Kočner ďalej háji svoju nevinu

Obžalovaný v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Marián Kočner sa v záverečnej reči na súdnom procese venoval najmä spochybňovaniu svedka Petra Tótha, ktorého považuje za agenta tajnej služby. Spochybňoval tiež tvrdenia Zoltána Andruskóa, ako aj spôsob, akým sa pracovalo s jeho telefónom pri extrakcii komunikácie cez aplikáciu Threema.

Marián Kočner sa pristavil pri svojej údajnej motivácii k vražde novinára potom, čo ten zverejnil analýzu o kauze Donovaly. „Z tých serióznych analýz sa ani jedna neobjavila v obvinení a o pár týždňov to budú tri roky, odkedy som bol obvinený. V tej kauze sme sa nepohli ani o milimeter.“ uviedol.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaný Marián Kočner.
Neprehliadnite

Súd v prípade vraždy Jána Kuciaka končí. Kočner ho prirovnal k procesu s Miladou Horákovou

V záverečnej reči si pomáhal aj vizuálnymi pomôckami, napríklad pri lustráciách novinára Jána Kuciaka. Kočnerova obhajoba prefotila pôvodný lustračný graf, v ktorom chýba jeho kompletná adresa. Správu Petrovi Tóthovi s adresou preto považuje za dodatočne doplnenú do jeho komunikácie.

Obžalovanému prekáža aj spôsob, akým Europol narábal s jeho telefónmi pri extrakcii dát z Threemy. Vyčítal aj nezrovnalosti vo forenzných správach.

„Nie som neinteligentný hlupák, ktorý by si neuvedomoval, čo vražda novinára spôsobí.“ poznamenal.

Prezidentka sa vyhradzuje voči reforme prokuratúry

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok oznámila, že vetuje novelu zákona o prokuratúre, ktorý má zmeniť spôsob voľby generálneho i špeciálneho prokurátora. Novela je podľa nej v niektorých častiach protiústavná. Ak Národná rada SR prelomí jej veto, hlava štátu sa obráti na Ústavný súd.

Prezidentka nepodpísala ani novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vetovala tiež novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím.

Hnutie OĽaNO na margo konania prezidentky dodalo, že veto zákona o prokuratúre zo strany Zuzany Čaputovej je jej právom. „Sme však presvedčení, že návrh novely výrazným spôsobom skvalitňuje jej fungovanie,“ dodalo OĽANO s tým, že sa to týka aj možností na odvolanie generálneho a špeciálneho prokurátora.

„Prokuratúra musí byť imúnna voči vplyvu korupcie a oligarchov, čo je záväzok, ktorý dala naša vláda občanom.“ uviedlo hnutie vo svojom stanovisku.

Slovensko pasažierom rozkolísanej lode

Slovenská ekonomika je závislá od zahraničného dopytu. Spomalenie všetkých veľkých ekonomík Európskej únie vrátane Nemecka tak má vplyv aj na vývoj slovenského hospodárstva. Niektorí analytici sú však optimistickí a krajiny by sa mali podľa nich postupne vrátiť k rastu.

Podľa najnovších štatistík nemecká ekonomika, s ktorou je obchodne Slovensko previazané, zaznamenala v 2. štvrťroku najväčší medzikvartálny pokles od začiatku vyhodnocovania týchto údajov v roku 1970.

„Slovenská ekonomika bola zasiahnutá najmä výpadkami zahraničného dopytu, keďže Nemecko a EÚ sú jej hlavnými obchodnými partnermi. Sme presvedčení, že dno koronakrízy má Nemecko a aj Slovensko už za sebou a v treťom kvartáli sa vrátime k robustnému rastu. konštatuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Analytik je zároveň presvedčený, že Slovensko je z hľadiska vývoja HDP v EÚ takmer bezmocné. „Malá a otvorená slovenská ekonomika závislá od zahraničného dopytu je len pasažierom na rozkolísanej lodi v koronabúrke na mori externého prostredia. Vláda nemá žiadne priame páky, ako sa vyhnúť negatívnym dosahom koronašoku.“ dodal.

Ďalší veľký nákup vo svete poisťovní

Poisťovací biznis poisťovne Axa odkúpila rakúska skupina Uniqa za jednu miliardu eur. Axa svoj odchod zdôvodnila tým, že sa jej v regióne strednej Európy nedarí a svoje aktivity radšej sústredí na domácom trhu. Po predaji poisťovne Aegon, ktorú prevzala skupina NN, tak ide o ďalšie veľké zlučovanie poisťovacích ústavov na Slovensku.

Eurokomisia akvizíciu schválila bez ďalších podmienok. Okrem získania súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS) ide pri tejto transakcií o ďalší dôležitý míľnik.

„Akvizícia postupuje podľa plánu. Po úspešnom dokončení financovania nás schválenie Európskej komisie posúva o krok vpred k uzavretiu transakcie, ktorá je veľmi dôležitá pre celú skupinu Uniqa”, vyhlásil Andreas Brandstetter, výkonný riaditeľ rakúskeho koncernu Uniqa. Na kúpu si už poisťovňa zabezpečila dlhopisy v objeme 600 miliónov eur.

Uniqa si ešte musí počkať na schválenie zo strany centrálnych bánk v Česku, Poľsku a na Slovensku. Oficiálne prevzatie rakúska skupina očakáva ku koncu tohto roka. Poisťovňa Uniqa kúpou získa 750-tisíc nových klientov na Slovensku a 10-percentný podiel na trhu. Pribudne jej aj druhý a tretí dôchodkový pilier.

Slovensko sa k plneniu ekocieľov príliš nenáhli

Slovensko je zatiaľ neúspešné vo svojom cieli dosiahnuť 14-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe energií. Vyplýva to z výsledkov spoločnej kontrolnej akcie slovenského a českého najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorá sa zamerala na podporu vo vybraných oblastiach klimaticko-energetickej politiky v rokoch 2015 až 2018.

Výsledky akcie ukázali, že Česko je efektívnejšie v podpore biopalív. Kým Česko daňovo zvýhodňovalo iba pohonné látky s viac ako 30-percentným podielom biozložky, Slovensko poskytovalo úľavy na pohonné látky s podstatne nižším podielom biozložky.

Rozdiely zistili kontrolóri aj pri podpore alternatívnych pohonov v doprave. Kým Slovensko podporovalo výraznejšie autá na elektrický pohon, Česká republika zaviedla v rokoch 2015 až 2018 viaceré opatrenia na podporu áut s CNG pohonom.