Matovič pustí ľudí do divadiel, kín a fitnescentier

Počet hospitalizácií spojených s nákazou vírusom Covid-19 oproti minulému týždňu narástol o 4,2 percenta a momentálne je v nemocniciach 1 815 pacientov. Počet pozitívnych vzoriek však klesá. Za štvrtok pribudlo 2 024 nakazených novým koronavírusom z 10 736 testov. Na Covid-19 zomrelo 27 ľudí. Epidemiológovia informovali, že za tento týždeň bolo nahlásených 12 708 pozitívnych vzoriek, čo predstavuje o 20,5 percenta menej ako v minulom týždni.

Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti informoval, že pandemická komisia vlády schválila jeho návrh na otvorenie kín, divadiel, kostolov a ďalších prevádzok. Od pondelka by sa mali otvoriť prevádzky, ktoré ale budú podliehať stanoveným kritériám. Upresnil, že návštevnosť má byť maximálne 50 percent kapacity, fitness centrá a plavárne najviac so šiestimi osobami na 15 metrov štvorcových. Mohla by sa spustiť aj hokejová liga a prvá futbalová liga, zatiaľ bez divákov.

Koaličný partner Richard Sulík s tým vyjadril čiastočnú spokojnosť. „Oplatilo sa! Ak je výsledok takýto, nechám na sebe aj drevo rúbať. Ešte reštaurácie a som spoko,“ odkázal na sociálnej sieti.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada premiéra, aby zrušil zákaz zhromažďovania a otvoril aj ostatné prevádzky vrátane reštaurácií. „Ak raz nie je hygienickým rizikom polovica kapacity kina, divadla či kostola, potom je úplne neprijateľné, aby sme naďalej mali v platnosti zákaz zhromažďovania, ktorého jediným cieľom je znemožniť ľuďom slobodne vyjadriť názor na túto vládu,“ napísal na sociálnej sieti.

Pandemická komisia sa zaoberala zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou, navrhli opäť nové prísnejšie opatrenia.
Neprehliadnite

Pandemická komisia odobrila otvorenie divadiel, kostolov či fitness

Premiér nezvažuje odvolať Richarda Sulíka

Rozpory vo vládnej koalícii pokračujú, premiér nevie, dokedy budú schopní ďalej fungovať. Strana SaS robí podľa neho „naschvály“. Reagoval takto na Richarda Sulíka, ktorému sa nepáčil plán komunitného testovania.

„Neviem, dokedy sa dá takto fungovať ,spoluʻ, lebo koalícia, ktorá má za úlohu čistiť špinu od podlahy a navyše robiť mimoriadne ťažké rozhodnutia v čase pandémie, musí ťahať dôsledne spolu a nie si robiť takéto ,trápnučké naschvályʻ. Tri strany si to nerobíme, SaSka opakovane,“ napísal I. Matovič na sociálnej sieti.

Povedal však, že vicepremiéra a ministra hospodárstva R. Sulíka neplánuje odvolať a SaS v koalícii chce. Plán komunitného pretestovania podľa jeho slov Sulík „odsabotoval“. „Ako presvedčím ľudí o komunitnom testovaní, keď kľúčový koaličný partner povie, že je to hlúposť?“ povedal novinárom.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k záverom utorkového stretnutia s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, v stredu 4. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Matovič nezvažuje odvolať Sulíka, SaS však podľa neho robí naschvály

Voľba špeciálneho prokurátora nebude tak skoro

Predseda parlamentu Boris Kollár vyhlási voľbu špeciálneho prokurátora až po zvolení nového generálneho prokurátora. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR v súvislosti s odstúpením doterajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Jeho písomné oznámenie o vzdaní sa funkcie doručili do NR SR 11. novembra. Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament a jeho funkčné obdobie je sedem rokov.

„Podľa zákona o rokovacom poriadku vyhlasuje voľbu kandidáta na špeciálneho prokurátora SR predseda NR SR. Predseda NR SR Boris Kollár v tejto súvislosti deklaroval, že voľbu nového špeciálneho prokurátora vyhlási až vtedy, keď bude zvolený nový generálny prokurátor,“ uviedla kancelária NR SR. Podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu, by mohla byť voľba špeciálneho prokurátora v januári alebo februári budúceho roka.

Na snímke predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas príhovoru predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) na 16. schôdzi NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kollár vyhlási voľbu špeciálneho prokurátora až po zvolení generálneho

Ekonomika medzikvartálne vzrástla

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že hrubý domáci produkt (HDP) v 3. štvrťroku bol medziročne o 2,4 percenta nižší. Oproti druhému štvrťroku sa ale navýšil o 11,7 percenta. V bežných cenách sa v 3. štvrťroku 2020 vytvoril HDP v hodnote 24,4 miliardy eur.

Štatistici tvrdia, že medziročný vývoj pridanej hodnoty naznačuje návrat k obdobiu pred pandémiou koronavírusu. V poslednom mesiaci druhého štvrťroka sa prejavila zvýšená aktivita v priemysle, a to najmä vo výrobe automobilov. Tento trend pokračoval aj v treťom štvrťroku. K návratu do normálu prispieva aj zahraničný dopyt po autách.

Celková zamestnanosť v 3. štvrťroku dosiahla 2,39 milióna osôb, čo je o 2,5 percenta menej ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Krajniak uviedol, že jeho rezort vypláca odmeny v hodnote 400 eur v čistom v súvislosti s aktuálnou situáciou pandémie koronavírusu. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku medziročne klesla o 2,4 percenta

Prezidentka podpísala novelu o študentoch zdravotníctva

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá umožní študentom zdravotníckych odborov pod dohľadom robiť výtery a vyhodnocovať testy na nový koronavírus. Dohliadať by na nich mal lekár, zubár, záchranár, sestra alebo praktická sestra.

Pomáhať pri testovaní budú po novom môcť študenti zubného lekárstva, ktorí absolvovali najmenej šesť mesiacov. Odber vzoriek a následnú diagnostiku zákon umožňuje aj študentom pôrodnej asistencie aj odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve po dvoch semestroch. Rovnako dostanú šancu aj poslucháčky stredných zdravotníckych škôl v odbore diplomovaná všeobecná sestra. Novela tiež administratívne uľahčí prácu zdravotníkov na mobilných odberových miestach.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom 30. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Študenti zdravotníctva môžu pomáhať pri testovaní, zákon podpísala prezidentka