Uhrík, Mazurek a ďalší odchádzajú z ĽSNS

V ĽSNS končí europoslanec Milan Uhrík, ale aj poslanci Národnej rady SR Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Členovia opozičnej strany odchádzajú po zmene stanov, ktorá posilnila pozíciu predsedu Mariana Kotlebu. „Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť," poznamenal M. Uhrík. Nikto z odídencov podľa Uhríka z politiky neodchádza. M. Kotlebovi sa poďakoval za spoluprácu a príležitosti.

V reakcii na oznámenie šestice nespokojencov šéf strany Marian Kotleba povedal, že nie každý zo skupiny sa pre ukončenie členstva rozhodol z vlastného presvedčenia. Pripustil, že za rozhodnutím niektorých mohlo byť naliehanie či nátlak. Zároveň si myslí, že v niektorých prípadoch môže prísť k revidovaniu rozhodnutia. ,,Situácia sa bude vyvíjať, tá skupinka sa možno upraví," povedal M. Kotleba. Nesúhlasí ani s tým, že odchod je logickou reakciou na jeho zvyšujúce sa autokratické snahy. Odvoláva sa na rozhodnutie snemu.

Na snímke Milan Mazurek (ĽSNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Uhrík, Mazurek, Ďurica a ďalší poslanci odchádzajú z ĽSNS po konflikte s Kotlebom

V skríningovom testovaní otestovali takmer 2,6 milióna ľudí

Na Slovensku v skríningovom testovaní na ochorenie Covid-19 od 18. do 25. januára vykonali 2 588 578 antigénnych testov. Z toho 30 566 bolo pozitívnych. Miera pozitivity je tak v rámci Slovenska na úrovni 1,18 percenta. Medzi najlepšie okresy priebežne patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník. Medzi najhoršími okresmi sú Topoľčany, Levice a Hlohovec, ktoré majú priebežne mieru pozitivity nad dve percentá. Informoval o tom premiér Igor Matovič.

Premiér potvrdil, že otestujú 36 horších okresov, ale vyzýva, aby ďalej testovali aj tie lepšie okresy. Podľa jeho slov, ak by bol na mieste primátorov a starostov v „lepšej“ polovici, obyvateľov by opätovne otestoval aj tento víkend. Minister zdravotníctva Marek Krajčí je s testovaním spokojný a tvrdí, že potrebujeme pokračovať v prísnych opatreniach. „Buď budeme naďalej v tvrdom lockdowne, alebo sa budeme pravidelne testovať,“ doplnil.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V skríningovom testovaní otestovali takmer 2,6 milióna ľudí

Očkovať sa môžu už aj seniori nad 75 rokov

Zaočkovať sa proti koronavírusu môžu už aj Slováci nad 75 rokov. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Registrovať ich môžu prípadne ich príbuzní či praktickí lekári. ,,Hneď, ako bude k dispozícii dosť vakcín, plánujeme v krajských mestách otvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrá. Každý týždeň zväčšujeme našu sieť a kapacity, zlepšujeme naše služby pre vás. Aj preto dnes otvárame očkovanie pre ďalšiu kategóriu ľudí, seniorov nad 75 rokov," uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

M. Krajčí povedal, že Slovensko má na tento rok nekontrahovaných viac ako 15 miliónov vakcín a k tomu objednaných ešte ďalších 4,8 milióna vakcín od výrobcov, ktorí ich momentálne len klinicky testujú. Viaceré nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) však hlásia problém s dostupnosťou vakcín. Zdravotnícky personál je podľa ANS pripravený očkovať, zariadenia však nemajú dodané vakcíny od Ministerstva zdravotníctva SR. Asociácia preto vyzvala ministerstvo, aby urýchlene zabezpečilo dodanie vakcín do nemocníc a umožnilo tak plánovaný priebeh vakcinačného plánu.

Na snímke je dôchodca na bratislavskom trhovisku.
Neprehliadnite

Zaočkovať proti novému koronavírusu sa môžu už aj Slováci nad 75 rokov

Švédsko pozastavilo spoločnosti Pfizer platby za vakcíny

Švédska zdravotná agentúra pozastavila platby za vakcíny farmaceutickej firme Pfizer a požaduje vysvetlenie ohľadom množstva dávok v každej ampulke. Spoločnosť Pfizer si podľa švédskych úradov účtuje cenu tak, ako by každá ampulka obsahovala šesť dávok vakcíny. Pôvodne sa však predpokladalo, že z ampulky je možné získať iba päť dávok. Švédsko preto chce, aby sa Európska komisia a firma Pfizer dohodli, koľko každá ampulka dávok v skutočnosti obsahuje.

Podľa odborníkov je vo farmácii obvyklé, že vo fľaštičke je viac látky, ako je potrebné, v prípade, že by došlo k možným stratám pri aplikácii. Použitie šiestich dávok vakcíny z jednej ampulky namiesto piatich povolila začiatkom januára Európska agentúra pre lieky (EMA) s cieľom zvýšiť počet ľudí, ktorí očkovanie dostanú. Otázkou ale je, či sa vždy podarí z ampulky šesť dávok aj získať. Pobočka firmy Pfizer vo Švédsku sa k prípadu zatiaľ odmietla vyjadriť.

KK11 Portage - Na archívnej snímke z 11. decembra 2020 nápis spoločnosti Pfizer v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer v Kalamazoo, americkom štáte Michigen. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.   Nové varia
Neprehliadnite

Švédsko pozastavilo spoločnosti Pfizer platby za vakcíny

MMF očakáva tento rok rast ekonomiky o 5,5 percenta

Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a priaznivejšie čísla zverejnil aj v prípade roka 2020. Za ten aj naďalej počíta s poklesom ekonomiky, avšak v menšej miere, než uvádzal v jesennej prognóze. Ako fond informoval, tento rok očakáva rast svetovej ekonomiky o 5,5 percenta. Dôvodom je spustenie vakcinácií v závere minulého roka, ktoré zvýšili nádej, že pandémiu sa podarí dostať pod kontrolu.

MMF však opäť varoval, že svetová ekonomika aj naďalej čelí „mimoriadnej neistote," pričom rizikom sú najmä ďalšie vlny pandémie a mutácie nového koronavírusu. Ako dodal, aktivita vo svete zostane hlboko pod odhadmi tohtoročného vývoja ekonomiky z obdobia pred nástupom pandémie. MMF odhaduje, že za roky 2020 - 2021 zaznamená pád pod hranicu extrémnej chudoby takmer 90 miliónov ľudí. Pandémia úplne vymaže pokrok, ktorý sa podarilo v oblasti znižovania chudoby dosiahnuť za posledných 20 rokov.

ekonomika
Neprehliadnite

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok