Lučanský končí na čele polície

Prezident policajného zboru Milan Lučanský v utorok na svojom facebookovom účte oznámil, že vo funkcii končí. Jeho služobný pomer bude uvoľnený k 31. augustu. Ako dôvod uviedol nedostatok vzájomnej dôvery medzi ním a ministerstvom vnútra, s ktorého vedením nechce ďalej spolupracovať.

„Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť,“ vysvetlil Lučanský. Romana Mikulca vraj vníma ako korektného človeka, neuznáva ho však ako ministra. Ich názory na chod polície sú vraj odlišné.

Na snímke prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský počas 128. rokovania Bezpečnostnej rady SR, 15. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Lučanský na poste šéfa polície končí. Nechce spolupracovať so súčasným vedením rezortu vnútra

Lučanský zároveň nevidí dôvody na svoje odvolanie. Minister vnútra Mikulec v reakcii uviedol, že dnešné odstúpenie bolo výsledkom vzájomnej dohody. Tiež pripustil, že sa ich názory na fungovanie Policajného zboru niekedy odlišujú.

Končiaci šéf polície tiež nevylúčil možnosť budúcej spolupráce s Pellegriniho novou stranou Hlas, definitívne vyjadrenie však zatiaľ neposkytol. ​„Po ukončení možno potom oznámim, že čo bude. Nechcem predbiehať, neviem, či som stotožnený s tým, že by som vstúpil do politiky,“ uviedol.

Stanovili cenu lieku proti Covid-19

Šéf spoločnosti Gilead Sciences Daniel O'Day v otvorenom liste na stránkach firmy oznámil cenu za liek Remdesivir. Tento liek preukázateľne pomáha pri liečbe chorobyCovid-19. U ťažko postihnutých pacientov skracuje dobu hospitalizácie bez vplyvu na úmrtnosť, pri včasnom nasadení by mal mať ešte väčší efekt.Podáva sa infúziou.

Cena jedného balenia Remdesiviru bude 390 dolárov, čo je zhruba 345 eur. Keďže sa celkovo počas liečby podáva šesť dávok počas piatich dní, dohromady vyjde cena liečby na 2 340 dolárov (2 074 eur).

KK8 Washington - Americký prezident Donald Trump hovorí v Bielom dome vo Washingtone 29. mája 2020. Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že pristupuje k
Neprehliadnite

WHO vyšle do Číny tím s cieľom vyšetriť pôvod koronavírusu

Výrobné náklady sú oveľa nižšie, indickí výrobcovia generických liekov ho dokážu dodávať za 60 dolárov na dávku. Väčšina z ceny pôjde na investície do ďalšieho výskumu, klinického hodnotenia liečby a výstavby výrobných prevádzok pre liek. Podľa Gilead Sciences vyžadujú tieto investície zhruba miliardu dolárov.

Uvedená cena však neplatí pre každého. 390 dolárov za dávku bude výrobcovi platiť federálna vláda USA a pravdepodobne aj Európa. Súkromným poskytovateľom bude liek poskytovať za 520 dolárov na dávku. Do rozvojových krajín by ho mali dodávať v cene 600 eur za celú liečbu. Do konca roka chce spoločnosť vyrobiť približne dva milióny dávok.

Čína schválila kontroverzný zákon o Hongkongu

Čínsky prezident Si Ťin-pching podpísal zákon o národnej bezpečnosti Hongkongu. Kontroverzná legislatíva kriminalizuje vzbury, výrazne obmedzuje možnosť protestovať a umožňuje Číne zriadiť na území Hongkongu kontrolné úrady na odhaľovanie protištátnej činnosti. Do platnosti vstupuje už v utorok.

Čína tvrdí, že zákon je potrebný na odvrátenie nepokojov a nestability v súvislosti s rastúcim demokratickým hnutím. V súvislosti s bezpečnosťou zákon obhajovala aj propekinská líderka Hongkongu Carrie Lamová. Kritici si myslia, že zákon obmedzuje slobodu prejavu a zhromažďovania, ako aj nezávislosť Hongkongu.

Kvôli prijatiu zákona už oznámila ukončenie činnosti prodemokratická skupina Demosisto po tom, ako z nej pre obavy vystúpil aktivista Joshua Wong. Spojené kráľovstvo, Európska únia, NATO aj Japonsko čínsky krok odsúdili.

„Zákon závažne ohrozuje mieru autonómie Hongkongu a bude mať ničivý dopad na súdnictvo a vládu zákona, ľutujeme toto rozhodnutie,“ vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel.

Koaliční politici kritizujú Matovičov návrh o tituloch

Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) nie je možné, aby štát spätne odoberal tituly. Vyhlásil to počas brífingu pri príležitosti odovzdávania koncoročných vysvedčení v Nových Zámkoch. Právo na odoberanie titulov chce preto ponechať vysokým školám, nebude na to zriaďovať komisiu.

Spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou však už čiastočne pripravili návrh zákona na preverenie záverečných prác. Vysokým školám boli odoslané štandardy, ktoré nastavujú mechanizmy ohľadom udeľovania titulov.

„Ak škola nesplní v priebehu dvoch rokov mechanizmy, tak jej bude môcť byť odobratá akreditácia, čo bude znamenať, že škola skončí,“ priblížil. Tiež sa má rozšíriť databáza, s ktorou sa porovnávajú záverečné práce.

Voči navrhovanému riešeniu bol ostrejší podpredseda koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý uviedol, že Matovičovi ani Kollárovi nerozumie. Zákon o preverení prác podľa neho nie je možné uviesť do praxe. Koalícia by podľa neho nemala robiť z ľudí hlupákov tvrdeniami, že kontrolovať treba všetko. „Tu však nejde o zákon, tu ide o princíp. V tom je problém. Ostatné je už dnes len komunikačná hmla a útok na koaličného partnera,“ vyhlásil.

Vedci objavili vírus s pandemickým potenciálom

Zo štúdie zverejnenej v pondelok v americkom vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) vyplýva, že v Číne objavili nový druh prasacej chrípky, ktorý je schopný spôsobiť pandémiu u ľudí. Z prasiat sa vraj môže preniesť na ľudí a následne zmutovať, aby bolo jeho šírenie rýchlejšie.

Nový druh dostal pomenovanie G4 a pochádza z kmeňa H1N1, ktorý spôsobil aj pandémiu v roku 2009. Čínski výskumníci v priebehu rokov 2011 – 2018 odobrali 30-tisíc výterov z nosa ošípaných, vďaka čomu izolovali 179 rôznych vírusov prasacej chrípky. Väčšinu z nich tvoril práve druh G4, vyskytoval sa najmä vo vzorkách od ošípaných z roku 2016.

Prekonanie sezónnej chrípky alebo vakcinácia navyše nedokážu ľuďom voči nemu zabezpečiť imunitu. Podľa štúdie by sa mu však mohli súčasné vakcíny prispôsobiť tak, aby boli efektívne. V každom prípade autori odporúčajú problém neignorovať a zaviesť opatrenia na kontrolu vírusu medzi ošípanými a monitorovanie pracovníkov, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu.