Parlament schválil rozpočet na budúci rok

Národná rada SR schválila návrh štátneho rozpočtu. Spolu s ním vzala na vedomie rozpočet verejnej správy na nasledujúce tri roky. Zahlasovalo zaň 91 poslancov a proti prijatiu bolo 49 zo 141 prítomných zákonodarcov. Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,41 percenta hrubého domáceho produktu. Slovenská ekonomika klesne v roku 2020 podľa prognózy, na ktorej je rozpočet postavený, o 6,7 percenta.

Minister financií Eduard Heger pripustil, že ekonomiku čaká prepad. Najlepšie podľa neho dopadla sociálna oblasť, zdravotníctvo a vzdelávanie. Zdôraznil, že na sociálnu oblasť pôjde o 350 miliónov eur viac, ako to bolo tento rok. Zdravotníctvo je podľa jeho slov kľúčové počas pandémie, pridá sa na platbe za poistencov štátu, financie majú ísť napríklad aj na modernizáciu zdravotníckych zariadení. „Každé euro budeme otáčať čo najviac, aby bola efektivita,“ podotkol E. Heger. Premiér Igor Matovič uviedol, že podľa odborníkov je to najkvalitnejšie spracovaný rozpočet SR. Strana Smer-SD naopak tvrdí, že rozpočet je „cesta do pekla“.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 18. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 24. novembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Parlament schválil rozpočet na budúci rok, deficit má klesnúť na 7,4 percenta

Platia nové epidemiologické opatrenia

Od 21. decembra bude platiť lockdown, obchody zostanú zatvorené s výnimkou nevyhnutých. Na tlačovej konferencii o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Lockdown od 21. decembra bude platiť minimálne tri týždne. „Bude to platiť minimálne tri týždne všade, ak sa dostaneme do situácie, že to máme pod kontrolou, postupne sa bude končiť lockdown v daných regiónoch,“ povedal premiér Igor Matovič.

„Od piatku 11.12. nebude povolené podávať jedlá a nápoje na terasách, nakoľko je to veľké epidemiologické riziko, povedal J. Mikas. Taktiež sa od 14. decembra sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky. Od ich klientov sa bude vyžadovať negatívny test na prítomnosť nového koronavírusu nie starší ako 72 hodín. Podniky nad 500 zamestnancov budú musieť od 28. decembra pravidelne testovať svojich ľudí na nový koronavírus.

Igor Matovič, Ján Mikas tlačová konferencia k protiepidemickým opatreniam
Neprehliadnite

Od 21. decembra začne minimálne na tri týždne lockdown, zavrie sa väčšina obchodov

Maďarsko a Poľsko sa dohodli s Nemeckom o odvolaní veta

Maďarsko a Poľsko dosiahli kompromis s Nemeckom o odvolaní veta v záležitosti viazania vyplácania zdrojov Európskej únie na systém podmienok právneho štátu. Detaily dohody, ktorú budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny, zatiaľ neboli zverejnené. „Maďarsko a Poľsko majú šancu na úspech, ak v nadchádzajúcich dňoch pôjde vývoj správnym smerom,“ povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Obe krajiny blokujú dlhodobý rozpočet EÚ a fond obnovy v celkovej výške viac ako 1,8 bilióna eur, pretože ich vlády sú proti klauzule, ktorá spája vyplatenie finančných prostriedkov od EÚ s dodržiavaním princípov právneho štátu. Európska komisia preto hľadá spôsoby, ako v prípade potreby obísť právo veta, ktoré Poľsko a Maďarsko použili na zablokovanie rozpočtu EÚ a plánu obnovy po koronakríze, uvádza predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Viktor Orban
Neprehliadnite

Maďarsko a Poľsko dosiahli kompromis s Nemeckom o odvolaní veta

Nemocnice hlásili viac nakazených, ako bolo v skutočnosti

Počet nakazených, ktorí boli otestovaní antigénovými testami, môže byť úplne iný. Do štatistiky ich totiž podľa informácií portálu sme.sk uviedli dvakrát. V skutočnosti tak môže byť pozitívnych až o stovky menej.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je duplicitných vyšetrení až niekoľko desiatok tisíc. Analýza dát od nemocníc či iných zariadení totiž ukazuje, že testy hlásili aj duplicitne. Ich počet sa tým oproti skutočnosti zvýšil o 58 614. „Počet reportovaných pozitívne vykonaných antigénových testov sa znížil o 851,“ povedala Veronika Beňadiková, hovorkyňa NCZI. Podľa medializovaných informácií Centrum vie, ako došlo k pochybeniu.

Na Slovensku pokračuje druhý deň štvrté dobrovoľné kolo testovania na ochorenie Covid-19. Uskutoční sa v dňoch 21. až 22. novembra od 8.00 do 20.00 v takmer 500 mestách a obciach, v ktorých v rámci posledného testovania bol podiel pozitívnych testov viac ako 1 percento. Na snímke testovanie antigénovými testami v kultúrnom dome v meste Sečovce, okres Trebišov v nedeľu 22. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Chyby v štatistike. Nemocnice hlásili viac nakazených, ako bolo v skutočnosti

Britskí zdravotníci varujú alergikov pred vakcínou

Británia je prvou západnou krajinou, ktorá v rámci boja proti pandémii začala s rozsiahlym očkovaním svojej populácie. Britská Národná zdravotná služba (NHS) však vydala preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti výrazné alergické prejavy. Po včerajšom pilotnom testovaní sa u dvoch zamestnancov NHS, ktorí dostali vakcínu, objavili alergické reakcie.

Obaja trpeli v minulosti výraznými ťažkosťami, čo sa týka alergických reakcií, a to až do takej miery, že pri sebe musia nosiť adrenalín. Po podaní vakcíny sa u nich objavila anafylaktická reakcia. Pacienti sa podľa NHS pomaly zotavujú.

KK28 Londýn - Na snímke zdravotná sestra s vakcínou spoločností Pfizer a Biontech proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici 8. decembra 2020 v Londýne. Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala v stredu preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti
Neprehliadnite

Britská Národná zdravotná služba varuje alergikov pred podaním vakcíny proti koronavírusu