Kollár navrhol v parlamente vlastné odvolávanie

Boris Kollár (Sme Rodina) v utorok v parlamente inicioval svoje vlastné odvolávanie z postu predsedu Národnej rady SR. Podľa vlastných slov tým pristúpil k vyvodeniu osobnej zodpovednosti. Napriek tomu, že koaličné strany SaS a Za ľudí za zaradenie bodu do program schôdze nehlasovali, k odvolávaniu sa pristúpilo.

Tajnému hlasovaniu predchádzali ostré výmeny. Kollár aj naďalej tvrdil, že napriek chybe v citáciách bola práca napísaná v súlade so zákonom. Hnutie Sme rodina aj opozícia vyzývali koaličné strany SaS aj Za ľudí, aby sa držali princípov a hlasovali za odvolanie. Argument o páde vlády podľa nich neplatí, keďže koalícii by aj bez Sme Rodina zostalo 78 poslancov.

Desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho. Na snímke podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a poslankyňa NR SR Denisa Saková (Smer-SD) počas tlačovej konferencie k vzniku novej strany v Bratislave 17. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pellegrini: Výsledok odvolávania robí z Kollára jedného z najslabších šéfov NRSR

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga označil schôdzu za politické divadlo. „Vydierať koalíciu kvôli diplomovej práci je nezodpovedné. Žiadam vás, aby ste stiahli tento návrh,“ vyzval. „Niečo tak odporne farizejské, ako je pán podpredseda Šeliga, som v politike ešte nestretol,“ reagoval naňho Kollár, pričom označil Kisku za daňového podvodníka.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 76 poslancov, za bolo 5, proti 46, 20 z nich sa zdržalo. Poslanci strán SaS a Za ľudí sa na hlasovaní nezúčastnili, podľa vlastných slov sa nechceli zúčastňovať na Kollárovom divadielku. „Urobil som posledný krok, ktorý som mohol,“ uzavrel Boris Kollár.

Slovenskí colníci našli „meth“ za dve miliardy

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu v Nitre odhalili v priemyselnom parku v tomto meste skrýšu, ktorá obsahovala 1,5 tony drog. Ide o najväčší záchyt narkotík v histórii Slovenska. Nachádzali sa v dvoch kovových nádržiach, ktoré na Slovensko prišli po známej drogovej trase z Mexika.

„Tovar bol prepravovaný v režime tranzit z Mexika cez chorvátsky prístav s cieľom precliť ho na Slovensku, odkiaľ by sa už mohol voľne pohybovať v celej Európskej únii,“ skonštatovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Zásielka bola vyhodnotená ako riziková, príslušníci finančnej správy preto vykonali dôkladnú obhliadku.

S využitím žeriava a služobného psa identifikovali podozrenie na prítomnosť omamných látok v spodnej časti nádrže. Po navŕtaní dier odhalili veľké množstvo bielej kryštalickej látky, prvotný rozbor ukázal, že ideo metamfetamín (pervitín).

V prípade predaja po jednorazových užívateľských baleniach by hodnota tejto zásielky dosiahla až dve miliardy eur. Nájdené drogy odovzdali vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry.

Brusel predpovedal Slovensku deväťpercentný pokles

Ešte v máji predpokladala Európska komisia pokles slovenskej ekonomiky o 6,7 percenta. V porovnaní s dnešnou revíziou to pôsobí optimisticky, keďže po novom by sa naše hospodárstvo malo prepadnúť o deväť percent, čo je šiesty najvyšší pokles v Únii.

Najhlbšiu recesiu by malo zaznamenať Taliansko, a to až o 11,2 percenta. V roku 2021 by sa však Slovensko malo zotaviť s hospodárskym rastom na úrovni 7,4 percenta. To by mal byť tretí najvýraznejší rast v Európskej únii, hneď po Chorvátsku a Francúzsku.

