Predajcovia značky VW doplatili na kartelovú dohodu

Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) SR uložila predajcom áut Volkswagen súhrnnú pokutu vo výške 6,7 milióna eur. Dôvodom bola kartelová dohoda medzi 18 podnikateľmi, ktorá mala trvať niekoľko rokov a jej cieľom bolo obmedzenie hospodárskej súťaže. Informovala o tom v utorok hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

Jednému z predajcov uložil úrad aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od právoplatnosti konečného rozhodnutia. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 1. júna 2020, je možné domáhať sa jeho preskúmania súdom.

Predajcovia sa podľa úradu dohodli na maximálnej výške zliav na jednotlivé typy vozidiel a rozdelili si Slovensko podľa regiónov, v ktorých majú prevádzky. Zároveň poskytovali cenovo nevýhodnejšie ponuky zákazníkom, ktorí v minulosti kupovali u iného predajcu, prípadne ich priamo inštruovali, aby si auto zakúpili u toho pôvodného.

Cieľom dohody malo byť podľa PMÚ odstránenie konkurencie a zachovanie si určitého okruhu zákazníkov a hladiny cien. Predajcovia si zároveň mali rozdeliť aj zákazníkov, ktorí nakupovali prostredníctvom verejných obstarávaní a iných podobných súťaží. Na základe toho mali koordinovane predkladať súťažné ponuky, pričom si vymieňali citlivé obchodné informácie.

Národná banka hodnotila riziká vo finančnom sektore

Podľa správy o finančnej stabilite, ktorú v utorok zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) sú hlavnými rizikami pre bankový sektor negatívny vývoj pandémie v zahraničí a možné zlyhávanie úverov. Aj napriek promptnej reakcii európskych inštitúcií a centrálnych bánk sa totiž stále nachádzame na prahu globálnej recesie.

Napriek oslabenej ziskovosti vstupujú slovenské banky do krízy dobre pripravené, odkladaním ziskov z minulého roka si vytvorili veľké kapitálové rezervy. „Rizikom je však nárast zlyhaných úverov. Dôležitú úlohu zohralo to, že sa prijali opatrenia, aby zlyhané úvery nezačali rásť okamžite,“ podotkol na tlačovej konferencii člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

Nárast strát by sa mohol prejaviť v budúcom roku, rizikom je zhoršená dostupnosť financovania reálnej ekonomiky. „Je dôležité, aby sa prijali opatrenia aj na úrovni vlády. Tok úverov z bánk bude závisieť od dostupnosti vládnych garančných schém,“ povedal Dvořáček.

Národná banka vníma pozitívne opatrenia Európskej centrálnej banky či vládny lex korona, upozorňuje však, že by zároveň bolo potrebné zrušiť bankový odvod a urýchliť zavedenie garančnej schémy na podporu úverov podnikov. Podľa Dvořáčka je potrebné zabezpečiť do budúcnosti ziskovosť slovenských bánk. „Bez zdravých bánk nedôjde ani k oživeniu ekonomiky,“ priblížil.

Prieskum: pocit ohrozenia pandémiou v SR klesá

Z májovej vlny prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ vyplýva, že pocit ohrozenia epidémiou nového koronavírusu, rovnako ako obavy zo straty práce klesli. Ohrozenými sa cíti asi 19,6 percenta opýtaných, pričom ide najmä o ľudí, ktorí pociťovali neistotu z ekonomickej situácie.

Trend je však klesajúci; kým v marci sa 34,7 percenta pracujúcich respondentov veľmi obávalo o stratu práce, v máji toto číslo kleslo na 16,5. Na druhej strane, 15,7 percenta respondentov, ktorí uviedli, že na začiatku karanténnych opatrení pracovali, sú teraz nezamestnaní. V apríli ich bolo len 12,9 percenta.

Zároveň rastie počet ľudí, ktorí sú za to, aby sa život vrátil do normálu. S výrokom „Som za to, aby sa život na Slovensku vrátil čo najskôr do normálu, aj ak by to malo znamenať, že viac ľudí ochorie na koronavírus,“ úplne súhlasila štvrtina opýtaných. S poklesom obáv narástol aj podiel nespokojných s vládnym postupom pri zvládaní pandémie, a to takmer o 10 percent. Naopak, 45,2 percenta respondentov je skôr alebo veľmi spokojných s postupom vlády.

Prieskum bol vykonaný od 25. do 28. mája na vzorke tisíc respondentov. Sériu zisťovaní iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

Facebook čelí kritike pre Trumpov post

Skupina troch lídrov v oblasti občianskych práv obvinila zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga z nastavovania „nebezpečného precedensu” po tom, ako sa rozhodol nezmazať kontroverzný príspevok amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadom súčasných protestov proti rasovému násiliu.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že Zuckerberg si odmieta priznať spôsob, akým Facebook podporuje Trumpovo volanie po násilí voči protestujúcim. „Mark nastavuje veľmi nebezpečný precedens pre ostatných užívateľov, ktorí chcú na Facebooku hovoriť podobne škodlivé veci,“ vyhlásili.

V kontroverznom vyjadrení Trump na adresu rabujúcich demonštrantov uviedol, že „Keď sa začne rabovanie, začne sa streľba.“ Konkurenčná sociálna sieť Twitter príspevok skryla za upozornenie a označila ho za „velebenie násilia“. Zuckerberg svoje rozhodnutie obhajoval tým, že aj keď s Trumpovym výrokom nesúhlasí, „ľudia si to musia vyložiť sami.“

Nespokojnosť s rozhodnutím šéfa Facebooku vyjadrilo tiež niekoľko zamestnancov. „Dávanie priestoru povzbudzovaniu k násiliu a šíreniu dezinformácií je neprijateľné bez ohľadu na to, kto ste alebo či je text čitateľsky zaujímavý,“ uviedol Andrew Crow, šéfdizajnér facebookového videotelefonického portálu.

Protesty proti policajnej brutalite prebiehajú už takmer týždeň. Vyvolala ich vražda Afroameričana Georga Floyda expolicajtom Derekom Chauvinom v Minneapolise.

Čína pred WHO zatajovala informácie o koronavíruse

Nahrávky interných stretnutí Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré získala agentúra AP, ukazujú, že WHO malo problém zistiť od Číny informácie počas prvých dní šírenia nového koronavírusu. Na nahrávkach z týždňa od 6. januára sa úradníci sťažujú, že Peking nezdieľa dáta potrebné na vyhodnotenie rizika pandémie. Krajina potvrdila nákazlivosť vírusu až 20. januára.

„Máme minimum informácií,“ povedala v nahrávkach Maria Van Kerkhove, technická vedúca WHO pre COVID-19. „Rozhodne to nie je dosť na prípravu poriadneho plánu.“

V januári sa sťažoval tiež Michael Ryan, šéf WHO pre núdzové situácie. Podľa AP uviedol, že sa bojí zopakovania scenára pri epidémii SARS, ktorú Čína tiež najskôr skrývala. „Toto je ten istý scenár, donekonečna sa snažiť od Číny zistiť, čo sa deje,“ povedal podľa správy.

Nahrávky zo stretnutí protirečia verejnej chvále WHO voči čínskemu zvládaniu pandémie, za ktoré bola opakovane kritizovaná. Správa by mala podporiť potrebu nezávislého vyšetrovania pôvodu vírusu, ktoré žiadajú mnohé členské štáty.