Chceme robiť dospelú politiku, tvrdí Sulík

Strana SaS vyzvala na riešenie aktuálnej situácie a odloženie sporov. Ďalej ostáva v koalícii. Slovensku by vraj nepomohlo, ak by z koalície odišla. Členovia vedenia SaS v spoločnom vyhlásení zároveň vyjadrili podporu jej predsedovi a ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Premiéra Igora Matoviča vyzývajú, aby rešpektoval dohodu v koalícii o tom, že sa partneri nebudú navzájom verejne kritizovať.

Šéf SaS dodal, že ak by aj naďalej osobné útoky zo strany premiéra pretrvávali, bude ich ignorovať. Ak by však došlo ku konfrontácii či obvineniam na základe neprávd, bude sa snažiť veci vysvetliť. „Priznám sa, že aj mňa prekvapila intenzita útokov Igora Matoviča na moju adresu. Chápem, že je pod stresom, ale veľa útokov je cez čiaru. Veľa vecí je nepravdivých,“ uviedol R. Sulík na tlačovej konferencii.

Zľava predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie strany SaS k predstaveniu protipandemického plánu Semafor 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

SaS ostáva v koalícii. Vyzýva Matoviča, aby dodržiaval dohodu koalície a verejne nekritizoval

Viac rizík ako benefitov, varuje SLK

Riešením pandemickej situácie okolo koronavírusu je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) nateraz lockdown. Masívne plošné testovanie si podľa nej Slovensko aktuálne nemôže dovoliť. Komora upozornila, že takéto testovanie by malo viac rizík ako benefitov. Predseda SLK Marian Kollár vidí za súčasných podmienok zmysel najmä v znížení mobility na minimum. Tvrdí tiež, že je dôležité, aby zdravotníctvo šetrilo materiálne, personálne, finančné aj psychické sily.

O aktuálnej situácii so zástupcami SLK diskutoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ocenil konštruktívny dialóg s komorou a avizoval, že sa spolu dohodli na ďalšej spolupráci. „Prácu lekárov si nesmierne vážim o to viac v týchto náročných časoch, sám som lekár a spolu s mojím tímom robíme všetko pre to, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval,“ povedal M. Krajčí.

SLK
Neprehliadnite

Masívne plošné testovanie si Slovensko nemôže dovoliť, tvrdí Slovenská lekárska komora

Odvolanie Trumpa je neisté

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v stredu schválila podanie ústavnej žaloby (impeachmentu) na dosluhujúceho amerického prezidenta Trumpa za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho stúpencov na budovu Kapitolu. V Snemovni reprezentantov majú väčšinu demokrati. D. Trump zareagoval krátkym videom, v ktorom vyzval Američanov, aby boli „jednotní“ a vyhli sa násiliu. O impeachmente sa však nezmienil.

Za Trumpovo odvolanie hlasovalo aj desať kongresmanov z Republikánskej strany. Uznať prezidenta za vinného a odvolať ho z úradu však môže až horná komora Kongresu, Senát. Tam majú, na rozdiel od Snemovne reprezentantov, miernu prevahu republikáni.

Republikánsky kongresman Dan Newhouse označil prezidentovo konanie za „neospravedlniteľné“. Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell však naznačil, že je takmer isté, že konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu neschváli. To znamená, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena. 

Po ich stredajšom vystúpení počas ceremónie Dňa veteránov sa chlad v ich vzťahu ešte viac potvrdil po tom, čo sa prvá dáma objavila po boku jedného z vojakov a nie manžela.
Neprehliadnite

Hlasovanie o Trumpovom impeachmente rozdelilo republikánov

Koronakríza pohonom digitalizácie

Prieskum advokátskej kancelárie CMS realizovaný v strednej a východnej Európe ukázal zaujímavý trend. Vyplýva z neho, že koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Firmy si od nej totiž sľubujú udržanie svojej pozície na trhu. Výhodou Slovenska v oblasti digitalizácie sú kvalitní a vzdelaní odborníci, tvrdí spoločnosť. 

Advokát právnickej kancelárie v Bratislave Dušan Vanek však upozorňuje, že Slovensko v digitalizácii oproti iným krajinám stále zaostáva. Aby tento rozdiel prekonalo a dostalo sa na rovnakú úroveň, musí sa podľa neho stať digitálne konkurencieschopnejším prostredníctvom technológií, ako sú 5G siete alebo využívanie umelej inteligencie. ,,Zavádzanie umelej inteligencie však vyvoláva aj rozsiahle obavy. Ide predovšetkým o možné problémy vyplývajúce z právnej zodpovednosti,“ podotkol D. Vanek. Takéto obavy v prieskume vyjadrilo 60 percent firiem. 

Digitalizácia
Neprehliadnite

Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie, firmy sa chcú udržať, ukazuje prieskum

Pandémia znížila tržby Hollywoodu

Tržby amerického filmového priemyslu sa minulý rok pre koronavírusovú krízu znížili o viac ako 80 percent. Podľa agentúry Reuters utŕžil americký filmový priemysel tak málo peňazí naposledy pred 40 rokmi. Prekvapivo bola po prvýkrát finančne úspešnejšia viac historická dráma Pa paj – 800 (Osemsto) z čínskej produkcie než americké hollywoodske trháky.

Príjmy kín v Severnej Amerike sa podľa spoločnosti pre prieskum trhu Comscore prepadli na 2,2 miliardy dolárov. Ešte v predchádzajúcom roku zarobil len jeden kasový trhák Avengers: Endgame takmer 2,8 miliardy dolárov, teda viac než celé odvetvie za minulý rok. Podľa analytika z Comscore zažívajú v USA návrat autokiná. Hollywood im podľa neho môže vďačiť za to, že v Severnej Amerike vôbec nejaký obrat mal.

Na Slovensku sa od pondelka 16. novembra 2020 otvorili kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent. Na snímke hľadisko s divákmi pred divadelným predstavením komédie dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova Na mol v divadle Aréna 20. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Tržby Hollywoodu sa vlani prepadli na úroveň osemdesiatych rokov