Štátny tajomník za OĽaNO s minulosťou agenta?

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v pondelok vyjadril svoju dôveru štátnemu tajomníkovi Ministerstva vnútra SR Lukášovi Kyselicovi. Minister tým reagoval informácie Denníka N o pôsobení L. Kyselicu vo Vojenskom spravodajstve počas predvolebnej kampane. Štátnemu tajomníkovi naďalej verí aj jeho nadriadený, minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

„Minister vnútra Roman Mikulec z titulu svojej funkcie nemá oprávnenie vedieť, kto bol či je príslušníkom Vojenského spravodajstva. Na základe informácií, ktorými pán minister disponuje, nemá momentálne dôvod nedôverovať štátnemu tajomníkovi Lukášovi Kyselicovi.“ komentovala hovorkyňa rezortu vnútra Barbora Túrosová.

Štátny tajomník rezortu vnútra a bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica podľa medializovaných informácií kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát. V tajnej službe spadajúcej pod rezort obrany mal pôsobiť od októbra 2019 do 19. marca 2020.

„Kočnerove sudkyne“ žiadajú o prepustenie z väzby

O prepustenie z väzby požiadali v pondelok dve obvinené sudkyne z kauzy Búrka - Monika Jankovská a Denisa Cviková. O ich žiadosti bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici 5. augusta.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská je obvinená v kauze Búrka z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Urobiť tak mala v kauze zmeniek televízie Markíza, keď inštruovala sudkyňu Okresného súdu Bratislava V Zuzanu M., aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera. Ten bol neskôr za falšovanie zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom na 19-ročný trest odňatia slobody.

Sudkyňa Denisa Cviková, ktorá je obvinená z prijímania úplatku, sa taktiež mala v kauze angažovať. Zuzane M. mala na pokyn bývalej štátnej tajomníčky pomáhať s vypracovaním rozsudku napriek tomu, že nemala formálne s prípadom nič spoločné. Osobne bola prítomná aj na vynesení rozsudku, napriek tomu, že pracovala na inom bratislavskom súde. Na podanie žiadosti oboch obvinených upozornil portál noviny.sk. Vo väzbe sú od marca tohto roka.

Nemecko nechce Rusko v G7, ale chce s ním riešiť Ukrajinu

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmietol možnosť návratu Ruska do zoskupenia najväčších svetových ekonomík G7 po tom, ako americký prezident Donald Trump nedávno navrhol opätovné prijatie Moskvy.

„Príčinou vyradenia Ruska bola jeho anexia Krymu a intervencia na východe Ukrajiny,“ pripomenul šéf nemeckého rezortu zahraničia v rozhovore pre pondelkové vydanie nemeckých denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger.

„Pokiaľ sa nevyrieši táto otázka, nevidím nijakú šancu.“ vyhlásil. Heiko Maas však zdôraznil, že prítomnosť Ruska je potrebná pre vyriešenie pálčivých konfliktov na Ukrajine, v Sýrii a Líbyi.

Návrat Ruska a s ním spojený návrat formátu G8 navrhol Donald Trump v máji, keď oznámil plány na odklad každoročného summitu G7 do septembra kvôli pandémii koronavírusu. Dodal, že zoznam pozvaných by rád rozšíril o Austráliu, Rusko, Južnú Kóreu a Indiu.

Podľa Trumpových slov je „zdravým rozumom“ pozvať na rozšírený summit G7 aj ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože krajiny potrebujú rokovať s Moskvou, a to napriek jej politike na medzinárodnej scéne a ilegálnemu pripojeniu ukrajinského Krymu.

Študenti sa ťažko zamestnávajú vo svojom odbore

Viac ako polovica vysokoškolských študentov nepracuje v odvetví, ktoré študovalio. Vyplýva to z prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj, kde to uviedlo viac ako 54 percent respondentov. Informovala o tom Tamara Peterková z projektu Praxuj s tým, že nedostatok skúseností v odbore sťažuje študentov uplatnenie na pracovnom trhu.

Tamara Peterková pritom uviedla, že rezort práce nedávno predstavil program na podporu praxe mladých ľudí. Nezamestnaní absolventi vysokých škôl budú po novom môcť štát požiadať o finančný príspevok pri získaní zamestnania.

„Nedostatok praxe absolventov vysokých škôl spôsobuje nezamestnanosť mnohých mladých ľudí. Z tohto dôvodu je najlepším možným riešením pre študentov získavať prax už počas štúdia, s cieľom plynulého prechodu zo školy na trh práce,“ uviedol Jozef Gašparík z projektu Praxuj. Z prieskumu vyplýva, že viac ako polovica oslovených si myslí, že v ich kraji je nedostatok práce v odvetví, v ktorom študujú.

V Bavorsku sa otestujete na Covid-19 aj na diaľnici

Nemecká spolková krajina Bavorsko zriadi centrá na testovanie koronavírusu na svojich dvoch najväčších železničných staniciach, ale aj na kľúčových miestach na tamojších diaľniciach. V pondelok na tlačovej konferencii to oznámil premiér Bavorska Markus Söder. Bavorské úrady sa obávajú, že letné cestovanie môže spustiť novú vlnu nákazy.

Okrem existujúcich testovacích centier na bavorských letiskách budú teraz testy ponúkať už aj na železničných staniciach v Mníchove a Norimbergu, ako aj na úsekoch troch hlavných diaľnic blízko hraníc.

„Nemôžeme úplne zabrániť prípadom nákazy koronavírusom, takže cieľom musí byť ich včasné zistenie, aby sme zastavili šírenie,“ doplnil predseda bavorskej vlády.

Šestnásť spolkových krajín Nemecka sa v piatok 24. júla dohodlo, že budú ponúkať bezplatné testy na koronavírus všetkým cestujúcim pri ich návrate zo zahraničia. Samotné testovanie je založené na princípe dobrovoľnosti