Biden sa oficiálne stal 46. prezidentom USA

Joe Biden zložil prísahu a stal sa prezidentom USA. Jeho inaugurácia sa oproti predchádzajúcim rokom v dôsledku koronavírusovej pandémie konala bez účasti tisícok divákov a pre obavy z možných násilností podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa aj za prísnych bezpečnostných opatrení. Na bezpečnosť dohliadalo približne 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy.

Na ceremónii sa zúčastnilo niekoľko bývalých prezidentov, väčšina kongresmanov či sudcovia Najvyššieho súdu. Prvýkrát po 152 rokoch na nej chýbal odchádzajúci prezident, ktorý už predtým odcestoval z Washingtonu. „Tento týždeň inaugurujeme novú administratívu a modlíme sa, aby úspešne udržala v Amerike bezpečnosť a prosperitu,“ povedal D. Trump v prejave, ktorý Biely dom zverejnil na svojej oficiálnej webovej stránke. Novej vláde takisto zaželal „všetko dobré“.

Joe Biden
Neprehliadnite

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

Slovensko má mať dosť vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Slovensko kúpilo viac ako štyri milióny dávok vakcín firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. „Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelej populácie,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Potvrdil počet 7,4 milióna dávok, ale ľudí treba očkovať dvakrát. „Radšej chceme mať vakcíny navyše a potom nájdeme záujemcov, ktorým ich odpredáme, než nemať dostatok vakcín,“ vysvetlil premiér. Dodal, že všetky krajiny EÚ kupujú vakcíny za rovnaké ceny.

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa bude realizovať v 11 fázach. Prioritu majú starší ľudia a ľudia so závažnými zdravotnými problémami. Jednotlivé fázy sú rozdelené do vekových skupín po piatich rokoch. Medzi dvomi dávkamiočkovacej látky musí uplynúť aspoň 28 kalendárnych dní.

Vo vakcinačných centrách v niektorých okresoch sú už voľné kapacity na to, aby zaočkovali seniorov nad 85 rokov, oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Informoval, že na Slovensku je aktuálne otvorených 29 vakcinačných centier, očkuje sa už v 66 nemocniciach.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič, minister financií SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO) počas tlačovej konferencie po 65. rokovaní vlády SR v Bratislave 11. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovensko kúpilo viac ako štyri milióny dávok vakcín, informoval Matovič

Britský variant bol na Slovensku už 14. novembra

Britská mutácia tvorila 57 percent pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odhalenie prítomnosti britskej mutácie umožnila nová metóda diagnostiky.

ÚVZ vykonal v polovici januára analýzu vzoriek z plošného testovania v Trenčíne, ktoré sa konalo 19. až 20. decembra 2020. Hovorkyňa ÚVZ Daša Račková potvrdila, že z celkového počtu týchto vzoriek bol v 57 percentách prípadov potvrdený britský variant koronavírusu. „Z aktívneho vyhľadávania pozitívnych pacientov prichádzajúcich z Veľkej Británie sme vykonali aj diferenciálne testovanie troch pozitívnych vzoriek. V dvoch sme potvrdili prítomnosť britského variantu nového koronavírusu. Z toho v jednej vzorke sa potvrdila prítomnosť 'anglického kmeňa'," dodala Račková.

Celoplošné dobrovoľné testovanie obyvateľov mesta Trenčín na nový koronavírus.
Neprehliadnite

Britská mutácia koronavírusu bola na Slovensku už v novembri

Jack Ma sa objavil, akcie Alibaby vzrástli

Akcie čínskeho internetového giganta Alibaba vzrástli o viac ako osem percent, po tom, ako sa jeho zakladateľ, miliardár Jack Ma, objavil na verejnosti, prvýkrát od konca októbra. Jack Ma sa neobjavil na verejnosti od 24. októbra, keď v prejave na šanghajskom fóre kritizoval čínsky bankový regulačný systém. Nasledovalo pozastavenie prvotnej verejnej ponuky akcií (IPO) finančnej skupiny Ant, dcéry Alibaby, vo výške 37 miliárd dolárov, čo bol krok, ktorý niektorí považovali za odvetu za jeho prejav.

Čínske finančné úrady medzitým nariadili spoločnosti Ant zmeniť svoj obchodný model a služby poskytovania pôžičiek, poistenia a správy majetku. Zmiznutie Jacka Ma vyvolávalo viaceré špekulácie. Videoklip, ktorý bol zverejnený v stredu, však zachytáva jeho prejav pred vidieckymi učiteľmi v rámci slávnostného odovzdávania cien, ktoré každoročne organizuje jeho charita. Akcie Alibaby následne vzrástli v Hongkongu o 8,5 percenta.

KK2 New York - Na archívnej snímke z 19. septembra 2014 logo čínskeho obchodového internetu Alibaba v New Yorku. Čínsky internetový obchod Alibaba zaznamenal v uplynulom 3. kvartáli obchodného roka 2014/15 nárast tržieb o 40 %. Napriek tomu sklamal analytikov, ktorí očakávali, že počas kľúčovej vianočnej sezóny dosiahne ešte lepšie výsledky. To podľa expertov signalizuje, že tempo rastu príjmov firmy sa spomaľuje. FOTO TASR/AP
FILE - In this Sept. 19, 2014 file photo, the Alibaba logo is display
Neprehliadnite

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

NAKA zadržala v rámci akcie Plevel 2 dve sudkyne

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala na pracovisku Krajského súdu (KS) v Žiline sudkyňu Evu Kyselovú a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu Urbanovú. Obvinené sú z korupcie a podľa polície mali od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na KS v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

,,Obe sú stíhané za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa závažnejším spôsobom konania, a to porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej podľa zákona,“ spresnil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

NAKA, policia
Neprehliadnite

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Plevel 2 zadržala dve sudkyne