K demonštrantom budeme prísni, tvrdí Mikulec

Utorkové protesty, na ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí, sprevádzali bitky aj útoky na policajtov. „Boli tam ľudia, ktorí naozaj chceli vyprovokovať násilie a bitky, používali rôznu pyrotechniku, výbušniny a aj z tejto pyrotechniky boli zranení niektorí policajti,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Podľa ministra páchateľov identifikovali, niektorých aj zadržali. Hrozí im trestné stíhanie za útok na verejného činiteľa, trestná sadzba je v tomto prípade do 24 rokov. R. Mikulec po akcii vyjadril policajtom vďaku, ale aj uznanie a obdiv. Ocenil, že sa nedali vyprovokovať osobami, ktoré „chceli dnešný sviatok zneužiť na vyvolanie konfliktov“ a „zabudli na jedno – ponúknuť riešenie“, uviedol na sociálnej sieti. Policajtov pochválil aj premiér Igor Matovič, podľa jeho slov zvládla polícia protesty na jednotku s hviezdičkou.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec počas príchodu na zasadnutie ústredného krízového štábu SR 16. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Niektorým demonštrantom z protestov hrozí trestné stíhanie. Budeme prísni, tvrdí Mikulec

Vakcína firmy Pfizer má účinnosť 95 percent

Nedávno ohlásená vakcína proti ochoreniu Covid-19 vyvíjaná spoločnosťou Pfizer v spolupráci s firmou BioNTech má podľa prvej sady konečných výsledkov účinnosť 95 percent a žiadne vážne vedľajšie účinky. Spoločnosť sa chystá v priebehu niekoľkých dní požiadať americké úrady o mimoriadne nasadenie vakcíny v USA.

Podľa Pfizeru je vakcína účinná naprieč vekovými skupinami a etnikami, čo by mohlo znamenať, že ju možno použiť na celom svete. Experti však varujú, že bude trvať minimálne niekoľko mesiacov, kým sa prípravky dostanú v masovej miere k väčšine populácie. Spoločnosti sa chystajú ešte tento rok vyrobiť 50 miliónov dávok vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 25 miliónov ľudí. V budúcom roku chcú vyrobiť 1,3 miliardy dávok.

WA 1 archív  New York - Na archívnej snímke z 23. novembra 2015 logo amerického koncernu Pfizer v sídle spoločnosti v New Yorku. Potenciálna vakcína vyvíjaná americkým koncernom Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech má 90 % účinnosť, oznámili firmy v pondelok 9. novembra 2020.  Správu pozitívne prijali trhy a akcie po celom svete sa prudko posilnili. Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína bola mimoriadne účinná a dokázala zabrániť vzniku ochore
Neprehliadnite

Vakcína firmy Pfizer má podľa konečných výsledkov účinnosť 95 percent

Sulík čoskoro predloží plán, vzorom je Česko

Po minulotýždňovej výzve premiéra Igora Matoviča minister hospodárstva Richard Sulík sľúbil, že predstaví pandemický plán za stranu SaS. Pred zasadnutím vlády uviedol, že príklad si zobral zo susednej Českej republiky. V Česku predstavili Protiepidemický systém (PES), ktorý ukazuje, v akom pásme obmedzení sa nachádzajú jednotlivé regióny aj celá krajina. Body sa vypočítavajú na základe štyroch kritérií.

Sulík o svojom pláne tvrdí, že by mal platiť dlhodobo. ,,Bolo by rozumné mať jeden plán, ktorý bude na jednej strane platiť povedzme rok alebo až do skončenia pandémie, a na druhej strane bude dostatočne prispôsobivý vývoju,“ povedal minister. Podľa premiéra Matoviča Slovensko nemôže ísť jeden deň podľa jedného schváleného plánu a ďalší týždeň podľa nového plánu. „Vymýšľať vymyslené je zbytočné. Keď aj niečo SaS vymyslí, odporúčam obrátiť sa na krajinu, ktorá túto problematiku nezvláda,“ poznamenal Matovič.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík  pred zasadnutím 52. schôdze vlády SR 18. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Sulík chystá pre Matoviča nový plán, inšpiroval sa českým semaforom

Kvietik a Kožuch zostávajú vo väzbe

Finančník Martin Kvietik a bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch zostávajú do 1. apríla 2021 vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR, ktorý nevyhovel sťažnosti obvinených proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 5. novembra, ktorý im predĺžil väzbu.

Dvojica je stíhaná pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Polícia ich zadržala 22. apríla v rámci akcie Dobytkár. Bolo v nej obvinených 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.

finančník Martin K.
Neprehliadnite

Finančník Kvietik a bývalý riaditeľ PPA Kožuch zostávajú vo väzbe

Premiér dal latku pre anketu Hlasu na 1,5 milióna

Premiér Igor Matovič v reakcii na spustenie ankety o predčasnom ukončení volebného obdobia Národnej rady SR vyhlásil, že ju bude akceptovať, ak sa vyzbiera aspoň 1,5 milióna hlasov, ako získala vládna koalícia v parlamentných voľbách. „Keď budem vidieť, že jeden a pol milióna ľudí sa tu prihlási za predčasné voľby, tak si všetci dajme otázku, že asi robíme niečo zle,“ uviedol premiér po rokovaní vlády.

Spustenie ankety je podľa šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho jedna z foriem, akou môžu Slováci vyjadriť svoj názor na súčasnú vládu. Ak bude v ankete väčšina hlasujúcich súhlasiť so skrátením volebného obdobia, Pellegrini v januári 2021 predloží do NR SR návrh ústavného zákona. „Ak vládna koalícia nebude rešpektovať vôľu ľudí a návrh zákona neschváli, budeme pokračovať v príprave referenda a hľadaní dostatočného počtu podpisov na jeho zvolanie,“ avizuje P. Pellegrini.

Na snímke premiér SR Igor Matovič prichádza na 130. zasadnutie Bezpečnostnej rady SR, na ktorom sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Premiér bude anketu Hlasu-SD akceptovať, keď ju podporí aspoň 1,5 milióna ľudí