Zdravotníkov na celoplošné testovanie je málo

Situácia je vážna, na testovanie chýba ešte viac ako dvetisíc zdravotníkov. Podľa ministra obrany Jaroslav Naďa sú pri celoplošnom testovaní naďalej potrební ďalší zdravotníci, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie. Napríklad Košice zvládnu pri súčasnom počte zdravotníkov otestovať maximálne polovicu obyvateľov. Mesto teda plánuje požiadať o pomoc aj svoje partnerské mestá. „Z dôvodu nedostatku zdravotníckeho personálu nám znížili počet odberných miest, reálne hrozí, že ich bude ešte menej,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.

J. Naď informoval, že personál z príslušníkov ozbrojených síl, policajtov a hasičov majú na testovanie cez víkend zabezpečených. Pri zdravotníkoch však nastal problém a minister nevylúčil ani ich prípadnú mobilizáciu, k politickému rozhodnutiu však ešte nedošlo. Taktiež vyzval pendlerov, aby si zabezpečili PCR testy. Ak sa však chcú zúčastniť na celoplošnom testovaní na Slovensku, nemali by podľa jeho slov chodiť do prvej obce za hranicami, pretože by tým mohli spôsobiť kolaps. 

Premiér Igor Matovič vo štvrtok avizoval, že ak zdravotníci odpracujú oba dni víkendu v rámci celoplošného testovania, dostanú špeciálny príspevok za mimoriadne nasadenie vo výške 500 eur.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič žiada zdravotníkov o pomoc. Ak odpracujú oba dni testovania, dostanú 500 eur

Kritika nedobrovoľnej dobrovoľnosti

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR odsudzuje sankcionovanie zamestnancov firmami v súvislosti s ich dobrovoľným rozhodnutím o účasti alebo neúčasti na plošnom testovaní. Ak sa zamestnanec rozhodol, že nepôjde na testovanie, nemôže ani nastúpiť do práce. Na to je totiž potrebný negatívny výsledok testu. Niektoré firmy sa však vyhrážajú pracovnoprávnymi dôsledkami. Odborári sa voči zastrašovaniu zamestnancov ohradili. 

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) v súvislosti s plánovaným celoplošným testovaním hovorí o nepripravenosti, neodbornej diskusii a stupňujúcom sa napätí v spoločnosti. Testovanie tiež nepovažujú za dobrovoľné, ak je pod hrozbou sankcií. 

Ešte v stredu Slovenská lekárska komora (SLK) okrem inej kritiky prirovnala úmrtnosť na Covid-19 ku chrípke. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) odmietol kritické vyjadrenia prezidenta SLK Mariana Kollára a vyzval komoru, aby vymenila svoje vedenie.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Otestovaných by malo byť asi 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Na snímke žena ukazuje certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu v obci Zborov, okres Bardejov, 24. októbra 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Odborári vyzývajú vládu aj zamestnávateľov, aby nepostihovali ľudí za ich rozhodnutie

Sudcovia do väzby 

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR malo vo štvrtok rozhodnúť o žiadosti generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby troch obvinených sudcov, ktorých včera zadržala NAKA v akcii Víchrica. Ide o Jozefa Kolcuna, Jarmilu Urbancovú a Davida Lindtnera. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vo štvrtok navyše dočasne pozastavila výkon funkcie dvom sudcom, a to Jozefovi Kolcunovi z Najvyššieho súdu SR a Otílii Dolákovej z Okresného súdu Bratislava I.  ÚS napokon dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu Urbancovú a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III. Davida Lindtnera. Naopak, nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa Kolcuna.

Obvinenia, pre ktoré boli sudcovia zadržaní, sa týkajú trestných činov korupcie, prijímania úplatku či zasahovania do nezávislosti súdu. Policajti vo štvrtok predviedli na výsluch aj zadržaného podnikateľa Zoroslava Kollára i bývalú štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti Moniku Jankovskú.

Na snímke sprava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie na tému – Efektívnejšie verejné obstarávanie 6. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kolíková pozastavila výkon funkcie dvom sudcom z akcie Víchrica

Teroristický útok v Nice

Mesto Nice na juhu Francúzsko bolo dejiskom brutálneho trestného činu. Útočník v Bazilike Matky Božej nožom usmrtil dvoch ľudí, jeho tretia obed ušla, ale neskôr podľahla zraneniam. Podľa dostupných informácií konal samostatne. Pri útoku sa zranilo viacero ďalších osôb. Polícia útočníka krátko po útoku zadržala a previezla do nemocnice, pretože sa počas zatknutia zranil. 

Starosta Nice Christian Estrosi na sociálnej sieti napísal, že ,,všetko naznačuje tomu, že išlo o teroristický útok“. Krátko po útoku v Nice hlásili ďalší zrejme teroristický útok z mesta Avignon, kde sa muž pištoľou vyhrážal viacerým okoloidúcim. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil „islamský teroristický útok“ v Nice a dodal, že „Francúzsko sa nevzdá svojich hodnôt“.

Po útoku nožom v Nice hlásia troch mŕtvych
Neprehliadnite

Po útoku nožom v Nice hlásia troch mŕtvych, viacerí sú ranení

Slovenskú poštu pokutovali

Protimonopolný úrad SR uložil Slovenskej pošte pokutu. Za nepredloženie požadovaných podkladov a informácií v určenej lehote a predloženie nepravdivých informácií bude musieť zaplatiť 330 867 eur. 

Úrad vykonáva prešetrovanie v oblasti výroby a doručovania hromadne podávaných listových zásielok a reklamných adresovaných zásielok na území Slovenskej republiky. V rámci tohto prešetrovania úrad požiadal Slovenskú poštu o predloženie podkladov a informácií, tá mu ich dodala až po urgenciách úradu.

TK Slovenskej pošty
Neprehliadnite

Protimonopolný úrad uložil pokutu Slovenskej pošte za predloženie nepravdivých informácií