Vadala využíval Troškovej kontakty počas jej kariéry v Smere

Správy, ku ktorým sa dostala Polícia SR, ukazujú, že bývalá asistentka Roberta Fica a štátna radkyňa na Úrade vlády SR Mária Trošková bola v úzkom kontakte s Antoninom Vadalom, ktorého odsúdili v Taliansku na deväť rokov väzenia za pašovanie drog.

Cez Vadalu sa mala Trošková dostať k práci v Smere-SD. Začala pracovať ako asistentka poslanca Smeru Viliama Jasaňa, s ktorým ju zoznámil.

Vo februári 2014 sa Trošková sťažovala, že je vnímaná ako biely kôň a nevie si preto nájsť prácu. „Siska ma eviduje ako tvojho bieleho kona,“ napísala údajne Vadalovi s tým že to má od „najvyššieho človeka“. Podpredseda koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga avizoval, že podá trestné oznámenie pre podozrenie z úniku tajných informácií. „Odkiaľ Mária Trošková vedela, čo robí SIS?” pýtal sa na tlačovej konferencii.

V rámci zatiaľ oficiálne nepotvrdenej komunikácie v roku 2017 Vadala Troškovej napísal, že 12 rokov bojoval pre Smer a bude to robiť ďalej, pretože sú to jeho kamaráti. Cez Troškovú zrejme chcel dosadiť „vhodného” nového riaditeľa michalovskej colnice a tá vtedy kontaktovala bývalého ministra financií Petra Kažimíra. „Pýtala som sa a minister povedal, že on také veci nerieši. Takže sa musím opýtať na východe alebo priamo na vedení colnice,“ písala Vadaliovi.Či sa jej nakoniec podarilo dosadiť „vhodného” človeka nie je z komunikácie jasné.

Osud Talianska závisí od pomoci zvyšku Európskej únie

Máloktorým krajinám zasadila pandémia nového koronavírusu taký tvrdý úder ako Taliansku. Európska komisia krajine predpovedá pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 9,5 percenta a nárast dlhu na 160 percent HDP. Už teraz je talianska schopnosť pomáhať ekonomike závislá od programu vykupovania dlhopisov Európskou centrálnou bankou, ktorá drží náklady na požičiavanie na zvládnuteľnej úrovni.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že talianska ekonomika je „chronicky slabá” a k recesií smerovala ešte pred pandémiou. Práve krajiny ako Rakúsko, Nemecko a Holandsko sa nedávno dostali do sporu s periférnymi krajinami EÚ, keď odmietli vydávanie spoločného európskeho dlhu cez emisiu tzv. „korona-dlhopisov”.

„Bez pomoci EÚ a krajín, ako je Rakúsko, túto situáciu nedokážu zvládnuť. Ale nemyslím si, že myšlienka spoločného dlhu je tou správnou odpoveďou,“  uviedol v rozhovore Kurz. Napriek avizovanej vôli pomôcť krajinám v núdzi zatiaľ nebol dohodnutý rozsiahlejší európsky program na zvrátenie následkov pandémie. Kurz v tomto ohľade poukázal na záchranný fond v objeme 500 miliárd eur, ktorý sa podľa neho dá ešte zvýšiť.

Rusko napriek druhému miestu v počtenakazených uvoľňuje opatrenia

Za posledných 24 hodín pribudlo v Rusku viac ako 10-tisíc prípadov nákazy COVID-19, čo zvýšilo celkový počet potvrdených prípadov na 232 243. Rusko sa touto štatistikou zaradilo na druhé miesto v rebríčku celkového množstva nakazených, viac potvrdených prípadov majú len Spojené štáty americké.

Krajina má najrýchlejšie tempo rastu nových prípadov v Európe, chýbajú lekári aj zdravotnícky materiál. Pri požiari v petrohradskej nemocnici sv. Juraja, ktorú pravdepodobne spôsobilo prehriatie nekvalitného pľúcneho ventilátora, zomreli piati pacienti nakazení novým koronavírusom.

