Pellegrini ponúkne parlamentnú funkciu

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini vo štvrtok vyhlásil, že na septembrovej schôdzi parlamentu ponúkne svoju funkciu podpredsedu Národnej rady. Bývalý premiér tiež uviedol, že v krátkom čase chce predstaviť svoju novú stranu. Po založení vlastnej strany chce v septembri požiadať aj o vytvorenie poslaneckého klubu.

„Vzdáme sa svojich straníckych funkcií, svojho členstva v strane, ukončíme svoje členstvo aj v klube, a tým pádom sa vyrovnáme aj s predsedami výborov, ktorí sú nominovaní na základe členstva v klube,“ priblížil P. Pellegrini s odkazom na svoju doterajšiu materskú stranu, Smer-SD.

P. Pellegrini však očakáva, že jeho „jedenástka“ sa bude rozširovať o ďalších ľudí a stane sa tak najsilnejším opozičným zoskupením v parlamente. Chce preto, aby voľba nového podpredsedu Národnej rady SR na septembrovej schôdzi zodpovedala novým politickým pomerom v parlamente.

Koronavírus zmenil priority Slovákov

Až 30 percent Slovákov považuje za najakútnejší problém pomoc pre ohrozené firmy a živnostníkov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala na vzorke tisíc respondentov. Prieskum sa zaoberal otázkou, akým oblastiam sa má vláda prioritne venovať.

Záujem o poskytnutie pomoci pre firmy a živnostníkov rastie so zvyšujúcim sa vzdelaním respondentov. U vysokoškolsky vzdelaných to navrhuje až 42 percent.

Ďalšou odporúčanou oblasťou je podľa respondentov nezamestnanosť a pracovný trh, čo uviedlo takmer 25 percent opýtaných. Treťou najnaliehavejšou oblasťou na riešenie je podľa Slovákov zdravotníctvo. Tentoraz sa pomerne vysoko umiestnila oblasť pôdohospodárstva a potravinárstva, čo uviedlo 13 percent respondentov. „Prekvapivým zistením je fakt, že napríklad korupciu ako naliehavú oblasť odporúčalo vláde riešiť len necelých päť percent respondentov, hoci v minulosti sa najmä v predvolebnom období táto téma vždy umiestňovala na prvom mieste,“ skonštatovali tvorcovia prieskumu.

Biden oficiálnym prezidentským kandidátom

Bývalý americký viceprezident Joe Biden ohlásil, že prijme nomináciu Demokratickej strany v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Preberie si ju osobne na národnom zjazde strany v auguste. Samotný zjazd však bude takmer úplne virtuálnym podujatím vzhľadom na pandémiu koronavírusu.

Nominačný zjazd demokratov sa bude konať v meste Milwaukee v štáte Wisconsin 17. – 20. augusta. V tomto štáte zvíťazil v roku 2016 súčasný republikánsky prezident Donald Trump. Demokrati sa tam však pokúšajú o opätovné získanie väčšiny v prospech svojho kandidáta.

Joe Biden si začiatkom júna zabezpečil nomináciu demokratov pre novembrové voľby po tom, ako sa presadil v primárkach v jednotlivých štátoch USA a jeho bývalí súperi vrátane senátora Bernieho Sandersa či senátorky Elizabeth Warrenovej zo súboja odstúpili a podporili ho.

Lufthansa sa dohodla so zamestnancami aj štátom

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vo štvrtok ráno oznámila, že sa dohodla s odborovým zväzom UFO na balíku opatrení, ktoré jej pomôže ušetriť viac ako 500 miliónov eur. Letecká spoločnosť sa dostala do finančných ťažkostí pre pandémiu koronavírusu.

Záchranný balík zahŕňa pozastavenie zvyšovania miezd, zníženie počtu letových hodín, zodpovedajúcich platieb a dočasné zníženie príspevkov do podnikového dôchodkového systému.

„Vďaka už schválenému krízovému balíku sa spoločnosť môže vyhnúť prepusteniu 22-tisíc členov palubného personálu počas krízy,“ uvádza sa vo vyhlásení Lufthansy.

Okrem toho, najväčší akcionár Lufthansy Heinz Hermann Thiele povedal denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že bude hlasovať za vládny záchranný balík vo výške 9 miliárd eur. Tým sa rokovania o Lufthanse dostali von zo slepej uličky.

Rozpočet Bratislavy ide do červených čísel

Hlavne mesto opätovne zmenilo svoj rozpočet na rok 2020 kvôli koronakríze. Vo štvrtok to odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci. Naposledy rozpočet zažil zmeny koncom apríla.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo po schválení zmien vyhlásil, že pravidelne sa upresňujú čísla dosahov koronakrízy na rozpočet hlavného mesta. „Nie je to radostné zisťovanie," podotkol. Zmena rozpočtu, ktorú vo štvrtok poslanci prijali, znižuje podľa primátora výdavky hlavného mesta o ďalších 14 miliónov eur. V apríli pritom mestský rozpočet už krátili o 24 miliónov eur.

Zmena rozpočtu prináša podľa jeho slov zvýšenie transferu pre Dopravný podnik Bratislava o ďalších deväť miliónov eur, v apríli išlo o sedem miliónov eur.

„ Vyššie výdavky sú kryté novým úverom vo výške desiatich miliónov eur s cieľom nezastaviť rozbehnuté investície a podporiť ekonomiku,“ poznamenal bratislavský primátor.

Dosahy pandémie nového koronavírusu na mestskú pokladnicu sa aktuálne odhadujú na zhruba 40 miliónov eur.