Veľké zmeny v slovenskej energetike

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do Východoslovenskej energetiky Holding (VSEH) a. s., keď kúpi jej podiel od spoločnosti RWE. Štát, ktorý je vlastníkom 51 percent akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane od E.ON-u viac ako 35 miliónov eur. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). E.ON už manažérsky ovláda Západoslovenskú energetiku (ZSE), kde taktiež vlastní 49-percentný balík akcií.

Okrem 35,2 milióna eur, ktoré štát dostane za neuplatnenie predkupného práva ministerstvo získalo možnosť odkúpenia paroplynovej elektrárne Malženice od ZSE. Táto elektráreň je podľa rezortu strategickým zdrojom energie na zabezpečenie stability prenosovej sústavy.

Nemecká spoločnosť sa pritom zaviazala investovať v nasledujúcich piatich rokoch do rozvoja energetiky na Slovensku minimálne miliardu eur. Cieľom investícii je podpora aj pri napĺňaní záväzku Slovenska voči EÚ dosiahnuť do roku 2030 minimálne 19,2-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul, že podobný prípad, keď si Slovensko neuplatnilo svoje predkupné právo na podiel v energetickej spoločnosti, bol pred niekoľkými rokmi. Vtedy odkúpila akcie Stredoslovenskej energetiky spoločnosť EPH Daniela Křetínskeho, no štát z tejto transakcie neprofitoval.

Majský si vykoledoval medzinárodný zatykač

Polícia vo štvrtok vyhlásila pátranie po odsúdenom podnikateľovi Jozefovi Majskom. Urobila tak po vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu (EZR) Najvyšším súdom.

Senát Najvyššieho súdu SR v stredu zamietol Majského odvolanie sa v kauze podvodu spojeného s nebankovými spoločnosťami Horizont Slovakia a BMG Invest. Platným tak zostáva rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Stredajšie pojednávanie sa konalo bez jeho prítomnosti, keďže sa stále nachádza v Českej republike. Na pojednávanie neprišiel a ani sa neospravedlnil.

S Jozefom Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v českom Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v Českej republike predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral J. Majského do predbežnej väzby.

Remišovej audit odkryl aj fantazmagorické IT projekty

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR dokončilo audit 53 IT projektov. Podľa rezortu dosiahnuté úspory sa môžu vyšplhať na úroveň 158 miliónov eur. V bezchybnom stave nenašli na ministerstve ani jeden IT projekt.

Podľa šéfky rezortu Veroniky Remišovej v štátnom IT neboli určené priority a obsah projektov nediktoval štát, ale dodávatelia. Projekty, ktoré prešli auditom, boli v celkovej hodnote 740 miliónov eur. Rezort sa rozhodol zrušiť päť projektov, čo by malo priniesť úsporu 48 miliónov eur. Pri prepracovaní zvyšných 48 projektov je podľa auditu možné ušetriť od 51 do 110 miliónov eur.

Štátny tajomník Marek Antal podotkol, že našli viacero projektov, ktoré mali nedosiahnuteľné ciele – napríklad zapojiť do práce do dvoch rokov 50 až 80 programátorov alebo za dva roky implementovať finančný systém pre viac ako 500 organizácií.

Zrušiť sa majú podľa návrhu rezortu dva projekty Ministerstva hospodárstva SR, dva projekty Ministerstva vnútra SR a jeden projekt z pôdy MIRRI. Štátny tajomník však dodal, že ak by týchto 53 projektov ministerstvo pustilo, preťažilo by tým štátnu správu.

Automobilky brzdou ekonomickej obnovy V4?

Automobilový priemysel, ktorý bol dlho motorom ekonomického rastu na Slovensku a v celom regióne, teraz bude zrejme hlavnou brzdou snáh o oživenie z následkov pandémie koronavírusu.

„Očakáva sa, že toto odvetvie zaznamená najvýraznejší pokles v rámci výrobného sektora v regióne. Tu bude zotavovanie najpomalšie, takže by mohol byť hlavnou brzdou hrubého domáceho produktu,“ povedal pre Reuters ekonóm ING v Budapešti Peter Virovacz.

Šéfovia zväzov automobilového priemyslu z krajín V4 v apríli uviedli, že automobilový priemysel v ich krajinách priamo alebo nepriamo zamestnáva celkovo 1,3 milióna ľudí a vyrába takmer pätinu z celkovej produkcie áut Európskej únie.

Na automobilový priemysel pripadá na Slovensku 13 percent HDP a polovica priemyselnej produkcie. V Maďarsku generuje 4 až 6 percent HDP, v Česku desatinu. Niektorí výrobcovia v strednej Európe počítajú, že produkcia tento rok klesne o 20 až 25 percent, čo bude mať negatívny vplyv na celú ekonomiku.

Trump chce presunúť voľby – v pozadí je kríza

Americký prezident Donald Trump navrhol vo štvrtok vo svojom príspevku na Twitteri odklad novembrových prezidentských volieb. Zdôvodnil to obavami z možných podvodov v prípade hlasovania poštou, ktoré by sa mohlo uskutočniť z dôvodu aktuálnej koronavírusovej krízy.

„Odložiť voľby dovtedy, kým budú môcť ľudia voliť právoplatne, bez obáv a bezpečne?“ opýtal sa americký prezident na Twitteri.

„S univerzálnym dištančným hlasovaním budú voľby v roku 2020 najnepravdivejšími a najpodvodnejšími voľbami v dejinách,“ poznamenal. Dodal, že pre Spojené štáty to bude „veľká hanba“.

O tom, že by hlasovanie poštou viedlo k rozsiahlym volebným podvodom, však Trump nepredložil nijaké dôkazy. Kritici považujú krok amerického prezidenta za pokus vyhnúť sa verejnej kritike spojenej s ekonomickou krízou a katastrofálnym manažmentom spojeným s pandémiou koronavírusu.

Termín prezidentských volieb potvrdzuje Kongres. Ústava Spojených štátov neobsahuje nijakú klauzulu, na základe ktorej by bolo možné odložiť inauguráciu hlavy štátu, ktorá je stanovená na 21. januára 2021.