Navyše, dnes s ochorením COVID-19 hospitalizovali aj hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. To, či bol predtým v kontakte s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý posledný mesiac pracoval na diaľku, nie je známe. Po premiérovi Michailovi Mišustinovi ide o druhého človeka blízkeho Putinovi, ktorý sa novým koronavírusom nakazil.

Napriek nepriaznivému vývoju neplánuje vláda odkladať otváranie ekonomiky, jednotlivé regióny môžu od dnes postupne rušiť obmedzenia. V Moskve ostáva v platnosti zákaz vychádzania, niektoré regióny však už otvorili verejné priestory na vychádzky.

Raši hovorí o Pellegriniho potenciáli a novom vetre pre Smer

Podpredseda Smeru-SD Richard Raši na utorkovej tlačovej konferencii povedal, že Peter Pellegrini by mohol byť vo vedení strany veľkým prínosom.

„Myslím si, že pre stranu by bolo dobré výrazne uvažovať o obrovskom potenciáli, ktorý stále má, mal vo voľbách a ktorý je stále prezentovaný v akomkoľvek prieskume bez ohľadu na to, kto ho robí. Aj pre stranu by asi nebolo správne, keby sme toto odignorovali a nedali strane nový vietor,” vyhlásil. Zároveň podotkol, že strana smeruje k férovej a slušnej vnútrostraníckej súťaži o to, kto ju bude viesť.

Peter Pellegrini v rozhovore pre TASR pripustil svoju kandidatúru na predsedu Smeru-SD. Strana podľa neho potrebuje generačnú výmenu. Súčasný predseda Robert Fico plánuje zo Smeru budovať razantnú opozičnú stranu, v ktorej odmieta akékoľvek prejavy „slniečkrstva”; k výmene predsedu sa nevyjadroval.

Facebook pobúril arabský svet nomináciou aktivistky do kontrolného orgánu

Sociálna sieť Facebook nominovala jemenskú aktivistku Tawakkul Karmánovú za členku komisie pre dohľad nad novým obsahom, ktorá bude slúžiť ako „najvyšší súd” pre online prejav.

Karmánová je vo svete známa vďaka tomu, že sa v roku 2011 stala prvou arabskou ženou, ktorá dostala Nobelovu cenu za mier. V arabskom svete je však tiež známa svojimi väzbami na Moslimské bratstvo; v minulosti bola členkou jemenskej strany Isláh, ktorá je odnožou Moslimského bratstva v Jemene. Práve toto prepojenie pobúrilo mnohé arabské média a osobnosti.

Saudskoarabský denník Saudi Gazette uviedol, že výber Karmánovej je „pre mnohých na Blízkom východe prekvapujúci a šokujúci”. Saudská Arábia, ktorá v Jemene vedie vojenskú koalíciu bojujúcu proti húsijským povstalcom podporovaným Iránom, bola v minulosti Karmánovou kritizovaná za civilné následky vojny v Jemene a vraždu novinára Džamála Chášukdžího. Egyptský televízny moderátor Ahmad Músá Karmánovú obvinil z podpory terorizmu a Islamského štátu.

„Som vystavená rozsiahlemu šikanovaniu a ohováračskej kampani zo strany saudskoarabských médií a ich spojencov,” reagovala na obvinenia jemenská aktivistka.

Kritici vyčítajú Facebooku, že cez Karmánovú prenikne do regulačných politík ideológia Moslimského bratstva. Sociálna sieť to odmieta. „Rozumieme, že ľudia sa budú stotožňovať s niektorými členmi komisie a s ďalšími zaryto nesúhlasiť. Členovia komisie boli vybraní, aby reprezentovali rôzne pohľady a prostredia, čo bude potrebné na riešenie závažných otázok ohľadom obsahu, ktorým svetová komunita čelí,“ reagovala.