Sulík nechce opäť zatvárať obchody

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) napriek nárastu počtu nakazených už neočakáva také zníženie mobility občanov, aké sme zažili na jar. „Bola by veľká chyba znovu zavrieť všetky obchody a reštaurácie.“ povedal šéf rezortu hospodárstva v diskusii na -Tablet TV.

Ak však firmy nechcú riskovať, že budú celé oddelenia dávané do karantény, mali by podľa Sulíka zvýšiť dôraz na hygienické opatrenia. „To, čo sa najviac osvedčilo, je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a držanie dvojmetrového odstupu. Možno ešte meranie teploty.“ povedal.

Žiadosti podnikateľov o preplatenie časti nájomného za mesiace, keď boli ich prevádzky povinne zatvorené, postupne pribúdajú. Podľa Richarda Sulíka však ani zďaleka nedosiahnu sumu 200 miliónov eur, ktorá je na túto pomoc vyčlenená.

„Som prekvapený, že bolo sprocesovaných len 3 500 žiadostí, dokopy prišlo takmer 10-tisíc žiadostí. Ale treba splniť určité podmienky, ktoré sme si nevymysleli my, ale Európska komisia,“ dodal šéf rezortu.

Bratislave zasvietila „červená“

Mesto Bratislava mení po dôkladnej analýze čerstvých dát mestským epidemiológom a ďalšími odborníkmi farbu epidemickej fázy na svojom Covid-19 semafore na červenú. Ten označuje epidemický stav v hlavnom meste za vážny.

Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia v súvislosti s sa v Bratislave zhoršila. Mesto na svojom webe v rámci červenej fázy avizuje opatrenia ako napríklad zrušenie hromadných podujatí a ním organizovaných akcií.

Dočasne sa obmedzia aj návštevy v štyroch zariadeniach pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta, v ktorých sa vyskytujú prevažne krehkí a chronicky chorí prijímatelia sociálnych služieb, a na lôžkových oddeleniach ďalšich troch zariadení.

Pozastavia sa aj kolektívne aktivity v uzatvorených priestoroch zariadení s vysokým potenciálom šírenia nového koronavírusu, ako sú omše, stretnutia, oslavy či krúžky. Pripravené budú aj izolačné priestory pre prípadných suspektných klientov. Mesto zároveň spúšťa prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova i prípravu testovania kľúčových zamestnancov.

Cichanovskej sťažnosť dostala stopku na súde

Bieloruský najvyšší súd zamietol v utorok sťažnosť hlavnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej, v ktorej sa dožadovala anulovania výsledkov sporných prezidentských volieb z 9. augusta.

„Súd zamietol začatie trestného konania vo veci sťažnosti Sviatlany Cichanovskej proti rozhodnutiu Ústrednej volebnej komisie Bieloruskej republiky zo 14. augusta 2020. Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie alebo protest." uviedol najvyšší súd na svojej webovej stránke.

S. Cichanovská sa 10. augusta obrátila so sťažnosťou na bieloruskú ústrednú volebnú komisiu, v ktorej žiadala anulovanie výsledkov volieb, opätovné sčítanie hlasov alebo opakované hlasovanie v niektorých hlasovacích miestnostiach.

Ako je známe, podozrenia z masívnych volebných manipulácii vyhnali po voľbách do ulíc desaťtisíce Bielorusov, ktorí žiadajú zorganizovanie nových spravodlivých volieb.

Západ reaguje na Navaľného otravu

Americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan vyzval v utorok Rusko, aby okamžite začalo vyšetrovanie údajnej otravy dlhoročného kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktorý je momentálne hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Ruskí predstavitelia by podľa veľvyslanca mali iniciovať „okamžité, komplexné a transparentné vyšetrovanie“, ktoré vyvodí zodpovednosť voči tým, čo tento čin spáchali.

Francúzsko v utorok vyhlásilo, že predstaviteľ ruskej opozície Alexej Navaľnyj sa stal obeťou „kriminálneho činu“ a Moskvu vyzvalo, aby prípad rýchlo a transparentne vyšetrila.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však obvinenia voči Rusku odmietol s tým, že nevidí dôvod na kriminálne vyšetrovanie v súvislosti s Navaľného zdravotným stavom. Ten mohlo podľa jeho slov vyvolať množstvo príčin.

Čína a USA opäť za rokovacím stolom

Najvyšší čínski a americkí vyjednávači v utorok spoločne telefonovali a opätovne potvrdili svoj záväzok pokračovať v prvej fáze ich obchodnej dohody. Poskytli tak nervóznym trhom potrebnú úľavu.

Na telefonickej konferencii sa zúčastnili americký obchodný zástupca Robert Lighthizer a minister financií Steven Mnuchin, ktorí rokovali s čínskym vicepremiérom Liuom Chem. Bolo to prvé formálne rokovanie od začiatku mája a došlo k nemu v čase, keď napätie medzi oboma krajinami opäť rastie, čo vyvolalo obavy o osud dohody.

„Obe strany vidia pokrok a sú odhodlané podniknúť kroky potrebné na zabezpečenie úspechu dohody.“ uviedol úrad amerického obchodného zástupcu.

Čína pritom zaostáva v nákupe tovaru z USA v rámci prvej fázy dohody. Prispela k tomu pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené blokády. Pôvodná telekonferencia bola odložená kvôli nevôli amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátiť sa za rokovací stôl.