Na Kočnerov rozsudok si počkáme do septembra

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová zrušila stredajší termín pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odôvodnila to nutnosťou pokračovania porady senátu o pripravovanom rozsudku. Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september.

Rozsudok nad Marianom Kočnerom, Alenou Zsuszovou a Tomášom Szábom sa očakával po prednesení záverečných rečí prokurátora, splnomocnencov poškodených, obhajoby a obžalovaných. Vzhľadom na to, že obžalovaní nevyužili možnosť posledného slova, zostáva v kauze už iba vyhlásiť rozsudok. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan navrhol vo svojej záverečnej reči uložiť obžalovaným trest odňatia slobody na 25 rokov.

Pojednávanie s Marianom Kočnerom sa začalo v januári tohto roka. Senát zložený z predsedníčky R. Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ pojednával 22 dní.

Spor o Národný futbalový štadión eskaluje

Polícia začala trestné stíhanie pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitie právomocí verejného činiteľa v súvislosti s Národným futbalovým štadiónom (NFŠ). V utorok o tom informoval podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina).

„Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave, ako orgán činný v trestnom konaní, začalo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ dodal na margo posunu v prípade trestného oznámenia v tejto veci.

Vicepremiér ešte v júli po rokovaní vlády vyhlásil, že štát neodkúpi štadión od majiteľa spoločnosti NFŠ Ivana Kmotríka. Zmluvy z roku 2013 a 2016 sú totiž podľa neho neplatné. Vládnemu kabinetu vtedy odporučil podať trestné oznámenie pre podozrenie z viacerých trestných činov. Zdôraznil, že štát bude žiadať o návrat peňazí, ktoré už spoločnosti vyplatil.

Majský konečne v rukách polície

Stíhaného podnikateľa Jozefa Majského zadržali v utorok v pražskej nemocnici. Informovala o tom slovenská polícia na sociálnej sieti. Ďalší postup je podľa nej v rukách českých orgánov. Keďže nenastúpil na výkon trestu, je ďalej vedený ako hľadaná osoba.

„Môžeme potvrdiť, že Jozef Majský bol v utorok o 12:25 h zadržaný v pražskej nemocnici. To, čo bude nasledovať, je v plnej kompetencii českých orgánov,“ uviedla polícia.

Zároveň deklarovala, že v prípade potreby bude Policajný zbor maximálne súčinný s cieľom zadosťučinenia spravodlivosti. Keďže o ďalších krokoch rozhodujú české orgány, slovenská polícia podľa vlastných slov nedisponuje žiadnymi inými informáciami pre verejnosť.

Predtým v pondelok polícia informovala, že právoplatne odsúdeného Majského českí policajti našli na psychiatrickom oddelení v Prahe. Senát Najvyššieho súdu SR koncom júla zamietol jeho odvolanie v kauze podvodu v súvislosti s nebankovkami Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po J. Majskom bolo na základe platného európskeho zatýkacieho rozkazu (EZR) vyhlásene národné aj medzinárodne pátranie.

Prelomová talianska štúdia: Nakazených bolo omnoho viac

Koronavírusom sa mohlo nakaziť až šesťnásobne viac Talianov ako uvádzajú oficiálne údaje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovalo a v utorok v spolupráci so štatistickým úradom Instat zverejnilo talianske ministerstvo zdravotníctva.

Zo štúdie vyplýva, že 1,5 milióna ľudí, čo je 2,5 percenta talianskeho obyvateľstva, si totiž na koronavírus, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, pravdepodobne vyvinulo protilátky, dopĺňa talianska agentúra ANSA.

Odhadované dáta sú založené na reprezentatívnej vzorke 64 660 ľudí, ktorých testovali v časovom rozmedzí od 15. mája do 15. júla.

Výskyt ľudí s vyvinutými protilátkami bol výrazne odlišný v závislosti od regiónu. V severotalianskom Lombardsku, ktoré bolo začiatkom roka epicentrom koronavírusu v krajine, malo protilátky až 7,5 percenta ľudí, kým na juhu Talianska ich zistili len u necelého percenta obyvateľov.

Vojna o Tiktok pokračuje, Čína sa ohradzuje

Čína v utorok obvinila Spojené štáty zo „šikanovania“ v súvislosti s populárnou aplikáciou TikTok, na ktorú prezident Donald Trump vyvíja tlak a žiada, aby boli jej americké prevádzky odpredané niektorej z domácich firiem.

Donald Trump dal majiteľovi aplikácie TikTok šesť týždňov na to, aby sa dohodla na predaji svojich operácií v USA. V opačnom prípade ju chce zakázať. Dôvodom sú podozrenia z vynášania dát používateľov aplikácie čínskym tajným službám.

„Je to v rozpore s princípmi trhového hospodárstva, otvorenosti, transparentnosti a nediskriminácie (Svetovej obchodnej organizácie).“ uviedol na margo Trumpových vyjadrení hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. Celú situáciu označil za jasnú šikanu čínskeho biznisu.

O prevzatie amerického segmentu populárnej aplikácie má záujem aj technologický gigant Microsoft.