Situácia sa zlepšuje, vyhlásil Krajčí

Epidemická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) očakáva, že postupne dôjde aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by podľa neho ešte stále mohol byť britský variant koronavírusu.

Aktuálna situácia naznačuje, že vrchol druhej vlny nového koronavírusu má Slovensko za sebou, uviedol M. Krajčí. Zároveň očakáva, že situácia v nemocniciach sa bude zlepšovať. Taktiež verí, že do dvoch týždňov sa podarí na tzv. Covid automate zlepšiť situáciu o jednu úroveň.

Podľa ministra zdravotníctva je možné, že od začiatku februára sa otvoria niektoré školy. Bez nutnosti testovania by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl. Tiež by od 8. februára nemusel byť na pobyt v prírode nutný negatívny test. Otvoriť by sa mohli aj niektoré obchody, v nich by však preukázanie sa testom bolo potrebné.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

Situácia sa zlepšuje, od februára by sa mohli otvoriť niektoré školy, vyhlásil Krajčí

Slováci vakcínam príliš neveria

Z decembrového prieskumu verejnej mienky občanov krajín EÚ vyplýva, že vakcínou proti Covid-19 sa dá zaočkovať 70 percent Európanov a 62 percent Slovákov. Prieskum spoločnosti Kantar vykonali na vzorke 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ.

Podľa prieskumu verí v účinnosť vakcín 73,4 percenta obyvateľov Únie. Proti očkovaniu sú najviac obyvatelia Bulharska, kde sa 34 percent ľudí nechce dať nikdy zaočkovať. 60 percent Európanov verí, že jediný spôsob, ako skoncovať s pandémiou, je očkovanie. S týmto názorom súhlasí iba 40,7 percenta opýtaných Slovákov a 67 percent národa verí, že vakcíny boli vyvinuté a otestované príliš rýchlo.

Prieskum tiež naznačil, že väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín. Za najdôveryhodnejšie zdroje považujú opýtaní zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov. Menej dôverujú médiám, webovým stránkam a sociálnym sieťam.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19, s ktorým začali aj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v utorok 5. januára 2021. FOTO TASR – Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Prieskum podpory očkovania v EÚ ukázal na nedôverčivosť Slovákov voči vakcínam

Vlani odvrátili 72 percent hromadných prepúšťaní

Trh práce bol v 2. polroku minulého roka stabilný. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka sa podarilo odvrátiť takmer tri štvrtiny ohlásených hromadných prepúšťaní. Hromadným prepúšťaním bolo ohrozených okolo 10-tisíc ľudí, reálne prepustených bolo zhruba 2 800 ľudí.

Šéf rezortu práce sa vyjadril aj k vyplácaniu Prvej pomoci firmám, ktoré zasiahla koronakríza. Uviedol, že doteraz vyplatili viac ako 843 miliónov eur. V rámci štatistík informoval, že priemerná výška pomoci na jedného zamestnanca bola v 1. vlne približne 300 eur, po aplikovaní Prvej pomoci+ je na úrovni 458,44 eura. ,,Zvýšenie pomoci sa prejavilo tak, ako sme predpokladali, a splnilo ten účel, na ktorý bola Prvá pomoc zvýšená,“ vysvetlil M. Krajniak.

Rezort doplnil, že najintenzívnejšie čerpajú „Prvú pomoc“ podniky z odvetvia priemyslu, ale ich podiel sa postupne znižuje. „Opačný trend je viditeľný pri ubytovacích a stravovacích službách, ktorých podiel kontinuálne rastie od augusta,“ informovalo ministerstvo. Mierny nárast zaregistrovali aj v odvetví veľkoobchodu a maloobchodu. Pri ostatných odvetviach je podľa rezortu práce vývoj pomerne stabilný.

Urad prace, dvere, nezamestnany
Neprehliadnite

Vlani sa podarilo odvrátiť 72 percent hromadných prepúšťaní, tvrdí Krajniak

Jankovská zostáva vo väzbe

Obvinená bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská zostáva naďalej vo väzbe. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nevyhovel jej žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu. M. Jankovská je vo väzbe od marca minulého roka. Bývalá štátna tajomníčka sťažnosť proti rozhodnutiu nepodala.

,,Zjednodušene, čo môžem povedať, odôvodnil to tým, že v tomto štádiu trestného konania ešte naďalej pretrvávajú dôvody väzby,“ zhrnul obhajca Peter Erdős. Podľa jeho slov sa jeho klientka priznala k tomu, čo urobila. Zároveň si kladú otázku, aký je účel väzby, keď sú podľa neho splnené všetky podmienky na to, aby väzobne stíhaná nebola. Na záver zdôraznil, že M. Jankovská si už vytrpela dosť.

M. Jankovskú zadržali príslušníci NAKA v marci 2020 v rámci akcie Búrka. Ďalšie obvinenia jej pribudli po októbrovej akcii Víchrica a od od septembra 2020 figuruje ako obvinená v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima.

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhoduje o prepustení bývalej štátnej tajomníčky Moniky J. z väzby
Neprehliadnite

Obvinená bývalá štátna tajomníčka Jankovská zostáva vo väzbe

Maďarsko zakúpi dva milióny dávok vakcíny Sputnik V

Maďarská vláda podpísala s Ruskou federáciou dohodu o nákupe väčšieho množstva vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2. Oznámil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý v Moskve rokoval s ruským ministrom zdravotníctva Michailom Muraškom.

P. Szijjártó uviedol, že dodávky sa uskutočnia v troch etapách. V prvej etape dovezú 600-tisíc dávok, v druhej jeden milión a v tretej zvyšných 400-tisíc. Ruskú očkovaciu látku Sputnik V ešte neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA). Agentúra vníma použitie neschválenej vakcíny v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Šéf maďarskej diplomacie pripomenul, že maďarskí experti preverili ruské výrobné kapacity a Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín (OGYÉI) udelil dočasné povolenie na jej použitie v núdzovom stave. ,,Dnešný deň otvára nové perspektívy spolupráce medzi Maďarskom a Ruskom," dodal M. Muraško.

JB 5 Ankara - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas tlačovej konferencie so svojím tureckým rezortným partnerom Mevlütom Čavušogluom po ich stretnutí v Ankare 8. decembra 2020. FOTO TASR/AP

Hungary's Foreign Minister Peter Szijjarto speaks to the media during joint news conference with Turkey's Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, after their talks in Ankara, Turkey, Tuesday, Dec. 8, 2020. (Turkish Foreign Ministry via AP, Pool)
Neprehliadnite

Maďarsko kúpi z Ruska vakcíny pre milión ľudí, informoval Szijjártó