Výmena riaditeľa vojenskej nemocnice v Ružomberku

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok s okamžitou platnosťou odvolal riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku Petra Vaněka. Na jeho miesto nastúpi brigádny generál Vladimír Lengvarský.

Dôvodom odvolania je opakované zlyhanie manažmentu, porušovanie zákona a nehospodárne nakladanie s financiami, čo viedlo k ekonomickému a personálnemu rozkladu nemocnice. Interná kontrola zistila 58 nedostatkov, mnohé majú podľa Naďa trestnoprávny charakter.

„Podali sme tiež trestné oznámenie, ktoré prešetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) a je postupne dopĺňané o ďalšie zistenia,“ vyhlásil J. Naď. Pochybenia sa týkajú najmä predražených služieb. Zaplatené upratovacie služby boli precenené o 1,7 milióna, bielizeň sa prala za trištvrte milióna a strážnej službe vyplatili 10-tisíc eur bez zmluvného vzťahu. Predražená zmluva za upratovanie bola pritom uzavretá s firmou brata poslanca za SNS.

Vymenený bol tiež šéf dozornej rady nemocnice, keďže tá nezasadla ani raz. Nový riaditeľ nemocnice má ministrovu plnú dôveru. „Ide o skúseného odborníka, ktorý pôsobí v Ozbrojených silách SR dlhé roky, pričom svoje manažérske schopnosti potvrdil ako hlavný lekár ozbrojených síl aj počas pandémie ochorenia Covid-19,“ povedal o V. Lengvarskom.

Odhalili podozrivú zmluvu za osem miliónov

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil, že pri uzatvorení zmluvy medzi Zborom väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) so spoločnosťou Vel Security došlo k porušeniu zákona. Hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková dodala, že úrad momentálne rozhoduje o pokute. Rozhodnutie potvrdila aj rada ÚVO v odvolacom konaní.

Na netransparentnú 8,5-miliónovú zmluvu uzavretú v marci 2018 v minulosti upozornila aj súčasná ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Firma VEL Security mala podľa nej väzbu na Bödörov Bonul.

Podľa ÚVO bol pri uzatváraní zmluvy porušený princíp transparentnosti. ZVJS totiž požadoval už v prvej fáze súťaže preukázanie podmienok účasti a špecifických certifikátov, ku ktorým však nedal uchádzačom dostatok konkrétnych informácií o technických požiadavkách. Remišová tiež poukázala na zmätočnú a nesplniteľnú podmienku účasti, ktorá slúžila ako bariéra pre konkurenciu.

Ministerka podotkla, že z tzv. knižnice Mariana Kočnera vyplynulo, že polícia dlhšie evidovala podozrivé prevody medzi firmami Bonul a Vel Security. Zvláštnych súťaží, v ktorých vyhrával Bonul a jemu blízke firmy, malo byť viacero.

Fico označil vládu za „sluhov západu“

Podľa predsedu opozičného Smeru-SD by malo Slovensko razantne odsúdiť a žiadať vysvetlenie smrti slovenského občana Jozefa Chovanca po zásahu belgickou políciou. Ide podľa neho o symbol zaobchádzania s ľuďmi z východnej Európy. Ignorovaním prípadu vraj vláda vyjadruje falošnú solidaritu so západom, premiéra Igora Matoviča s ministrom Ivanom Korčokom označil za západných sluhov.

Podobný protizápadný postoj má aj v otázke Bieloruska. Slovensko by sa podľa neho nemalo miešať do vnútorných záležitostí iných krajín. „Principiálne odmietam jeho vyhlásenie, že proti Bielorusku hneď treba zaviesť sankcie,“ povedal o Korčokovom prístupe k problematike.

