prešetruje únik informácií o hlasovaní senátu 2T

Krajčí mieri opäť do karantény

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zamieril opäť do karantény.  V preventívnej karanténe bol pritom už začiatkom septembra. Na sociálnej sieti uviedol, že sa na pracovnom stretnutí stretol s pozitívne testovaným.

Medzitým na Slovensku narastá počet nakazených a na Ministerstve zdravotníctva SR opäť zasadlo konzílium odborníkov. Podľa premiéra Igora Matoviča majú  „opatrenia  v rukách všetci ľudia“. Obavy sa ukazujú ako oprávnené. V prieskume „Ako sa máte, Slovensko?“ uviedlo niečo vyše 27 percent obyvateľov Slovenska, že sa choroby obávajú. V porovnaní s májom ide o sedempercentný nárast. Respondenti ale taktiež uviedli, že karanténne opatrenia dodržiavajú v čoraz menšej miere. Rúško pri pohybe mimo domu vždy nosí 49 percent žien a 35 percent mužov.

Prieskum iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Realizovaný bol od 10. do 14. septembra na vzorke tisíc ľudí. Výsledky sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí
Neprehliadnite

Minister zdravotníctva Marek Krajčí je opäť v karanténe

Kollár chce začať stavať nájomné byty

Masívna výstavba štátnych nájomných bytov by sa mala rozbehnúť v budúcom roku. Tvrdí to predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár. „Keď chcete začať stavať, žiadate o stavebné povolenie tri roky. Preto, aby sme mohli začať stavať nájomné byty, musíme zmeniť stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní,“ povedal Boris Kollár.

Pri aktuálne rastúcich cenách nehnuteľností podľa neho mnohí občania ocenia, keď si namiesto vybavovania vysokej hypotéky budú môcť za dvesto – tristo eur prenajať štátny byt. „Keď bude platiť nájomné, nebude mať problém a po desiatich - dvadsiatich rokoch si byt bude môcť odkúpiť,“ povedal Kollár. Dodal, že tento projekt podľa neho ľuďom pomôže, veľkí developeri ho však môžu vnímať ako hrozbu.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačového vyhlásenia, na ktorom predstavil nominovaných laureátov na štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana 31. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Na budúci rok začneme masívnu výstavbu nájomných bytov, hovorí Kollár