Generálna prokuratúra má na stole výzvu na rozpustenie ĽSNS 

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) vyzvala Generálnu prokuratúru (GP), aby požiadala o rozpustenie ĽSNS. Programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská hovorí, že po Milanovi Mazurekovi je Marian Kotleba už druhým poslancom ĽSNS, ktorý bol počas výkonu poslaneckého mandátu odsúdený za úmyselné konanie v súvislosti s neonacistickou alebo fašistickou ideológiou. 

,,Pokiaľ bol Marian Kotleba uznaný za vinného za neonacistickú symboliku, strana Kotlebovci-ĽSNS je mimo akúkoľvek pochybnosť hnutím, ktoré smeruje k potláčaniu ľudských práv a k podnecovaniu nenávisti voči menšinám," doplnila Krempanská. Už po voľbách v roku 2016 inštitút žiadal GP, aby vypracovala podanie na rozpustenie ĽSNS, na túto žiadosť v petícii vyzbierala viac ako 30-tisíc podpisov.  

Hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom K. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku
Neprehliadnite

Kotleba očakával oslobodzujúci verdikt, GP má na stole výzvu na rozpustenie ĽSNS

Sprísnenie opatrení s obchodníkmi nikto nekonzultoval 

Vyhradené hodiny pre seniorov neboli potrebné, uviedol prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. ,,V prvom rade musíme neradi konštatovať, že uvedené opatrenia s nami nik nekonzultoval, nepýtal sa na náš názor, a to napriek tomu, že isté skúsenosti z regulácie už máme z prvej vlny pandémie," priblížil Katriak a zdôraznil, že pred prijatím rozhodnutia treba vypočuť aj obchodníkov. 

Zväz obchodu rešpektuje nariadenia, no z doterajších skúseností tvrdí, že čas od 9:00 – 11:00 nie je práve najvhodnejší, pretože dôchodcovia chodia nakupovať väčšinou okolo 8:00 hodiny. Môže sa tak stať, že počas vyhradených hodín budú obchody prázdne.  

Premiéra Igora Matoviča však kritika zo strany reťazcov nezaujíma. Odvoláva sa na stanovisko epidemiológov. Za odporom voči opatreniu vidí snahu obchodníkov neprísť o zisk. „Záujem obchodníkov nie je chrániť tých najzraniteľnejších, ale zarobiť čo najviac,“ povedal premiér. 

dôchodca
Neprehliadnite

Sprísnené opatrenia s obchodníkmi nik nekonzultoval. Hodiny pre seniorov sú vraj nepotrebné

Najvyšší súd rozhodol, že obvinení v kauze Plevel ostávajú vo väzbe 

Všetci štyria obvinení v rámci akcie Plevel zostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR, keď zamietol ich sťažnosti proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu zo 17. septembra. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov, aj obava z pokračovania v trestnej činnosti. Obvinení sú okrem iného zo zločinu prijímania úplatku. 

Polícia v rámci akcie Plevel, ktorá súvisí s korupčnou trestnou činnosťou, zadržala 11 osôb. Medzi obvinenými je bývalý krajský sudca Pavol Polka, žilinský okresný sudca Daniel Béreš, Luboš Mahdoň a Juraj Filipovič. 

Akcia Plevel
Neprehliadnite

Obvinení v rámci akcie Plevel zostávajú vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

Na koronavírus zomrelo ďalších päť ľudí 

Pľúcnej forme ochorenia Covid-19 podľahli ďalší. Celkovo tak na Slovensku zomrelo na koronavírus 66 ľudí. „Tridsaťjedenročný muž zomrel vo Fakultnej nemocnici v Nitre, 60-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trnave, 71-ročná žena v nemocnici v Michalovciach, 79-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a 81-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Nitre," priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. 

Na Slovensku v pondelok pribudlo 531 nakazených novým koronavírusom z 5 058 testov. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 357 pacientov. Najviac prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji, ide o 214 nakazených.  

Koronavírus v Českej republike naberá na sile. V utorok 22. septembra evidujú naši susedia 24.817 nakazených.
Neprehliadnite

Na Slovensku zomrelo ďalších päť ľudí na ochorenie Covid-19

Na konferencii Zdravotnícky manažment odznela kritika na vládu 

Na tradičnej odbornej konferencii Zdravotnícky manažment sa riešilo viacero tém. Medzi nimi budúcnosť slovenského zdravotníctva, investície a okrem toho aj to, ako koronakríza ovplyvnila tento sektor.  „Covid je totožný s inými sezónnymi respiračnými ochoreniami, nebude len druhá, ale aj tretia a ďalšie vlny.“ vyjadril sa k téme koronakrízy Peter Lednický z Alpha Medical. „Dlhodobá vízia je taká, že získame kolektívnu imunitu a Covid skončí vo forme sezónneho ochorenia. Sme schopní dosiahnuť kapacitu 15 000 testov denne.“ doplnil.  

Rečníci sa vyjadrili aj k opatreniam v súvislosti s aktuálnou situáciou. ,,Krajčí zlyháva a celý systém na to dopláca. Nedávam mu žiadnu šancu, keby odišiel včera, bolo by neskoro.” povedal Richard Raši. Tomáš Drucker sa pripojil ku kritike a doplnil: ,,Nič nie je pod kontrolou a majú to na svedomí Matovič a Krajčí. Zdravotníci sú zúfalí a je riziko že odídu, kvôli frustrácii a veľkej ponuke zo zahraničia.“ 

Trend konferencia pod názvom
Neprehliadnite

Záznam z konferencie TREND Zdravotnícky manažment 2020

Celý záznam konferencie si môžete pozrieť tu.