Sekularizácia dostala stopku od ministrov

Viacerí členovia vlády sa v stredu zhodli na tom, že otváranie otázky odluky cirkvi od štátu nie je teraz vhodné. Je o tom presvedčený aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý vychádza aj z faktu, že v roku 2019 prišlo k novele zákona o financovaní cirkví, pričom išlo o široký konsenzus.

„Musíme si tiež uvedomiť, že tradičné cirkvi majú v našej spoločnosti historicky dané miesto a patria ku kultúrnej identite Slovenska. Rovnako tak je potrebné vnímať aj kultúrne dedičstvo, ktoré predstavujú sakrálne objekty, o ktoré je povinnosťou štátu sa postarať,“ zdôraznil šéf rezortu práce.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vyhlásil, že podobná diskusia má miesto v demokratickej krajine, nie je však témou dňa.

Podobne zmýšľa aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). „V tomto volebnom období je prioritou rekonštrukcia štátu a návrat dôvery občanov v štát,“ zdôraznil. Netají však zároveň, že je stúpencom nezávislej cirkvi od štátu a podporuje systém asignovaných daní. Poukazuje na to, že v zahraničí tento systém funguje a pomáha tvoriť dobre financovanú a na politike nezávislú cirkev.

Európa schválila sankcie voči Bielorusku

Európska únia čoskoro zavedie „značné množstvo“ sankcií voči Bielorusku z dôvodu zmanipulovania volieb a násilného potláčania protestov v krajine. Uviedol to v stredu predseda Európskej rady Charles Michel po videorokovaní tohto orgýánu..

„Pevne stojíme za právom bieloruského ľudu určiť si svoj vlastný osud. Európska únia čoskoro uvalí sankcie v značnom množstve na jednotlivcov zodpovedných za násilie, represie a volebné podvody,“ vyhlásil predseda rady po ukončení rokovaní.

Masové protesty, ktoré nasledovali po zrejme zmanipulovaných voľbách, vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky protestujúcich a viac ako šesťtisíc osôb zadržali. Väčšina zo zadržaných je napriek deklaráciám vlády naďalej uväznená.

Sulík nie je prekvapený z investície Porsche

Plánovaná investícia Porsche na Slovensku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) veľmi neprekvapila. Pred niekoľkými týždňami mal osobné stretnutie so slovenským vedením tejto spoločnosti. Uviedol to v stredu počas rokovania vlády.

„Oni tu už majú pomerne veľkú nástrojáreň, kúpili veľký takmer 30-hektárový pozemok, pričom na to vývojové centrum potrebovali iba dva hektáre. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa toto stane,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Minister predpokladá, že sa tak stalo preto, lebo Slovensko je ideálny priestor na priemyselné investície. Štátnej pomoci v tomto prípade nie je príliš naklonený.

„Skôr by sme mali vytvoriť podmienky také, aby Porsche sem chcelo prísť aj bez priamej pomoci. Nakoniec luxus a štátna pomoc sa nejako k sebe veľmi nehodia,“ podotkol minister v narážke na prémiový charakter značky Porsche.

Táto nemecká automobilka plánuje rozšírenie areálu Centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby v Hornej Strede v okrese Nové Mesto nad Váhom o novú karosáreň za približne 250 miliónov eur. Pri testovaní vyvinutých výrobných liniek a produkcii karosérií pre koncernové podniky by nová prevádzka mala zamestnať 1 200 ľudí.

Austrália chce povinnú vakcínu proti Covidu

Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona by očkovanie proti novému druhu koronavírusu malo byť pre 25 miliónov obyvateľov Austrálie povinné. Vláda podľa jeho vlastných slov však zabezpečí, aby bolo bezplatné.

Výnimky by sa mali týkať len ľudí, ktorým očkovanie neodporúčajú lekári zo zdravotných dôvodov. Predseda vlády ďalej uviedol, že riziko je príliš vysoké na to, aby táto choroba nebola pod kontrolou. „Hovoríme tu o pandémii, ktorá ničí globálnu ekonomiku a zabila stovky tisíc ľudí,“ vyhlásil.

Kritici povinného očkovania v tomto návrhu vidia zásah do osobnej slobody ľudí. Odporcovia očkovania navyše na internete šíria falošné informácie o možných rizikách očkovania.

Lufthansa sa dohodla s pilotmi na koronabalíku

Letecká spoločnosť Lufthansa sa v stredu dohodla so svojimi pilotmi na znížení nákladov. Výmenou im ponúka udržanie pracovných miest.

Nemecké aerolínie dosiahli dohodu s odborovou organizáciou Cockpit združujúcou pilotov v súvislosti s balíkom krátkodobých úsporných opatrení leteckej spoločnosti. Súčasťou balíka je aj zníženie odmien a dôchodkových benefitov, rovnako ako úprava platov pilotov spoločnosti do konca tohto roka.

Lufthansa za to poskytne garanciu pracovných miest minimálne do 2. kvartála 2021. Aerolínie pritom dodali, že zvýšenie miezd dohodnuté v tomto roku sa posúva na január 2021