Kontroverzné akademické tituly vo Sme rodina

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) odmieta, že by jeho diplomová práca bola plagiátom. Poukázal pritom na ním predložené výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Dôvod na svoje prípadné odstúpenie z funkcie pre kauzu záverečnej práce nevidí.

„Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva,“ vyhlásil B. Kollár. Odmieta rovnako tvrdenia o tom, že v práci dostatočne nezdrojoval. Tvrdí, že použil všetky zdroje, ktoré mohol a cez test originality prešiel.

„Ak by som cez toto neprešiel, nepustili by ma ku štátnej skúške,“ podotkol. Kollár zdôraznil, že je potrebné ctiť si platný školský systém a stanovené pravidlá. Tie musia podľa neho platiť pre každého. „Tu máte protokol originality, ktorý je platný. To som si nevymyslel,“ uviedol. Rovnako deklaroval, že prácu písal sám.

Obvineniam z plagiátu čelí aj Kollárová poslanecká kolegyňa Petra Krištufková. Obe kauzy sú spojené so Stredoeurópskou vysokou školou v Skalici.

Najhoršie predpoklady WTO sa zrejme nesplnia

Podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO), najpesimistickejší scenár o masívnom poklese svetového obchodu sa pravdepodobne nenaplní, keďže viaceré ekonomické ukazovatele naznačujú začiatok zotavovania.

WTO vo svojej ročnej prognóze, ktorú uverejnila v apríli, predpovedala, že objem globálneho obchodu sa v roku 2020 môže znížiť o 13 až 32 percent. Najnovšie tvrdí, že tento pokles by mohol dosiahnuť úroveň iba 13 percent, za predpokladu, že v nasledujúcich dvoch štvrťrokoch zaznamená obchod mierny rast.

„Za súčasného stavu by stačilo, aby sa obchod zvýšil medzikvartálne len o 2,5 percenta, aby sa naplnil optimistickejší odhad,“ vyhlásila WTO.

Organizácia najnovšie odhaduje, že v 2. štvrťroku 2020 klesne globálny obchod medziročne o 18,5 percenta v dôsledku pandémie koronavírusu.

„Pokles obchodu, ktorý teraz vidíme, je historicky veľký, vlastne bude najstrmší v histórii záznamov. “ uviedol odchádzajúci generálny riaditeľ WTO Roberto Azevedo.

Rusko je dejiskom ďalšej ekologickej katastrofy

Ruská federálna služba vzdušnej ochrany lesov v utorok evidovala na území Ruska 72 lesných požiarov s celkovou rozlohou viac ako 33-tisíc hektárov.

Najviac postihnutou oblasťou je Čukotský polostrov na Ďalekom východe. Požiare tam zachvátili územie s celkovou rozlohou takmer 22-tisíc hektárov.

Ruský spravodajský portál Kommersant pripomenul, že 90 percent požiarov v lete roku 2019 vypuklo práve v zónach, kde sa na základe vládnych smerníc nehasilo pre ich odľahlosť a ťažkú prístupnosť. Dym a splodiny z požiarov vyčíňajúcich na Sibíri a Ďalekom východe často prenikali k osídleným oblastiach, kde výrazne zhoršili kvalitu života miestnych obyvateľov.

Ochrancovia prírody v Rusku sa obávajú, že z dôvodu nedostatočného financovania regióny ani tento rok nebudú hasiť požiare v ťažko dostupných oblastiach a zopakuje sa situácia z vlaňajška, kedy horeli státisíce hektárov sibírskych lesov.

Schizma vo Smere prišla aj k jeho mládeži

V reakcii na pondelňajšie vyhlásenie predsedu Mladých sociálnych demokratov (MSD) Igora Melichera o pretrvávajúcej lojalite k strane mládežnícku organizáciu opustila polovica predsedníctva, koordinátori aj mnohí sympatizanti. Informoval o tom podpredseda organizácie Peter Burčo.

Podľa neho členovia organizácie odchádzajú, pretože budúcnosť sociálnej demokracie na Slovensku si spájajú s podpredsedom parlamentu Petrom Pellegrinim.

Igor Melicher v pondelok vyhlásil, že Smer-SD bol a bude jediným relevantným sociálnodemokratickým partnerom organizácie na politickej scéne. Odchod P. Pellegriniho a ďalších poslancov zo Smeru-SD je podľa neho oslabením ľavice a sociálnej demokracie na Slovensku.

Sulíkovo „podnikateľské kilečko" prešlo koalíciou

Koaliční partneri sa dohodli na „podnikateľskom kilečku“, vyhlásil to šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Z dohody má podľa svojich slov veľmi dobrý pocit.

„Zajtra je vláda a po vláde bude premiér informovať. Teda budeme spolu informovať, ale na tlačovej besede na Úrade vlády SR spolu s Igorom Matovičom,“ uviedol Sulík.

Vláde chce tento týždeň predložiť súbor zmien na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý sa bude dať rýchlo realizovať a bude rozpočtovo neutrálny. Ako vyčíslil, zhruba 70 percent opatrení sa začína slovom „zrušíme“.

Má podľa neho ísť o rušenie najrôznejších výkazov, povinnosti mať vyvesený reklamačný poriadok i vylepenú nálepku označujúcu zákaz fajčenia. Všetkých približne 115 opatrení by mal rezort zverejniť v stredu.

Koaličná SaS taktiež v utorok vyjadrila podporu pre zrušenie   jedno- a dvojcentových euromincí, vzhľadom na ich nepoužiteľnosť v hospodárstve a vysoké výrobné náklady.