Igor Matovič stoji pri Orbánovi a V4

Premiér Igor Matovič počas piatkovej návštevy v Budapešti vyhlásil, že Slovensko považuje Maďarov nielen za susedov, ale aj za blízkych priateľov. V piatok absolvoval bilaterálne rokovanie s premiérom V. Orbánom a stretnutie s miestnou slovenskou komunitou.

I. Matovič zdôraznil, že je prvým predsedom slovenskej vlády, ktorý sa prihlásil k spoločnej histórii Slovákov a Maďarov. K maďarskej menšine na Slovensku dodal, že je niečím prirodzeným, keď sa Maďarsko zaujíma o jej životné podmienky a postavenie.

Predseda vlády ubezpečil V. Orbána o svojej podpore pre projekt Vyšehradskej štvorky. Zdôraznil, že je dôležité, aby bola zoskupením, ktoré drží spolu v kľúčových situáciách – napríklad pri súčasných rokovaniach o fonde rozvoja Európskej únie.

Viktor Orbán sa zasa poďakoval slovenskému premiérovi za jeho gesto voči Maďarom i za spoluprácu pri riešení problémov súvisiacich s koronavírusovou pandémiou. Podotkol, že Budapešť je hrdá na spoločenstvo Slovákov žijúcich v Maďarsku.

„Slováci majú krásne školy a kostoly, obohacujú našu krajinu. V parlamente je návrh na štvornásobné zvýšenie podpory inštitúciám slovenskej menšiny v Maďarsku,“ dodal V. Orbán.

Nálady počas oficiálnej návštevy v Budapešti sú výrazne odlišné od nálad prítomných po spomienkovej udalosti k 100. výročiu Triannonskej zmluvy. Práve počas nej bolo predstavené memorandum Maďarov mimoparlamentnej SMK, ktoré vyvolalo pobúrenie na úrade vlády.

Rodina a kamaráti Bašternáka si jeho majetok neužijú

Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok, , ktorý odsúdený Ladislav Bašternák sporne previedol z na svoje príbuzenstvo a ďalšie osoby. Informovala o tom v piatok hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.

„Ide o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely či štvorkolky a motocykle,“ priblížila B. Túrosová. Súd takisto zakázal manželke odsudeného a ďalším žalovaným prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať vecnými bremenami majetok, ktorý na nich odsúdený L. Bašternák previedol.

Súd sa stotožnil s názorom právneho zástupcu štátu, podľa ktorého má štát v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu.

Žalovaní majú stále možnosť sa odvolať. Ďalším krokom v tomto procese bude návrh na zápis obmedzujúcich poznámok k majetku Bašternáka v katastri nehnuteľností.

Británia odmieta predlžovanie Brexitu

Spojené kráľovstvo oficiálne vylúčilo predĺženie prechodného obdobia na vyjednanie postbrexitových dohôd s Európskou úniou (EÚ). Uviedol to vedúci úradu britskej vlády Michael Gove, ktorý má na starosti Brexit.

„Formálne som potvrdil, že Veľká Británia nepredĺži prechodné obdobie a že chvíľa pre predĺženie už uplynula,“ napísal M. Gove na Twitteri. „Od 1. januára 2021 opäť prevezmeme kontrolu a znovu získame politickú a ekonomickú suverenitu.“ dodal.

Mnoho podnikateľských zväzov a opozičných politikov vyzývalo M. Gova, aby prechodné obdobie vzhľadom na aktuálnu situáciu predĺžil.

Británia formálne opustila EÚ 31. januára, keď sa začalo prechodné obdobia, ktoré má trvať do konca tohto roka. Počas neho mala by vzniknúť bilaterálna obchodná dohoda, konkretizujúca budúce vzťahy. Britský premiér Boris Johnson a M. Gove už dávnejšie signalizovali, že pokiaľ nevznikne dohoda, budú akceptovať brexit bez dohody.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier v stredu povedal, že Británia žiada od EÚ neprimerane veľa, a vyzval Londýn, aby skorigoval svoje požiadavky. „V mnohých oblastiach si Británia chce zachovať výhody členstva v Únii bez obmedzení,“ vyhlásil.

Rakúsko stimuluje gastronómiu nižším DPH

Rakúsko plánuje dočasne znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pre reštaurácie a sektor kultúry. Cieľom je poskytnúť pomoc sektoru, ktorý bol veľmi výrazne zasiahnutý pandémiou koronavírusu.

Viedeň plánuje zníženie DPH na úroveň 5 percent, pričom by sa týkalo gastronómie a odvetvia kultúry, uviedol v piatok minister financií Gernot Blümel. Ako dodal, 5-percentná DPH by mala platiť do konca roka.

V rámci kultúry by do zníženej dane mali patriť napríklad vstupenky do kín a múzeí, knihy a časopisy. V súčasnosti sa v rakúskom sektore kultúry uplatňuje DPH na viacerých úrovniach, väčšinou na úrovni 10 a 13 percent.

Rakúska vláda už skôr avizovala zníženie DPH na nealkoholické nápoje od 1. júla v kaviarňach, baroch a reštauráciách. Daň sa zníži z 20 na 10 percent. Na alkoholické nápoje ju znížiť nemohla, keďže to neumožňujú pravidlá v rámci EÚ. Teraz však Viedeň chce, aby jej Brusel v tomto smere udelil výnimku.

Šéf rezortu financií už vyhlásil, že vláda spolupracuje s európskymi inštitúciami na dočasnej výnimke, vzhľadom na mimoriadnu situáciu.

Možné sťahovanie US Army na východ

Rokovania o posilnení americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku napredujú. Oznámila to vo štvrtok na Twitteri americká veľvyslankyňa vo Varšave Georgette Mosbacherová.

Správa prichádza v čase, keď sa už dlhšiu dobu uvažuje o presunutí časti amerických jednotiek umiestnených v Nemecku k našim severným susedom. Poľsko, nachádzajúce sa na východnom krídle NATO, sa dlhodobo usiluje o trvalé umiestnenie amerických vojsk na svojom území. Hlavným motívom je snaha eliminovať potenciálnu hrozbu zo strany Ruska.

Poľský prezident Andrzej Duda sa minulý rok snažil získať pre tento plán šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa návrhom na vybudovanie veľkej stálej základne s názvom „Fort Trump“, na ktorej by pôsobili tisíce amerických vojakov.

V súčasnosti sa americkí vojaci v Poľsku striedajú na princípe rotácie. Americký prezident vlani po dohode s poľským kolegom zvýšil početný stav amerického kontingentu o tisíc príslušníkov na približne 5 500 vojakov.