Robert Fico sa obul do Igora Matoviča
Neprehliadnite

Smer-SD nepôjde na oficiálne oslavy SNP, odmieta účasť s predstaviteľmi koalície

Na štvrtkovej tlačovej konferencii komentoval aj schválenie zmien v 13. dôchodkoch a minimálnej mzde na rok 2021. „Včera bola čierna streda, boli sme svedkami obrovského zásahu do kvality sociálneho štátu,“ vyhlásil.

Smer zmeny v 13. dôchodkoch odmieta, každý dôchodca má podľa neho nárok na plných 462 eur. Takmer dva milióny ľudí tak vraj boli okradnutí o 160 až 410 eur. Smer-SD preto bude mať v sobotu mimoriadne predsedníctvo v Banskej Bystrici, kde bude rokovať o návrhu na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

Začalo sa predbežné vyšetrovanie kauzy Navaľnyj

Ruské ministerstvo vnútra začalo predbežné vyšetrovanie v prípade podozrenia na otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ten musel byť hospitalizovaný a upadol do kómy, keď letel zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy. Jeho stúpenci tvrdia, že mu pred odletom niekto primiešal jed do čaju.

Ministerstvo uviedlo, že polícia prehľadala Navaľného hotelovú izbu v Tomsku, analyzovali trasu jeho pohybu a údaje z bezpečnostných kamier a zhabali viac ako 100 predmetov. Žiadne omamné látky ani jedy sa vraj nenašli.

KK16 Moskva - Na archívnej snímke z 20. júla 2019 ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj počas protestu v Moskve. Klinické testy vzoriek odobratých ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému nepreukázali žiadne stopy po otrave. Oznámil to v piatok 21. augusta 2020 Anatolij Kaliničenko, zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v meste Omsk, kde je Navaľnyj hospitalizovaný. Citovali ho agentúry Reuters a TASS. Podľa Kaliničenka sa lekári momentálne nedomnievajú, že b
Neprehliadnite

Navaľnyj je nepohodlný pre politické, ale aj podnikateľské elity Ruska. Kto ho poslal do kómy?

Navaľnyj momentálne leží v berlínskej nemocnici Charité, kam bol letecky prevezený zo sibírskeho Omska, v ktorom predtým núdzovo pristálo jeho lietadlo do Moskvy. Nemeckí lekári po vykonaní testov oznámili, že v jeho tele našli inhibítory cholínesterázy, čo naznačuje otravu.

Počas týždňa vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie incidentu Spojené štáty, Nemecko, či NATO. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však obvinenia voči Rusku odmietol. Navaľného stav vraj mohlo spôsobiť viacero rôznych príčin, preto až do nálezu konkrétneho jedu nevidí zmysel v kriminálnom vyšetrovaní.

Šéf TikToku v USA odchádza

Po eskalácii napätia medzi aplikáciou TikTok a Washingtonom firmu po necelých troch mesiacoch opúšťa jej riaditeľ Kevin Mayer. Nový vývoj spôsobil, že post by mal iný význam, ako sa pri angažovaní Mayera pôvodne plánovalo. Dočasne ho nahradí šéfka pre operácie v USA Vanessa Papassová.

Mayer do funkcie v TikToku nastúpil 1. júna, kedy sa tiež stal prevádzkovým riaditeľom spoločnosti ByteDance, ktorá aplikáciu vlastní. Predtým pracoval v mediálnom koncerne Disney, kde mal na starosti streamovacie služby. DoTikToku nastúpil s cieľom zabezpečiť globálnu expanziu, čo však po obmedzeniach v USA a Indii nebude možné naplniť.

Americký prezident Donald Trump od 15. septembra zakáže občanom USA realizovať transakcie s TikTokom a materskou firmou ByteDance. Jedinou možnosťou záchrany je akvizícia americkej verzie aplikácie, momentálne prebiehajú rokovania so softvérovou firmou Microsoft. TikTok už proti nariadeniu podal žalobu.

Zakladateľ a šéf koncernu ByteDance Čang I-ming v liste uviedol, že firma urýchlene nájde riešenie problémov, ktorým čelí v USA a Indii.