Matovič a Krajči naliehajú na plošné testovanie

Britská mutácia nového koronavírusu sa potvrdila už aj v Banskej Bystrici či Trenčíne. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Je rozšírený vo vysokom percente, o to viac má zmysel plošné testovanie,“ povedal M. Krajčí. Minister zdravotníctva si však myslí, že nemá význam testovať len v niektorých regiónoch vzhľadom na aktuálnu situáciu, odpovedá, že Slovensko je už jedno veľké ohnisko. „Ak by sa to malo konať regionálne, muselo by ísť o veľké regióny, ktoré by potom museli byť uzavreté,“ tvrdí.

Premiér Igor Matovič pred rokovaním vlády reagoval aj na odborníkov, ktorí kritizovali jeho nápad s celoplošným testovaním. ,,Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo,“ uviedol a ľudí, ktorí to tvrdia, označil za hlupákov. Neskôr sa však ospravedlnil vedcom a odborníkom, ktorých sa mohli jeho vyjadrenia dotknúť. Okrem odborníkov kritizoval testovanie aj minister hospodárstva Richard Sulík, pritom ho však na pondelňajšom rokovaní vlády údajne schválil, tvrdí, že v tejto veci došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Vraj súhlasil len s testovaním v najzamorenejších okresoch.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič sa pustil do odborníkov, podľa neho klamú a tancujú na hroboch ľudí

Na Slovensko dorazili ďalšie tisícky vakcín

Do krajiny prišlo 4 800 dávok očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. Ako priblížila hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková, ide o 48 balení. „Každé balenie obsahuje desať liekoviek, z toho každá obsahuje desať dávok vakcíny,“ dodala. „Očkovať touto, už druhou vakcínou proti Covid-19, začneme okamžite po zaradení do systému vakcinačných centier," uviedlo ministerstvo.

Okrem vakcín od Moderny dorazili aj ďalšie vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer-BioNTech, ktoré sa môžu použiť na 51 480 dávok očkovania. V týždni od 18. januára je naplánované doviezť ďalších 51 480 dávok a v týždni od 25. januára má ísť o 50 310 dávok. Za spoločnosť o tom informoval Miroslav Lednár.

WA 1 archív Topeka - Na archívnej snímke z 30. decembra 2020 ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVId-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) schválil použitie vakcíny proti novému druhu koronavírusu, ktorú vyvinula americká firma Moderna. Prvé dávky vakcíny budú k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch, uviedlo podľa agentúry AFP v piatok 8. januára 2021 britské ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.  Vakcí
Neprehliadnite

Tisícky kusov vakcíny od Moderny sú už na Slovensku

Prokurátor o Haščákovej sťažnosti zatiaľ nerozhodol

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zatiaľ nerozhodol o sťažnosti finančníka Jaroslava Haščáka a jeho obhajcov voči uzneseniu o vznesení obvinenia v kauze spisu Gorila. Sťažnosť podal krátko po svojom obvinení ešte 2. decembra minulého roka. Prokurátor obvinil aj Danu Arpášovú a jej manžela, bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša.

Na strane druhej prokurátor už rozhodol o námietke voči zaujatosti, ktorú voči nemu podal Jaroslav Haščák. „V predmetnej veci vyslovil dozorujúci prokurátor 4. januára svoju nezaujatosť a nevylúčil sa z výkonu dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní,“ uviedla hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová. Voči rozhodnutiu prokurátora nevylúčiť sa z dozoru podajú obhajcovia sťažnosť. Informoval o tom obhajca Martin Škubla. ÚŠP o sťažnostiach všetkých obvinených rozhodne spoločne a to až po vyjasnení otázky jeho zaujatosti.

Jaroslav Haščák
Neprehliadnite

Prokurátor o sťažnosti Jaroslava Haščáka zatiaľ nerozhodol, námietke nevyhovel

Slovensko nakúpi od Izraela 3D rádiolokátory

Slovensko nakúpi 17 kusov 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu na ochranu vzdušného priestoru od Izraela. Návrh obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR v stredu schválila vláda, potvrdil to minister obrany Jaroslav Naď. Zmluvu má po rokovaniach a odsúhlasení finančnej časti ministerstvom financií uzavrieť minister obrany do 31. marca 2021. Radary by mali stáť 148,2 milióna eur.

,,Je to najvýhodnejšia ponuka z hľadiska financií a zároveň spĺňa všetky technické požiadavky a parametre, ktoré OS SR stanovili,“ zhodnotil J. Naď izraelskú ponuku. Obstarané radary nahradia 24 kusov rádiolokátorov, z ktorých od roku 2016 je drvivá väčšina po čase životnosti. Ako priblížil minister, šesť rádiolokátorov bolo vyradených a zo zvyšných 18 je 17 po ukončení technického života, pričom posledný končí tento rok.

Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Slovensko nakúpi od Izraela 3D rádiolokátory v hodnote 148,2 milióna eur

Viacgeneračných domácností je u nás priveľa

Viac ako tretina Slovákov žije v preplnených domácnostiach. Slovensko sa tak za vlaňajší rok nachádza na piatom mieste spomedzi 27 krajín Európskej únie. Väčší počet preplnených domácností má iba Lotyšsko (42,2 percenta), Bulharsko (41,1 percenta), Chorvátsko (38,5 percenta) a Poľsko (37,6 percenta). Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, na ktoré poukázala analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.

Na Slovensku sú až dve tretiny domácností zložené z troch generácií, teda rodičov a manželského páru s dieťaťom alebo deťmi. Analytička poukázala na to, že oproti Švédom, Dánom, Fínom či Luxemburčanom sa mladí ľudia na Slovensku osamostatňujú zhruba o 10 rokov neskôr. Eurostat taktiež ukazuje, že samostatné bývanie si nemôžu dovoliť všetci. V roku 2019 sa každý piaty mladý človek na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov nevzdelával ani nepracoval.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Viac ako tretina Slovákov žije v preplnených domácnostiach