Chýba vám jasný plán, odkazuje prezidentka

Prezidentka Zuzana Čaputová v relácii Rádia Expres kritizovala premiéra Igora Matoviča i vládu. Tvrdí, že im chýba jasný plán. Za prácu však pochválila viacerých ministrov. Podľa jej slov ale niekedy snaha nestačí. „Mne samej to chýba, a to by som mala mať viac informácií ako obyčajní ľudia,“ povedala prezidentka. Premiérovi  odporučila, aby prenechal manažovanie pandémie niekomu inému. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. 

Premiér sa voči slovám prezidentky ohradil. „Ja nemenežujem koronakrízu, koronakríza si menežuje nás,“ reagoval. Avšak tvrdí, že sa s ňou chce ešte tento týždeň stretnúť a pokúsiť sa o dialóg. „Pokúsim sa ju tento týždeň presvedčiť na našu palubu. Aby odišla od kotlebovcov a Pellegriniho a pridala sa k nám,“ povedal I. Matovič. Taktiež dúfa, že si na stretnutí „vyjasnia ústavné kompetencie“. Slovensku podľa neho hrozí buď plošné testovanie, alebo lockdown.

Na snímke je Zuzana Čaputová prezident Slovenskej Republiky.
Neprehliadnite

Ťažko môžem stáť za vládou, keď je tu chaos, tvrdí Čaputová

Núdzový stav môže pokračovať

Vládny kabinet schválil návrh ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Znamená to, že vláda by mohla vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však ešte musí Národná rada SR. Takýto krok vláda zdôvodňuje poznatkami z praxe a nemožnosťou objektívne vyriešiť situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje existenciu predvídateľného právneho stavu za dôležitú. Navrhovaná právna úprava podľa nej hovorí, že ak je zrejmá potreba zachovať núdzový stav a sú na to stále tie isté dôvody, tak vláda tú možnosť má. Snahou návrhu je aj rozšíriť priestor, v ktorom vláda rozhoduje.

Podľa ústavného právnika Petra Kresáka je však novela chaotická a nejasná. Taktiež upozornil na to, že novela výrazne rozširuje zásahy do základných práv a slobôd tým, že sa zavádza nútený pobyt a zvyšuje možnosť obmedzenia pohybu a pobytu ľudí.

JB 21 Frankfurt - Žiak s ochranným rúškom si kontroluje mobil na stanici metra pri jeho ceste do školy vo Frankfurte nad Mohanom 4. decembra 2020. Nemecké spolkové krajiny predĺžili lockdown v krajine, ktorý nateraz platí do konca novembra, do 20. decembra. FOTO TASR/AP

A pupil wearing a face mask checks his mobile at a subway station in Frankfurt, Germany, Friday, Dec. 4, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Núdzový stav by sa na Slovensku mohol opakovane predlžovať, rozhodla vláda

Matovičova anarchia

Reštauračné prevádzky napojené na iniciatívu Bojujeme za naše gastro plánujú v utorok otvoriť pre hostí aj svoje interiéry. Avšak podľa aktuálnych nariadení môžu fungovať iba na terasách či ako výdaj jedla. ,,Aj my chceme fungovať v normálnom režime, v takom istom, ako fungujú veľkoobchody, obchody a supermarkety. Chceme byť otvorení v rovnakom móde ako sú otvorené kiná, divadlá alebo kostoly," priblížil šéf iniciatívy Miroslav Heredoš.

Ku kritike aktuálnej situácie reštaurácií sa pridala aj iniciatíva Zachráňme gastro. Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj či terasy, sú podľa nej zúfalí.

Premiér Igor Matovič tvrdí, že sa prevádzkam nebude vyhrážať pokutami. Vyzval ich však, aby sa správali zodpovedne. Reštauračné prevádzky napojené na iniciatívu Bojujeme za naše gastro sa odvolávajú napríklad na aktuálnu situáciu v Českej republike, kde sa už otvorili aj interiéry reštaurácií. Taktiež si sťažujú na neexistenciu adekvátnej komunikácie s vládou či na nedostatočné informácie od Úradu verejného zdravotníctva. K iniciatíve otvorenia prevádzok sa pridala aj Únia fitness centier Slovenska. Premiér ich varoval, že v aktuálnej epidemiologickej situácii by takýmto krokom urobili to najhoršie, čo môžu urobiť.

Koronavírus v ČR
Neprehliadnite

Viaceré reštaurácie a fitnesscentrá chcú v utorok otvárať, Matovič hovorí o anarchii

Makó priznal, že sledovali prokurátora Špirka

Bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó opäť prehovoril. Vyšetrovateľom potvrdil, že prokurátor Vasiľ Špirko bol v marci 2018 sledovaný v kauze Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka, ktorí boli v tom čase podozriví z podvodov pri nákupoch IT technológií. Ľ. Makó sa tiež priznal, že bol súčasťou systému rozsiahleho korumpovania polície a taktiež zneužívania vyšetrovateľov na vydieranie či diskreditáciu politických oponentov strany Smer-SD.

Ľ. Makó predstavil celú hierarchiu skupiny, ktorej hlavou bol Norbert Bödör, syn majiteľa SBS firmy Bonul a kumpán Mariana Kočnera. „Z môjho pohľadu mala skupina tri základné ciele. Prvým bolo udržať politickú moc strany Smer, najmä eliminovať politických súperov, resp. opozíciu,“ vypovedal Ľ. Makó. Taktiež potvrdil, že ich zámerom bolo obsadiť dôležité pozície vo všetkých bezpečnostných zložkách štátu či zbohatnúť na vydieraní podnikateľov a za úplatky kauzy ututlať.

Na snímke eskorta odvádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. z budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020.
Neprehliadnite

Obvinený exšéf daňových kriminalistov Makó priznal, že sledovali prokurátora Špirka

65-hodinový protest za 65 percent

Environmentálna organizácia Greenpeace začala 65-hodinový protest pred Úradom vlády SR v Bratislave. Cieľom protestu je podľa organizácie vyjadriť apel na premiéra Igora Matoviča, aby na samite Európskej rady v Bruseli podporil zníženie emisií o 65 percent do roku 2030. Podľa Greenpeace je rozhodnutie o cieľoch 2030 historickým momentom, ktorý rozhodne o tom, akým smerom sa bude uberať budúcnosť planéty.

„Šesťdesiatpäťpercentné zníženie emisií do roku 2030 je v súlade s Parížskou dohodou a podľa vedeckej komunity potrebné na to, aby sme nepresiahli oteplenie na 1,5 stupňa Celzia a vyhli sa tak klimatickému a ekologickému kolapsu,“ tvrdia aktivisti. Programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková dodala, že je čas, aby Slovensko prestalo ignorovať vážnosť situácie. Organizácia taktiež spustila platformu Napíšte.to adresovanú Igorovi Matovičovi, prostredníctvom ktorej môžu ľudia poslať premiérovi email a požiadať ho o podporu klimatických cieľov.

Akcia mimovládnej organizácie Greenpeace Slovensko
Neprehliadnite

Greenpeace začal 65-hodinový protest pred Úradom vlády