Ústavný súd neuveril v nevinnosť telekomunikačnej novely

Ľudia obávajúci sa možného zneužitia ich osobných dát štátom si zatiaľ môžu vydýchnuť. Ústavný súd dnes rozhodol o pozastavení časti novely telekomunikačného zákona, ktorá podľa predsedu Ivana Fiačana neposkytovala dostatočné záruky proti možnému zneužitiu osobných údajov orgánmi štátnej moci.

Napriek deklarovanej garancií využívania dát len anonymne na štatistické účely riziko výrazného zásahu do súkromia vyvolalo výraznú vlnu kritiky opozičných poslancov. Práve poslanci opozičného Smeru-SD podali podnet na Ústavný súd s cieľom prešetrenia novely zákona.

Mnohé štáty po celom svete využili pandémiu koronavírusu na posilnenie invigilačných nástrojov voči občanom, ktorých morálnosť a účel sú diskutabilné. Moskve zaviedli počas koronakrízy celoplošný kamerový systém rozpoznania tvárí, ktorého sa vládni predstavitelia neplánujú v budúcnosti zbaviť.

Pre kontroverznú dátovú politiku sa rozhodol taktiež Izrael, kde štandardnou praxou je implementácia protiteroristických opatrení na vlastných občanoch. Najnovším návrhom vlády Benjamina Netanjahua je zavedenie povinných senzorov pre každého občana, ktorých cieľom bude monitorovanie dodržiavania bezpečného odstupu.

Cieľom zhromažďovania dát v v prípade slovenskej novely mali byť prevencia a modelovanie vývoja ohrozenia zdravia a života. Ako je však známe, „dočasnosť“ rôznych prijatých opatrení bola, je a vždy bude veľkým otáznikom.

Európske hranice sa pomaly otvárajú

Pozitívny vývoj epidemiologickej situácie v Európe rozvíril debatu o znovuotvorení hraníc a opätovnom rozbehnutí turistického ruchu. Nemecká vláda plánuje od tejto soboty uvoľniť hraničné kontroly a od 15. júna úplne otvoriť hranice s väčšinou svojich susedov. Podobné kroky avizoval rakúsky kancelár Sebastian Kurz ohľadom otvárania hraníc so susedným Švajčiarskom.

Český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že hranice medzi Českou republikou, Slovenskom a Rakúskom by sa mohli otvoriť začiatkom júna. A. Babiš zároveň vyzval Čechov, aby cez leto necestovali do zahraničia a svoje peniaze využili na podporu domáceho cestovného ruchu.

Vonkajšie hranice Európskej únie ostávajú naďalej zatvorené minimálne do 15. júna. Mnohé vyjadrenia vládnych predstaviteľov však naznačujú, že v prípade priaznivého priebehu pandémie turisti budú schopní navštíviť svoje obľúbené dovolenkové destinácie v rámci EÚ.

Koniec „Kočnerovho človeka“ na Ústavnom súde

Ďalší aktér z „Kočnerovej knižnice“ končí vo svojej funkcií. Sudca Ústavného súdu (ÚS) SR Mojmír Mamojka sa dnes vzdal svojej funkcie, ktorej platnosť oficiálne zanikne 30. mája. Predseda ÚS Ivan Fiačan zvažoval spustenie disciplinárneho konania proti M. Mamojkovi v spojení s medializovanými informáciami o jeho kontaktoch s obžalovaným Mariánom K.

Ivan Fiačan konštatoval, že plne rešpektuje slobodné rozhodnutie M. Mamojku a vo výkone jeho funkcie ústavného sudcu nezistil žiadne pochybenia.

Meno Mojmíra Mamojku sa stalo predmetom verejnej debaty po výpovedi bývalého príslušníka SIS a novinára Petra Tótha v kauze vraždy Jána Kuciaka, ktorý opísal komunikáciu a prepojenie medzi obžalovaným Mariánom K. a sudcom Mamojkom. Obžalovaný sa mal podľa získaných komunikačných prepisov pripravovať na stretnutie s ústavným sudcom iba necelý týždeň pred svojim zadržaním.

Veľká hádka o Orbána v Europarlamente

Eskalácia napätia medzi Európskym parlamentom (EP) a Maďarskom pokračuje. Predseda EP David Sassoli vo svojom včerajšom liste odmietol účasť maďarskej ministerky spravodlivosti a európskych záležitosti Judit Vargovej na štvrtkovej rozprave EP v Bruseli. Súčasťou zajtrajšieho zasadnutia je aj rozprava o vplyve koronaopatrení na stav ľudských práv a demokracie v Maďarsku.

Európsky parlament už koncom marca vyzval Európsku komisiu, aby preverila maďarský zákon o ochrane proti koronavírusu, ktorý výrazne centralizoval moc v rukách vlády a umožnil vládnutie na základe dekrétov bez účasti parlamentu.

D. Sassoli vo svojom liste zdôvodnil odmietnutie šéfky rezortu spravodlivosti tým, že v tomto druhu diskusie je zaužívaná účasť hlavy štátu alebo predsedu vlády. Predseda EP zároveň pozval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána, aby sa osobne zúčastnil na štvrtkovom zasadnutí.

Európske inštitúcie v poslednej dobe zažívajú výrazný pokles dôvery a rastúci počet konfliktov s členskými štátmi. Okrem Maďarska a otázky dekrétového vládnutia Európska únia čelí aj konfliktu s Poľskom ohľadom reformy justície a realizácie prezidentských volieb a s Nemeckom ohľadom jeho spochybnenia programu nákupu dlhopisov Európskou centrálnou bankou.

Zotavovanie najväčšej ekonomiky sveta môže byť dlhšie

Podľa predsedu amerického Federálneho rezervného systému (FED) Jerome Powella bude proces zotavovania americkej ekonomiky po koronakríze pomalší a USA môžu čeliť obdobiu pomalého rastu a stagnujúcich príjmov.

Rekordná nezamestnanosť, ktorá v apríli vzrástla až na 14,7 percenta, má podľa FEDu začať postupne klesať, keď sa šírenie vírusu dostane pod kontrolu. Federálne rezervy napriek výzvam amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietajú zaviesť záporné úrokové sadzby.

Výhľad pre americkú ekonomiku vzhľadom na epidemiologickú situáciu je veľmi neistý a hrozí jej výrazný pokles, ktorý by sa podľa šéfa FEDu dal minimalizovať ďalšími ekonomickými stimulmi od kongresu.

Aktuálne je v Spojených štátoch potvrdených viac ako 1,4 milióna prípadov nákazy a vyše 83-tisíc obetí ochorenia COVID-19. FED podľa slov svojho predsedu podnikne ďalšie kroky na podporu ekonomiky.