Slovensko čaká ďalšie celoplošné testovanie

Predseda vlády SR Igor Matovič navrhuje ďalšie masívne celoplošné testovanie. Testovať by sa malo začať najneskôr od budúceho víkendu a bude platiť pre všetky okresy. Následne by mali byť jednotlivé okresy testované podľa pandemickej situácie. Testovanie sa má v daných okresoch opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5.

Najbližší víkend by sa mohlo testovať v najviac postihnutých okresoch. Zasadnutie odborníkov a samospráv sa v otázke celoplošného testovania uskutoční už dnes. Uviedol to premiér Matovič v pondelok (11.1.) na tlačovej besede. Taktiež verí, že obce sa zapoja do príprav.

Premiér zatiaľ ministra hospodárstva Richarda Sulíka z postu neodvolá, hoci mu dáva neustále za vinu obete koronavírusu na Slovensku. Podľa neho v súčasnosti dôležité, aby sa vláda pripravila na celoplošné testovanie. Nové antigénové testy však R. Sulík nakupovať nebude.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačového brífingu na Letisku M. R. Štefánika po prílete z Bruselu o záveroch rokovania Európskej rady v Bratislave 11. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Matovič chystá od budúceho víkendu masívne celoslovenské testovanie

Hlas-SD rozšíri trestné oznámenie na premiéra

Strana Hlas-SD má v pláne rozšíriť trestné oznámenie na predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) a iných členov vlády. Informoval o tom expremiér Peter Pellegrini. Podľa neho ide o ohrozenie zdravia a zneužitie právomocí verejného činiteľa a vládu obvinil zo šírenia nákazlivej ľudskej choroby a nekvalitných testov použitých pri plošnom testovaní na Covid-19.

„Musí nastúpiť trestnoprávna zodpovednosť. Je to škandál, keď predseda vlády povie v priamom prenose, že na ľuďoch robili hókusy-pókusy," zdôraznil Pellegrini. Premiér podľa neho nesie zodpovednosť za chod štátu a má za to, že v tomto prípade sa musí posúdiť, kto nesie zodpovednosť za nákup nekvalitných testov, zmeny rozhodnutia a podobne.

Na kritiku Matoviča voči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) poukázal otázkou, čo všetko ešte musia členovia vlády urobiť, aby došlo k ich odvolávaniu. Podpredseda strany Richard Raši vyzval hlavného hygienika SR Jána Mikasa k zverejneniu vakcinačných zoznamov mien ľudí, ktorí sa k očkovaniu dostali prednostne.

Na snímke novozvolený predseda strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini prichádza na tlačovú konferenciu na tému – Výsledky ustanovujúceho snemu strany Hlas-sociálna demokracia 28. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR
Neprehliadnite

Rozšírime trestné oznámenie na premiéra aj pre nekvalitné testy, uviedol Pellegrini

Žilinka dal pokyn na preverenie nákupu antigénových testov

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka chce preveriť nákup jedného milióna antigénových testov značky RaPiGen Správou štátnych hmotných rezerv SR za 3,9 milióna eur.

„Generálny prokurátor tak urobil z úradnej povinnosti po tom, ako si dňa 9. januára vypočul v Sobotných dialógoch RTVS vážne tvrdenia predsedu vlády SR Igora Matoviča o nekvalite nakúpených testov, ktoré nezachytia nikoho, o šmejde, ktorým by netestoval ani psa, oklamaní a hókusoch-pókusoch na 250- tisíc otestovaných ľuďoch a o tom, čo bude so škodou 3,9 milióna eur," zdôraznila hovorkyňa.

„Budem sa pýtať kolegu Richarda Sulíka, čo teraz s tou škodou," povedal premiér na margo spomínaných testov. „Ľudom sme dali falošný pocit, že nie sú chorí," vyjadril sa Matovič. Za nedostatok testov viní Matovič ministra hospodárstva Sulíka a plánuje mu kompetenciu nakupovať testy zobrať.

Brífing generálneho prokurátora SR k mimoriadnej udalosti v prešovskej väznici na Krajskej prokuratúre v Prešove dňa 30. decembra 2020. Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.   FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Žilinka dal pokyn na preverenie nákupu antigénových testov

Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra, aby sa vzdal titulu

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa vzdal svojho magisterského titulu. Matovič totiž po zverejnení kauzy diplomovej práce v septembri 2020 vyhlásil, že nemá najmenší problém sa titulu vzdať ak to v zákone bude možné. „Parlament následne prijal koncom roka 2020 novelu zákona o vysokých školách, ktorou sa umožnilo, aby sa absolvent mohol vzdať nadobudnutého titulu. Keďže je táto právna úprava účinná od 1. januára, ŠRVŠ požiadala Matoviča, aby dodržal svoje slovo a titulu sa podľa zákona o vysokých školách vzdal," uviedla ŠRVŠ. ŠRVŠ taktiež aj naďalej vyzýva ďalšie verejne činné osoby, aby sa z úcty k vysokoškolskému vzdelávaniu vzdali svojich titulov.

Aj komunita Zastavme korupciu podporuje stanovisko ŠRVŠ. „Vyzývame preto všetkých vrcholových politikov, ktorí preukázateľne získali titul podvodom, aby sa titulu vzdali rovnako, ako by to mal urobiť premiér," uviedla komunita Zastavme korupciu. Predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS), predsedu SNS Andreja Danka a poslankyňu Národnej rady SR Petru Krištúfkovú (Sme rodina) vyzvala k vzdaniu sa svojich akademických titulov.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra, aby sa vzdal magisterského titulu

Pavol Rusko zostáva vo väzbe

Najvyšší súd (NS) SR v pondelok na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obžalovaného bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska voči uzneseniu predsedníčky iného senátu, ktorý ho zobral 16. decembra minulého roka do väzby.

„Senát 3T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obžalovaného Pavla R., podanú proti uzneseniu predsedníčky senátu Najvyššieho súdu, ktorým bol obžalovaný vzatý do väzby. Senát 3T považuje rozhodnutie predsedníčky senátu za zákonné a správne," dodala.

Predsedníčka senátu dospela k záveru, že u obžalovaného sú dôvody útekovej väzby dané a rozhodla o jeho vzatí do väzby. P. Rusko bol zatknutý na základe príkazu na zatknutie, ktorý vydala predsedníčka senátu 4T NS SR. Väzobné stíhanie navrhoval dozorový prokurátor Ján Šanta.

NS SR bude v utorok (12.1.) pojednávať o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza na 19-ročné tresty odňatia slobody. Situácia týkajúca sa ochorenia Covid-19 rozhodla o tom, že M. Kočner a P. Rusko sa verdikt súdu dozvedia bez verejnosti.

Pavol Rusko
Neprehliadnite

Pavol Rusko zostáva vo väzbe, Najvyšší súd SR zamietol jeho sťažnosť