V košických oceliarniach hrozí štrajk

Odborári košických oceliarní vyhlásili v stredu štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania sa nedohodli s vedením o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy. Kolektívne vyjednávanie sa začalo 22. januára, platnosť štvorročnej kolektívnej zmluvy vypršala 30. júna.

Vedenie košických oceliarní akceptuje rozhodnutie odborových organizácií, ktoré v stredu vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Uviedol to hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača s tým, že efektívny pracovný čas môže v blízkej budúcnosti pomôcť spoločnosti zostať konkurencieschopnou.

Podľa jeho slov, oceliareň musí byť opatrná v čase, keď sú podmienky na trhu s oceľou extrémne neisté. „Oceliarske podniky už roky čakajú na jasné a rozhodné opatrenia Európskej komisie, ktorými by ochránila európsky trh proti neférovému obchodu s oceľou spoločnosťami mimo Európskej únie.“ pripomenul.

Hovorca vedenia však dodal,  že využijú každú možnosť, aby s odborármi dosiahli dohodu. „Máme však zodpovednosť nielen za súčasnú prosperitu našich zamestnancov, ale aj za dlhodobú budúcnosť spoločnosti,“ zdôraznil.

Najväčším sporným bodom vo vyjednávaniach je otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa.

Spravodlivosť si našla aj Jozefa Majského

Senát Najvyššieho súdu SR zamietol v stredu odvolanie obžalovaného Jozefa Majského v kauze podvodu nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest. Tým sa potvrdila platnosť rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

Najvyšší súd vylúčil Jozefa Majského v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. D. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu.

Súd trestné stíhanie J. Majského prerušili v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta podal viacero návrhov na pokračovanie prerušeného trestného stíhania. Posledný doručil na NS SR v polovici mája, následne sa vytýčil termín zasadnutia. V prípade sa malo konať naposledy 1. júla. Zasadnutie však odročili, keďže obžalovaný sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Zamestnávatelia vyzývajú Matoviča k dialógu

Predseda združenia najväčších slovenských zamestnávateľov Klub 500 Vladimír Soták v stredu vyzval premiéra Igora Matoviča, aby vytvoril priestor na spoločné rokovanie s podnikateľmi. Podľa zamestnávateľskej organizácie súčasná štátna podpora pre firmy určená na zachovanie pracovných miest je nedostatočná a pokiaľ sa nezvýši, v najbližších mesiacoch  hrozí vlna hromadných prepúšťaní.

Podnikatelia upozornili, že príspevok, ktorý vláda vyčlenila veľkým, stredným a malým podnikom, pokryje osobné náklady len do výšky 10 až 30 percent. Firmy pri výraznom poklese ekonomiky platia svojich zamestnancov často z úverov, no tento stav podľa Klubu 500 vydrží iba niekoľko mesiacov.

Podnikatelia odmietli argumenty, že ekonomika sa v budúcom roku vráti k rastu a už v súčasnosti – podľa výsledkov evidencie z elektronických registračných pokladníc (eKasa) – rastie maloobchodný predaj tovarov.

 „Klub 500 nežiada podporu na udržanie zamestnanosti v budúcom, ale práve v tomto, pre ekonomiku krízovom roku. Vláda má k dispozícii takmer päť miliárd eur na udržanie zamestnanosti a podporu ekonomiky, ktoré však na tento účel nechce uvoľniť,“ vyhlásil Tibor Gregor. Dodal, že ak tieto prostriedky Slovensko neminie, bude ich musieť vrátiť do Bruselu.

Polícia ide po rezervách štátnych rezervistov

Národná kriminálna agentúra v stredu opäť zasiahla v kauze korupcie v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR. Policajný zbor o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že v rámci akcie Rezerva pokračuje vo vyšetrovaní a od rána vykonáva zaisťovacie úkony v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ uviedla polícia. Pre pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu odvolala vláda Igora Matoviča (OĽANO) koncom marca Kajetána Kičuru z funkcie šéfa SŠHR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho následne obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Sudca ho vzal do takzvanej kolúznej väzby. Obvinený odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím podozrivých zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s portfóliom nehnuteľnosti vo vlastníctve jeho syna.

Zazvonil zvonec a súkromných destilátov je koniec

Súkromná domáca výroba destilátov z vlastného ovocia sa má na Slovensku zrušiť. Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorú predložilo Ministerstvo financií SR do medzirezortného pripomienkového konania.

Súčasná platná legislatíva, prijatá počas minulého vládneho obdobia z iniciatívy strany Most-Híd presne definuje domácu výrobu destilátu a stanovuje podmienky, za akých môže prebiehať. Rezort financií však v dôvodovej správe k novele zákona uviedol, že zavedenie možnosti súkromnej výroby destilátu spôsobilo mimoriadne neefektívne vynakladanie peňažných prostriedkov na výkon daňovej kontroly výroby liehu súkromnými osobami.

V súčasnosti je colnými úradmi evidovaných iba 26 súkromných výrobcov destilátu, pričom paušálna ročná výška spotrebnej dane je 135 eur.