Krajniak ide do nového dôchodkového stropu

Podľa šéfa rezortu práce Milana Krajniaka, pripravovaná dôchodková reforma by mohla priniesť individuálne stanovenie dôchodkového stropu. Pracovná verzia rezortného dokumentu ráta s tým, že do dôchodku by Slováci mohli ísť už po odpracovaní 40 rokov. Po dosiahnutí tejto hranice by mali zamestnanci dostať na výber, či do dôchodku odídu.

„Hlavným obsahom pripravovanej dôchodkovej reformy by malo byť zadefinovanie toho, na čo ľuďom štát kedykoľvek v budúcnosti nebude môcť siahnuť,“ povedal šéf rezortu. Ústavný zákon by podľa neho mal stanoviť rámce, ale nemal by spresňovať, aké percento odvodov by mal zamestnanec platiť do druhého piliera.

Dôležitou zmenou je podľa ministra možnosť, aby deti mohli prispievať zo svojich daní a odvodov na dôchodok svojich rodičov. „To považujem za veľký výraz generačnej solidarity a spravodlivosti,“ uzavrel minister.

Opatrenia na školách budú len regionálne

Rezort školstva nechce v prípade zvýšeného epidemiologického rizika zatvárať školy celoplošne. Vyhlásil to v piatok šéf rezortu Branislav Gröhling s tým, že možné zatváranie škôl sa bude konať len na regionálnej úrovni.

Druhý septembrový deň nastúpi podľa jeho slov do škôl viac ako 800-tisíc žiakov a študentov. „Potrebujeme to konzultovať so všetkými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Naša spolupráca bude teraz veľmi blízka. Potrebujeme sa spoznať a povedať si, kto má aké kompetencie,“ dodal šéf rezortu.

Hygienické opatrenia sú však pre školy nastavené celoplošne. Podľa ministra nie je dôvod na to, aby boli niekde opatrenia prísnejšie. V regióne Prešova však bude potrebné riešiť príliv študentov z Ukrajiny.

„Bude potrebné zabezpečiť karanténne zariadenia a následne testovania, aby sme ich o trochu viac sledovali, aby tu nevzniklo ohnisko nákazy,“ podotkol minister a dodal, že univerzity v Prešove sú na to pripravené.

Kollár obviňuje Belgicko z ututlávania škandálu

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v piatok vyhlásil, že považuje zásah voči Slovákovi Jozefovi Chovancovi na belgickom letisku z roku 2018 za neodpustiteľný čin. Vláda i parlament bude podľa neho požadovať od belgickej strany tvrdé, razantné a okamžité riešenie tohto prípadu.

Predseda parlamentu tiež očakáva exemplárne tresty pre všetkých troch policajtov, ktorí boli pri incidente. Uistil, že bude tento prípad pozorne sledovať.

Boris Kollár v piatok povedal, že v tomto prípade boli niekoľkokrát kontaktované belgické inštitúcie. „Mám z toho pocit, že to chceli hodiť pod koberec,“ skonštatoval. Belgické orgány sa podľa neho „absolútne vyhovárali“.

Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia – udieral hlavou o stenu.

Nedávno zverejnené kamerové záznamy však svedčia o úmyselnom akte policajnej brutality, ktorý priviedol k smrti slovenského občana. Policajti svojou váhou tlačili na J. Chovanca ležiaceho na prični, pričom jeden urobil aj ironické gesto a jedna policajtka počas akcie dokonca zdvihla pravú ruku ako pri nacistickom pozdrave.

Navaľnyj sa bude liečiť v Nemecku

Manželka ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý upadol do kómy v dôsledku údajnej otravy, sa v piatok obrátila priamo na ruského prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou o povolenie prevozu jej manžela do nemocnice v Nemecku.

Julija Navaľná zverejnila na účte svojho manžela na Twitteri list adresovaný ruskému prezidentovi. „Oficiálne Vás žiadam o povolenie vziať Alexeja Navaľného do Nemecka,“ napísala. 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v súvislosti s prevozom ruského opozičného aktivistu uviedol, že ide o rozhodnutie, ktoré je výlučne v kompetencii omských lekárov a okrem ich úsudku v prevoze nič nebráni. V piatok poobede po stretnutí ruských a nemeckých lekárov, ruský opozicionár bude ešte dnes prevezený špeciálnym lietadlom do Berlína na špecialistické liečenie. 

Alexej Navaľnyj pocítil vo štvrtok počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy nevoľnosť a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa hovorkyne politika Kiry Jarmyšovej Navaľného pravdepodobne otrávili neznámou toxickou látkou, ktorú pridali do šálky čaju. Navaľnyj pil čaj na letisku pred odletom a podľa Jarmyšovej to bolo jediné, čo v to ráno vypil.

Lukašenko básni o americkom spiknutí

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok prisľúbil, že politickú krízu vo svojej krajine vyrieši v priebehu niekoľkých dní, a obvinil Spojené štáty z organizácie protivládnych protestov.

Alexander Lukašenko počas prejavu k pracovníkom v okrese Dzjaržynsk južne od metropoly Minsk ďalej vyhlásil, že protesty by nemali nikoho znepokojovať.

„Toto je môj problém, ktorý musím vyriešiť sám a ktorý sa už aj rieši. Verte mi, v nadchádzajúcich dňoch to bude vyriešené,“ povedal prezident.

Zopakoval, že demonštranti dostali za svoje aktivity zaplatené, a obvinil USA zo zorganizovania protestov s cieľom vytvoriť z Bieloruska nárazníkovú zónu voči Rusku – rovnako ako z trojice pobaltských štátov a Ukrajiny.

Bieloruský líder čelí najväčšej výzve za 26 rokov svojho vládnutia po tom, ako tisícky demonštrantov vyšli do ulíc. Dôvodom sú otázne podmienky jeho piateho znovuzvolenia, ktoré si zabezpečil dubióznym víťazstvom v prezidentských voľbách z 9. augusta.