Vláda schválila očkovaciu stratégiu

Vláda prijala materiál pandemickej komisie, z ktorého vyplýva, že Slovensko má svoju národnú stratégiu očkovania proti ochoreniu Covid-19. Očkovanie podľa odborníkov predstavuje najúčinnejší spôsob prevencie a vytvára kolektívnu imunitu. Na jej zabezpečenie je potrebné preočkovať viac ako 60 až 70 percent populácie.

Pri výbere vakcíny budú rozhodujúcimi kritériami jej bezpečnosť, účinnosť, dostupnosť a cena. Zaočkovaných by malo byť asi 3,3 milióna Slovákov. K očkovaniu by malo dochádzať postupne. Vakcíny budú distribuované v úvodnej fáze do 25 vakcinačných miest. Počet týchto miest sa bude zväčšovať so zvyšovaním počtu dovezených vakcín na 79, pokrývajúc všetky okresy SR.

Vláda okrem toho na rokovaní schválila aj Alert systém pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2, tzv. Covid automat. Pomocou neho bude informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii a o rizikovosti regiónov Slovenska.

Vakcína
Neprehliadnite

Vláda schválila národnú stratégiu očkovania proti ochoreniu Covid-19

Zákaz vychádzania sa začne v sobotu 19. decembra

Od soboty 19. decembra od piatej hodiny ráno bude na Slovensku platiť zákaz vychádzania, takzvaný lockdown. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Platiť budú viaceré výnimky. Je povolené cestovať do práce, zaobstarať si potraviny, lieky či potravu pre zvieratá. Malo by však ísť o nákup v najbližšom maloobchode. Povolené je taktiež ísť doplniť pohonné hmoty, ísť do banky, poisťovne či na poštu a výdajné miesto internetových a iných obchodov.

Cestovanie obmedzené nebude. Ľudia by sa mali počas zákazu vychádzania a vianočných sviatkov stretnúť maximálne s členmi jednej domácnosti. Dovolený bude aj pobyt v prírode. Zo zákazu budú mať výnimku aj omše, podmienky má upraviť vyhláška hlavného hygienika. Otvorené môžu zostať aj lyžiarske strediská.

Marek Krajčí Štefan Holý Natália Milanová Ivan Korčok
Neprehliadnite

Zákaz vychádzania sa začne v sobotu 19. decembra od 5. hodiny ráno, budú platiť výnimky

Obžalovaný exšéf Markízy Rusko ide do väzby

Obžalovaného bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska zobral senát Najvyššieho súdu (NS) SR do väzby. „Predsedníčka senátu 4T NS SR po vykonaní výsluchu zatknutého obžalovaného Pavla Ruska dospela k záveru, že u obžalovaného sú dôvody útekovej väzby dané a rozhodla o jeho vzatí do väzby. Väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradila,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Väzobné stíhanie navrhoval dozorový prokurátor Ján Šanta.

Exriaditeľa televízie, ktorého doteraz monitorovali elektronickým náramkom, zadržala v utorok polícia. Stalo sa tak po odročení verejného zasadnutia na NS SR v kauze televíznych zmeniek z dôvodu jeho práceneschopnosti. PN-ku obžalovaného spochybnili prokurátor J. Šanta aj právny zástupca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic. Obaja to pokladali za obštrukciu od obžalovaného.

NMH: PAVOL RUSKO - ESKORTA
Neprehliadnite

Obžalovaný Pavol Rusko ide do väzby, rozhodol o tom Najvyšší súd SR

NAKA zasahovala v centrále Arca Investments

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v stredu od rána prehľadávali viaceré objekty spoločnosti Arca Investments v Bratislave. Spoločnosť v júni nevyplatila investorom trojmesačné zmenky a problémy mala vyriešiť do niekoľkých týždňov. V auguste mala splatiť ďalšie dlhopisy, no na nič z toho nemala peniaze.

Arca vydala k zásahu stanovisko, kde tvrdí, že príkaz na prehliadku bol odôvodnený výlučne tvrdeniami bývalého partnera Arcy Pavla Krúpu o jeho údajne falošných podpisoch na zmenkách, uprednostňovaní veriteľov a vyvádzaní majetku zo skupiny. „Kauzu ,falošné podpisyʻ sa snaží pán Krúpa priživovať dlhodobo, a to s cieľom odkloniť pozornosť od závažných podozrení viažucich sa k jeho osobe a faktu, že on sám je významným dlžníkom skupiny Arca Capital,“ píše firma.

Na snímke predvedenie policajných funkcionárov na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, ktorí boli zadržaní počas akcie Očistec.
Neprehliadnite

NAKA zasiahla v centrále Arca Investments. Firma tvrdí, že kvôli Krúpovi

Krajčí nečakane odvolal Kolníka

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvoláva svojho najbližšieho úradníka. Na rokovanie vlády prišiel s návrhom, aby vo funkcii generálneho tajomníka služobného úradu skončil Marián Kolník. Toho označovali za najmocnejšieho úradníka rezortu a najbližšieho človeka ministra. Ten ho aj priviedol na ministerstvo. Pod M. Kolníka spadalo verejné obstarávanie, eurofondy či výber riaditeľov nemocníc.

Nahradiť ho má ekonóm David Hlubocký. Ten od júna 2018 pôsobil ako riaditeľ úseku ekonomiky v štátnom podniku Vodohospodárska Výstavba.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku v piatok 27. novembra 2020FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Krajčí nečakane odvolal najbližšieho úradníka, Marián Kolník končí