Vláda mení pravidlá

Vláda rozhodla. Núdzový stav sa mal na Slovensku skončiť dňom 14. novembra. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa však predĺži o ďalších 45 dní. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka bude vláda predlžovať núdzový stav dovtedy, kým to bude potrebné. Vyjadril sa tak ešte pred samotným vládnym rokovaní. Núdzový stav je možné vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. V doterajšej histórii Slovenska bol núdzový stav vyhlásený už trikrát, a to v novembri 2011, v marci a tiež októbri 2020. 

Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády poznamenal, že bolo lepším riešením, aby sa predĺžil súčasný núdzový stav na maximálnu možnú dobu, teda na 90 dní. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková taktiež potvrdila, že sa pripravuje aj zmena ústavného zákona, ktorý by mal pre vládu priniesť možnosť vytvárania ďalších opatrení. Nočný zákaz vychádzania však v stredu vláda neschválila. Malo by sa ale prijať uznesenie hlavného hygienika, ktoré zamedzí nočnému stretávaniu v skupinách. 

Na snímke zľava ministerka kultúry SR Natália Milanová, premiér SR Igor Matovič (obidvaja OĽaNO), hlavný hygienik SR Ján Mikas a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas stretnutia so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu 10. novembra 2020 v hoteli Bôrik v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Núdzový stav sa na Slovensku predĺži o ďalších 45 dní

Ďalšia kríza kamarátstva? 

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti kritizoval ideu komunitného testovania v prevádzkach, s ktorou prišiel premiér Igor Matovič. Minister tiež vyzval vládu, aby počúvala vedcov. Premiér ho na oplátku cez médiá promptne poveril vytvorením návrhu na zníženie nových nakazených ochorením Covid-19. Richard Sulík teda dostal od premiéra takpovediac domácu úlohu. Ak splní výzvu, I. Matovič mu podľa svojich slov prenechá celý manažment týkajúci sa koronakrízy. „A budem robiť len to, čo mi Richard Sulík pri pandémii povie,“ dodal premiér. 

Tým však najnovší konflikt politikov zo strán OĽaNO a SaS nekončí. I. Matovič pre zmenu obviňuje aj koaličnú poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú zo SaS, že vykonáva „ťažký lobing“ pre finančnú skupinu Penta, ktorá je vlastníkom zdravotnej poisťovne Dôvera. „Cigánikovej neverím ani vlastný nos medzi očami," konštatoval premiér. Taktiež tvrdí, že ju nepovažuje za koaličnú poslankyňu.

Sulík
Neprehliadnite

Sulík dostal od Matoviča domácu úlohu. Ak uspeje, bude vo veciach korony premiérom

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane milióny

Vláda v stredu odobrila návrh na zvýšenie základného imania zo štátnych finančných aktív pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že poisťovňa sa správa ako dobrý investor a má snahu o zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Štát teda opäť v tomto roku dofinancuje VšZP, tentoraz sumou 98 miliónov eur. Predtým to urobil aj v októbri, a to sumou 100 miliónov eur.

VšZP je najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu, jej služby využíva 58 percent obyvateľov Slovenska. V súčasnosti však nezvláda ťarchu pandémie koronavírusu. Konkrétne je ohrozená jej základná povinnosť, a to uhrádzať zdravotnú starostlivosť v súlade so schváleným rozpočtom. 

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková tento návrh vlády kritizovala. Dofinancovanie považuje za krok, ktorý otvára cestu unitárnemu systému. Taktiež poukázala na to, že koronakrízou nebola postihnutá len VšZP, ale aj súkromné zdravotné poisťovne. Ministerstvo odmieta výhrady, že by išlo o nedovolenú štátnu pomoc. K nesúhlasu s dofinancovaním sa okrem Cigánikovej pridalo aj viacero analytikov.

Richard Strapko Marek Krajčí
Neprehliadnite

Štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu sumou 98 miliónov eur

Trump nikam neodchádza

Zabezpečíme hladký prechod k druhej Trumpovej administratíve, povedal minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Vyjadril tým presvedčenie, že Donald Trump zostane pri moci. Svetoví lídri vrátane takmer všetkých spojencov USA už ale blahoželali Joeovi Bidenovi. Ten dosiahol potrebný počet voliteľov aj vďaka výsledkom v kľúčových štátoch. Pompeo však jeho víťazstvo neuznáva.

Demokratická strana si v stredu so ziskom najmenej 218 kresiel zaistila väčšinu v novozvolenej Snemovni reprezentantov, dolnej komore Kongresu Spojených štátov. Republikáni dosiaľ získali v Snemovni reprezentantov 201 kresiel. Súboje o zvyšných 16 kresiel ešte neboli rozhodnuté. Väčšina, ktorú majú momentálne demokrati, sa ale podľa AP v porovnaní s doterajším stavom určite zníži.

EBE 20 Naí Dillí - Na snímke americký minister zahraničnách vecí Mike Pompeo po prílete na letisku v indickom Naí Dillí 26. októbra 2020. FOTO TASR/AP
Secretary of State Mike Pompeo, arrives at the airport in New Delhi, India, Monday, Oct. 26, 2020. (Adnan Abidi/Pool via AP)
Neprehliadnite

Pompeo odmietol uznať viťazstvo Bidena a tvrdí, že Trump zostáva pri moci

Pandémia dezinformácií

Analýza neziskovej organizácie Globsec ukazuje, že zahraničné stránky, šíriace dezinformácie a konšpiračné teórie, majú výrazný vplyv na Slovensku cez sociálnu sieť Facebook. Výskum podľa Globsecu ukázal, že na tejto sociálnej sieti je v podmienkach SR výrazné pôsobenie proruských aktérov, ako napríklad ruskej provládnej spravodajskej stránky Life.ru. „Obsah tejto stránky preberá napríklad slovenská Spravodajská Alternatíva, a tým ho ďalej propaguje v rámci slovenského informačného priestoru," upozorňuje nezisková organizácia. Okrem toho pripomína, že potenciál dezinformácie sa zvyšuje, ak je jej obsah profesionálne nadabovaný do slovenčiny. 

Z politických strán mali na sociálnej sieti Facebook výrazný vplyv na formovanie diskusie najmä opozičné strany Smer-SD a ĽSNS. „Zároveň sa však mnohé z týchto účtov do značnej miery prekrývajú s významnými slovenskými a českými dezinformačnými kanálmi. To ukazuje, aký vplyv majú dezinformačné kanály na hlavný politický diskurz na Slovensku“ zhodnotila výsledky analytička Globsecu Miroslava Sawiris. 

Facebook
Neprehliadnite

Zahraničné dezinformačné stránky ovplyvňujú užívateľov Facebooku v SR