Uvoľňovanie opatrení v pondelok pokračuje

Nový Covid automat prinesie viacero zmien pre reštaurácie, obchodné domy či kiná. Vo všetkých slovenských okresoch sa od pondelka (17. 5.) ruší povinnosť v obchodných domoch merať teplotu. Na vstup nebude potrebný ani negatívny test na ochorenie Covid-19. V žltých a oranžových okresoch bude možné konzumovať aj v interiéroch reštaurácií, avšak s kapacitnými obmedzeniami.

Upravia sa aj pravidlá nosenia rúšok. V prvom a druhom stupni ostražitosti, teda v žltých a oranžových okresoch, bude v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško.

V ružových, oranžových, žltých a zelených okresoch budú povolené skupinové prehliadky v múzeách či galériách. Kiná budú môcť otvoriť všetky okresy od červenej farby.

Nákupné centrum Eurovea po čiastočnom uvoľnení opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.
Neprehliadnite

Nový COVID automat prinesie zmeny pre reštaurácie i obchodné domy

Umožnené návštevy pacientov v nemocniciach

Osoby, ktoré mesiace nemohli navštíviť svojich blízkych v nemocniciach, majú dôvod na radosť. Pacientov môžu od piatka (14. 5.) navštíviť zaočkovaní ľudia, ktorí majú najmenej 14 dní po druhej dávke vakcíny proti ochoreniu Covid-19 alebo štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou. Návštevy budú povolené aj pre ľudí s negatívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19. RT-PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, negatívny antigénový test zasa starší ako 24 hodín. Podmienky v zariadeniach sociálnej starostlivosti určí ministerstvo práce a rodiny.

Na situáciu okolo návštev pacientov v nemocniciach poukazovala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá oslovila ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO), aby usmernil zdravotnícke zariadenia o poskytovaní výnimiek zo zákazu návštev a umožnil rozlúčky najbližších príbuzných s pacientmi v terminálnych štádiách ochorenia.

Na snímke oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice, ktoré prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. V Košiciach 29. apríla 2021. FOTO TASR - Roman Hance
Neprehliadnite

Od piatka bude možné navštevovať pacientov v nemocniciach

Inflácia na tohtoročnom maxime

Inflácia na Slovensku v apríli vzrástla na 1,6 percenta a zvýšila sa už tretí mesiac po sebe, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Kým medziročne ťahali ceny nahor palivá s rastom o takmer pätinu a tabakové výrobky, medzimesačne to boli hlavne vyššie ceny potravín o 0,6 percenta. Aprílová inflácia bola síce vyššia ako v predošlých mesiacoch, dynamika rastu cien bola však stále nižšia ako pred rokom či dvoma.

Medzimesačný rast cien sa v apríli oproti marcu mierne spomalil na 0,2 percenta. Najvýraznejší vplyv na vývoj mali predovšetkým vyššie ceny potravín. Bývanie a energie v porovnaní s marcom zdraželi o 0,1 percenta.

V priemere za štyri mesiace roku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,1 percenta. Index spotrebiteľských cien sa zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,2 percenta, za domácnosti dôchodcov o 0,8 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 1,1 percenta.

Euro,Money.,Euro,Cash,Background.,Euro,Money,Banknotes
Neprehliadnite

Inflácia sa v apríli zrýchlila na tohtoročné maximum 1,6 percenta

AstraZeneca prináša benefit len ľuďom nad 50 rokov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil, že vakcína Vaxzevria od firmy AstraZeneca je účinným nástrojom prevencie proti Covidu-19. Poznamenal však, že je potrebné prehodnotiť jej používanie, aby sa minimalizovali riziká, ktoré môžu vzniknúť. Upozornil, že pri nízkej cirkulácii vírusu má táto vakcína benefit len u populácie nad 50 rokov. „Navyše, zriedkavé ale závažné prípady nezvyčajných krvných zrazenín boli zaznamenané najmä u očkovaných do 50 rokov,“ doplnil ŠÚKL.

Ministerstvo zdravotníctva cez týždeň oznámilo, že pozastavilo očkovanie osôb, ktoré mali dostať vakcínu od AstraZenecy po prvý raz. Nahradia ju vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) uviedol, že hlavným dôvodom je nedostatok týchto očkovacích látok. Osoby, ktoré majú mať druhú dávku AstraZenecy, ju dostanú.

JB 36 Bukurešť - Pripravená vakcinačná sada s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021.  FOTO TASR/AP

An AstraZeneca vaccination kit is placed on a table at a vaccination center in Bucharest, Romania, Wednesday, April 7, 2021. (AP Photo/Vadim Ghirda)
Neprehliadnite

Vakcína AstraZenecy aktuálne prináša benefit len pri ľuďoch nad 50 rokov, tvrdí ŠÚKL

Colonial Pipeline sa vracia do prevádzky

Americká spoločnosť Colonial Pipeline začala obnovovať prevádzku siete produktovodov, ktorú minulý týždeň zastavil útok hekerov. Návrat k normálu však potrvá niekoľko dní. Podľa analytikov môže trvať až dva týždne, kým sa dodávky ropných produktov vrátia na pôvodnú úroveň.

Systémy spoločnosti sa stali terčom vydieračského programu, ktorý zablokuje prístup k systému a za odblokovanie požaduje výkupné. Hodnota výkupného, ktorú spoločnosť hekerom zaplatila, je takmer päť miliónov dolárov.

Americký prezident Joe Biden v reakcii na útok podpísal vládne nariadenie, ktoré má zlepšiť kybernetickú bezpečnosť v krajine a ochrániť vládne siete. Nariadenie odstraňuje prekážky, ktoré v súčasnosti existujú pri zdieľaní informácií, a sprísňuje aj štandardy kybernetickej bezpečnosti vo federálnej vláde.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Colonial Pipeline začala v USA obnovovať prevádzku svojej siete produktovodov