Koalícia musí ťahať za jeden povraz, tvrdí premiér

Premiér Igor Matovič v statuse na sociálnej sieti zverejnil ospravedlnenie. „Vláda a koalícia musí v tejto dobe ťahať za jeden povraz a všetci koaliční partneri sa musia byť schopní postaviť aj za nepopulárne kroky a rozhodnutia,” napísal Matovič. Premiér si chce nájsť cestu k predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi a urovnať spory medzi koaličnými stranami. „Dohoda znie, že ak bude od dnešného dňa chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia svojich koaličných partnerov, tak im to najprv povie do očí na koaličnej rade, presne tak ako sa na dobrú a funkčnú rodinu patrí,” vyjadril sa predseda vlády.

Priznal, že niekedy prehnane reagoval na vyjadrenia partnerov. „Ale uznávam, mal som radšej mlčať, nereagovať, odkusnúť si jazyk a ľudia by si urobili úsudok sami. Ospravedlňujem sa za svoje konanie, prepáčte,“ napísal. „Postupne sa, dúfam, opäť z nás s Rišom stanú priatelia, presne tak ako som ho aspoň ja dlhé roky bral,” dodal premiér. S I. Matovičom sa stretla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na neho apelovala, aby sa zmenili postoje v koalícii. „Slovensko potrebuje pokojný, vecný a pragmatický prístup. O to som požiadala predsedu vlády,“ povedala.

Na snímke premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na stretnutie so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu 10. novembra 2020 v hoteli Bôrik v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Premiér sa ospravedlnil. Vláda a koalícia musí ťahať za jeden povraz, tvrdí

Konzílium sa bude venovať Semaforu zdravia

Konzílium odborníkov je pripravené prerokovať protipandemický plán ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa TASR konzílium vyhlásilo, že je otvorené diskusii a spolupráci a prišlo so svojím vlastným návrhom opatrení. Odborníci sa k Sulíkovmu plánu vyjadrili, že nie je efektívne, ak minister rozdeľuje sily, pretože momentálne je dôležité spolupracovať.

Sprísňovanie či uvoľňovanie opatrení navrhujú členovia konzília riešiť cez regionálny semafor. Pri dosiahnutí celoštátnych limitov, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť situáciu, by sa celá krajina prepla do vyššieho stupňa ohrozenia. Premiér Igor Matovič avizoval, že Sulík má plán najskôr predstaviť na konzíliu odborníkov a pandemickej komisii, a ak tam získa hlasy odborníkov, potom sa má o ňom rokovať aj na ústrednom krízovom štábe. Na prerokovanie čaká aj semafor, ktorý má pripravený minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Zľava predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie strany SaS k predstaveniu protipandemického plánu Semafor zdravia
Neprehliadnite

Konzílium prerokuje Sulíkov plán, nepovažuje však za efektívne rozdeľovanie síl

NAKA počas akcie Babylon zadržala päť osôb

„V dnešných skorých ranných hodinách bola zrealizovaná policajná akcia s názvom Babylon, v rámci ktorej bolo zadržaných päť obvinených osôb,“ uviedla v utorok hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa medializovaných informácií je medzi zadržanými aj bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš a advokát František Polák. Zadržanie F. Poláka údajne súvisí s vyšetrovaním vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa. Plus 7 dní v júni 2019 informoval o nahrávke, v ktorej si Polák pýtal od podnikateľa státisícové úplatky za to, že jeho firmy nebudú mať problémy a Kriminálny úrad Finančnej správy SR neposunie svoje zistenia polícii.

Podľa hovorkyne špeciálnej prokuratúry vyšetrovateľ vzniesol voči zadržaným osobám obvinenie pre pokračovací závažný zločin vydierania v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

NAKA
Neprehliadnite

NAKA zadržala päť osôb, má byť medzi nimi aj exšéf kontrarozviedky SIS Ľ. Arpáš

EÚ podpíše kontrakt na kúpu vakcíny od Moderny

Európska únia oznámila, že podpíše ďalší kontrakt na zabezpečenie pripravovanej vakcíny proti koronavírusu. Ide tak o šiesty kontrakt, ktorý má zabezpečiť 160 miliónov dávok vakcíny od amerického koncernu Moderna.

,,Podľa výsledkov klinických testov by táto vakcína mohla byť vysoko účinná proti ochoreniu Covid-19. Len čo sa skutočne dokáže bezpečnosť a účinnosť tejto vakcíny, každá členská krajina ju dostane v rovnakom čase na základe pomerného princípu," uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

KK20 Istanbul - Zdravotníčka podáva lekárovi urgentnej medicíny Cemovi Gunovi prvú dávku vakcíny na ochorenie Covid-19, ktorá je v súčasnosti v III. fáze klinického výskumu v Istanbule 9. októbra 2020. Vakcínu, ktorú vyvinula v Číne spoločnosť Sinovac Biotech, schválili na testovanie v 26 súkromných nemocniciach v Turecku. FOTO TASR/AP
A health worker administers the first dose of a COVID-19 vaccine currently on phase III clinical trials to Cem Gun an Emergency Medicine Physician at the Acibadem
Neprehliadnite

Eurokomisia potvrdila nákup 300 miliónov vakcín od spoločností BioNTech a Pfizer

Babiš by do Vianoc chcel bezplatné antigénové testy

Český premiér Andrej Babiš by chcel, aby sa ľudia mohli nechať bezplatne otestovať antigénovými testami na ochorenie Covid-19. ČR podľa Babiša potrebuje podobný plán testovania ako má Rakúsko. ,,Myslím si, že by bolo dobré ponúknuť pred Vianocami ľuďom, ktorí budú mať záujem, testy zadarmo," napísal na sociálnej sieti A. Babiš.

Predpokladom na testovanie je podľa premiéra stav, v ktorom by sa ČR dostala do tretieho stupňa v rámci protiepidemického systému. Antigénové testy sú podľa Babiša „asi 11-krát lacnejšie ako PCR testy“ a ich cena sa pohybuje okolo 150 Kč s DPH za kus (5,7 eura). Český premiér dodal, že samoplatcovia sa chodia testovať za 1 800 Kč, čo je približne 68,4 eura.

JB 7 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Babiš by do Vianoc chcel bezplatné antigénové testy na Covid-19 pre občanov