Kotlebovi hrozí 8 rokov za mrežami

Marián Kotleba sa dnes opäť postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku vo veci kontroverzných šekov. Proces, ktorý sa mal konať 8. septembra bol zrušený v dôsledku karantény, ktorú predseda ĽSNS podstúpil po návrate z Čiernej Hory.
Kotleba v pondelok vytýkal sudkyni Ružene Sabovej fakt, že sa podľa neho necháva ovplyvňovať médiami. Trestný čin, ktorého sa mal dopustiť sa týka šekov odovzdaných trom rodinám s finančným darom vo výške 1 488 eur. Tie považuje obžaloba a viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.
Samosudkyňa Sabová už na otvorení pojednávania uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Ak sa k nej v prípade uznania viny prikloní, hrozilo by mu až osem rokov väzenia. Sabová vyhlásila dokazovanie v kauze kontroverzných šekov za ukončené.

Prokurátor Tomáš Honz má za to, že Kotleba využil symboliku na preukázanie stálosti jeho ideológie svojim priaznivcom. „Robil to skrytým spôsobom, ale pre radikálnu neonacistickú scénu zrozumiteľným,“ povedal Honz. Prokurátor navrhuje uznať Kotlebu za vinného z propagácie neonacizmu a uložiť mu trest 4 až 8 rokov za mrežami.

Hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom K. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku
Neprehliadnite

Kotlebovi hrozí osem rokov, prokurátor ho navrhuje uznať vinným z propagácie neonacizmu

Kracina sa mal sa podieľať na príprave vrážd Žilinku a Lipšica

Dušan Kracina bol zadržaný a obvinený zo zločinu úkladnej vraždy v rámci akcie ,,Objednávka“ Národnou kriminálnou agentúrou. Jeho úlohou bola príprava vraždy advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku. Informoval o tom hovorca polície Michal Slivka.

,,Skutku sa mal dopustiť na dvoch osobách, na chránenej osobe, ktorou je tiež verejný činiteľ, ale aj osobe, ktorá plní povinnosti uložené na základe zákona a tiež z osobitného motívu, ktorým je objednávka alebo v úmysle získať majetkový prospech," uviedol M. Slivka.

D. Kracina je známy v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene podnikateľa Norberta Bödöra s oznamom, že v Maďarsku hľadajú bieleho koňa.

Dušan Kracina
Neprehliadnite

Polícia zadržala a obvinila Dušana Kracinu. Mal sa podieľať na príprave vrážd Žilinku a Lipšica

Prevádzku na trase Bratislava – Komárno zabezpečia dvaja dopravcovia

Prevádzkovanie trasy Bratislava – Komárno spoločnosťou RegioJet bude onedlho zrušené. K tomuto kroku má dôjsť v decembri 2020 a malo by to mať súvis s hromadným prepúšťaním zamestnancov. ,,Kritická situácia na trase Bratislava - Komárno vznikla preto, že sa ministerstvo oneskorilo vo všetkých termínoch, ktoré sa týkali súťaže na nového dopravcu po ukončení zmluvy s RegioJetom. Dopravu na tejto trati zabezpečí rakúsky národný dopravca ÖBB a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od decembra tohto roka.

Ministerstvo dopravy a výstavby tvrdí, že spojenie dvoch národných dopravcov prinesie predovšetkým vyššiu kvalitu cestovania za nižšiu cenu. Cestovný poriadok ostane zachovaný a štát na tomto riešení ročne ušetrí desiatky tisíc eur. Navrhuje sa aj väčší počet klimatizovaných vozňov, ako tomu bolo doposiaľ vo vlakoch spoločnosti RegioJet.

„RegioJet je pripravený urobiť maximum pre riešenie ďalšieho postupu. Sme pripravení koordinovať kroky s dopravcom, ktorý bude na trati jazdiť od 13. decembra, a to vrátane dohody o prevzatí trás, o koordinácii postupu voči zamestnancom či prípadnom využití vhodného vozového parku, ako sú napríklad poschodové súpravy,“ uviedol hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.

OBB
Neprehliadnite

Prevádzku trate Bratislava - Komárno obslúži rakúsky dopravca

Kollár podľa Pellegriniho dehonestuje ústavnú funkciu

Predseda parlamentu Boris Kollár deklaroval, že stretnutie so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom nemalo skrytý úmysel ovplyvňovať obsah médií. ,,Nevidím do jeho hlavy, neviem, prečo sa chcel so mnou stretnúť, alebo čo bol jeho hlavný dôvod. Môj bol diskreditácia, ktorá trvá od volieb," reagoval Kollár na to, prečo J. Haščák vysvetľoval ich stretnutie inak.

,,Chcel som si s ním sadnúť a pozerať sa mu z očí do očí, keď mu dám tieto otázky, či je to príkaz pána Haščáka alebo mu to niekto v jeho médiách diriguje, alebo to ide odinakiaľ," dodal šéf parlamentu.

Kollár taktiež reagoval na komunikáciu s transrodovou modelkou a síce, že nemá dôvod sa za ňu ospravedlniť. ,,Lebo to bola moja súkromná komunikácia a nebola určená pre verejnosť," dodal s tým, že si píše s množstvom ľudí.

Podpredseda parlamentu a líder novej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini tvrdí, že Kollár dehonestuje druhú najvyššiu funkciu v štáte a že to svojimi tvrdeniami dokonca potvrdzuje.

,,Predseda parlamentu svojimi dnešnými vyjadreniami v súvislosti s jeho súkromným životom a rokovaním s predstaviteľom finančnej skupiny potvrdil, že dehonestuje druhú najvyššiu ústavnú funkciu v štáte. Pre Slovenskú republiku a jej renomé, pre verejnosť by bolo užitočné, ak by si uvedomil, aký významný post zastáva a začal sa primerane tomu aj správať."

Na snímke vpravo predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a vľavo podpredseda NR SR Peter Pellegrini (nezaradený) na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) 23. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kollár dehonestuje ústavnú funkciu, tvrdí Pellegrini

Zmazané video Kočnera z banky mohlo pomôcť vyšetrovaniu

Marián Kočner navštívil svoju bezpečnostnú schránku 17 hodín po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Polícia pochybila vo chvíli, keď si pri vyšetrovaní včas nedožiadala kamerový záznam od banky, ktorá ním disponovala. Vyšetrovateľ Peter Juhás si záznam vyžiadal až 27. marca 2019, ale nakoľko banky evidujú záznamy 13 mesiacov, Juhás zmeškal zákonnú lehotu o 5 dní.

Mariána Kočnera ani Alenu Zsuzsovú nevyhlásil Špecializovaný trestný súd za vinných z objednania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Obžaloba sa opierala o sériu nepriamych dôkazov, okrem pohybu mobilných telefónov aj komunikáciu z aplikácie Threema. Nemala však ako dokázať, že si Kočner šiel po peniaze za objednanú vraždu do bezpečnostného trezoru.

Marian K
Neprehliadnite

Polícia zmeškala príležitosť. Zmazané video Kočnera z banky mohlo pomôcť vyšetrovaniu