WA 18 Frankfurt - Lietadlá nemeckej spoločnosti Lufthansa sú zaparkované na letisku vo Frankfurte v stredu 3. júna 2020. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa oznámila za 1. kvartál čistú stratu vyše 2 miliárd eur. Je to dôsledok pandémie nového koronavírusu, keďže súčasťou vládnych opatrení s cieľom obmedziť šírenie ochorenia COVID-19 bolo pozastavenie leteckej dopravy. FOTO TASR/AP 

 
Lufthansa aircrafts are parked on a runway at the airport in Frankfurt, Germany, Wednesday, June 3, 2020. Due
Neprehliadnite

Lufthansa oznámila ďalšie prepúšťanie, tentoraz v administratíve

Klesnúť má najmä súkromná spotreba v dôsledku protipandemických opatrení, investície budú brzdené neistotou, nedostatkom likvidity a obmedzenou obchodnou činnosťou. Obzvlášť silno  má Slovensko zasiahnuť pokles vývozu, na ktorom je závislý automobilový priemysel. Zahraničný dopyt by sa však mal v druhej polovici roka podľa EK zotaviť.

Komisia zároveň očakáva výrazné spomalenie inflácie z 2,8 percenta v roku 2019 na 1,9 percenta v roku 2020 a následne 0,8 percenta v roku 2021. Odhad Európskej komisie však nie je najpesimistickejší, Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií očakáva pokles o 9,8 percenta a analytici Národnej banky Slovenska až o 10,3 percenta.

Technologické firmy neposkytnú Číne dáta

Facebook, Google, Twitter aj chatovacia aplikácia Telegram oznámili, že odmietnu vyhovieť požiadavkám čínskych a hongkongských autorít na poskytnutie dát svojich používateľov v Hongkongu. V utorok sa skupina technologických rebelov rozšírila o Zoom a Microsoft. Táto „dátová prestávka“ bude trvať, dokiaľ platformy nezhodnotia dopady nového zákona o národnej bezpečnosti Hongkongu.

Pokiaľ sa firmy rozhodnú zaviesť pauzu natrvalo, riskujú, že budú na poloautonómnom ostrove zakázané. A zatiaľ čo služby Facebooku či Twitteru už v Číne nie sú povolené, Microsoft a Zoom by mohli prísť aj o tento takmer 1,4-miliardový trh. Obidve firmy boli v minulosti ochotné pre čínsku vládu cenzurovať alebo poskytovať údaje o svojich používateľoch, aby sa vyhli podobným reštrikciám.

Zákon o národnej bezpečnosti Hongkongu schválila čínska vláda 30. júna. Kontroverzná legislatíva kriminalizuje separatistické, podvratné či teroristické aktivity a spoluprácu s cudzími silami, čo sa však dá ľahko využiť na stíhanie demokratických aktivistov. Čínska vláda dokonca môže za účelom odhaľovania podobných aktivít zriadiť na území Hongkongu kontrolné úrady.

Brazílsky prezident sa nakazil koronavírusom

Karma to vrátila ďalšiemu politikovi. Podľa správ miestnych médií brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara pozitívne testovali na Covid-19. Test na koronavírus a snímku pľúc si dal spraviť, pretože vykazoval známky nákazy vrátane horúčky.

Napriek tomu, že v Brazílii na nákazu doposiaľ zomrelo viac než 65-tisíc ľudí, prezident pandémiu opakovane znevažoval. Covid-19 nazval „malou chrípkou“, vyzýval štátne samosprávy, aby nezavádzali obmedzenia a odmietal na verejnosti nosiť rúško. Federálny sudca mu dokonca nosenie rúška nariadil, pripomínajúc, že prezident nie je nad zákonom a svojím správaním riskuje pokutu.

V priebehu víkendu sa Bolsonaro zúčastnil na niekoľkých podujatiach, bol tiež v blízkom kontakte s veľvyslancom Spojených štátov. Americká ambasáda uviedla, že zavedie predbežné opatrenia a veľvyslanec sa nechá otestovať. Samotný Bolsonaro zostáva v izolácii a údajne začal užívať liek proti malárii hydroxychlorochín.