Vláda zrušila bankový odvod

Ministerstvo financií SR podpísalo so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA) memorandum o porozumení, na základe ktorého sa zruší kontroverzný bankový odvod zavedený ešte vládou Roberta Fica (Smer-SD). Odvod nahradí zriadenie Rozvojového fondu Slovenska, ktorý by mal na trh priniesť potrebnú likviditu.

Banky totiž doteraz platili na odvode 150 miliónov eur ročne, tie však zostávali zmrazené na osobitnom účte, keďže sa môžu použiť iba na záchranu bánk počas kríz. Po novom banky vložia do fondu miliardu eur, ktorá sa použije na štátne projekty, ako napríklad výstavba nemocníc. Okrem toho banky investujú pol miliardy eur ročne na úvery na štátne projekty a miliardu eur ročne navyše do úverov pre ľudí a firmy.

Podľa ministra financií Eduarda Hegera ide o najlepšiu možnú dohodu, ktorá by mala vytvoriť nové pracovné príležitosti. Prezident SBA Alexander Resch si myslí, že vďaka dohode sa bankám uvoľnia finančné zdroje na nové úvery. Memorandum víta aj guvernér NBS Peter Kažimír, ktorý ho označil za výhru zdravého rozumu, a verí, že posilní stabilitu slovenského finančného sektora.

Južná Kórea potvrdila druhú vlnu koronavírusu

Riaditeľka Kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) Čong Un-gjong v pondelok vyhlásila, že Južná Kórea už zažíva druhú vlnu pandémie Covid-19. ​„Pôvodne sme predpovedali, že druhá vlna príde na jeseň alebo v zime. Naša predpoveď bola mylná,“ uviedla.

Počas uplynulého víkendu zaznamenala krajina 115 nových prípadov nákazy, väčšinu v hlavnom meste Soul. Pri súčasnom trende šírenia môže o mesiac denný prírastok prípadov prekročiť 800, upozornil jeho starosta. Zároveň apeloval na obyvateľov, aby neprestávali nosiť ochranné rúška a zachovávať opatrnosť s tým, že ak sa šírenie nespomalí, mesto zavedie prísnejšie obmedzenia.

Nové ohniská nákazy sa v Južnej Kórei začali objavovať začiatkom mája, keď sa uvoľnili protipandemické obmedzenia. Súviseli s nočnými klubmi, bohoslužbami či podomovým predajom. Ďalším dôvodom je import prípadov zo zahraničia, preto krajina od utorka zavádza reštrikcie pre cestujúcich z rizikových krajín.

Obvinili Lukašenkovho protikandidáta

Bieloruská polícia v nedeľu vzala do vyšetrovacej väzy Viktara Babyraku, bývalého šéfa banky Belgazprambank, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského energetického koncernu Gazprom. Babyraka plánuje kandidovať v augustových prezidentských voľbách, žaloba sa vzťahuje aj na jeho syna Eduarda, ktorý mu vedie volebný štáb.

Obsah obvinenia nemôže byť zverejnený, Výbor pre štátnu kontrolu (KGK) však uviedol, že Babyraka v Belgazprambank priamo organizoval nezákonné aktivity, ktoré mali ohrozovať národnú bezpečnosť. Babyraka obvinenia odmieta.

Európska únia už vyzvala na jeho prepustenie, lokálni aktivisti ho vyhlásili za politického väzňa. Babyrakov volebný tím predložil podpisové hárky potrebné na jeho registráciu ako kandidáta.

Nejde o prvého Lukašenkovho súpera, ktorý bol zazdržaný; okrem Babyraku zatkli aj lídra opozície Mikalaja Statkeviča či blogera Siarheja Cichanovského, ktorého manželka zbiera podpisy na kandidatúru. Voľby sa uskutočnia 9. augusta, súčasný prezident Alexander Lukašenko sa v nich uchádza o šieste funkčné obdobie.

Reprodukčné číslo vírusu v Nemecku vzrástlo

Nemecké reprodukčné číslo vírusu Sars-CoV-2 po víkende narástlo na hodnotu 2,88. Dôvodom je najmä ohnisko nákazy, ktoré vzniklo v továrni na spracovanie mäsa v meste Gütersloh v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Nemecký minister práce Hubertus Heil vyhlásil, že majitelia firmy musia niesť zodpovednosť za neschopnosť ochrániť 1 500 svojich zamestnancov, ktorí sa vírusom nakazili. Väčšina z nich pochádza z Rumunska alebo Bulharska. Rodina Tönniesovcov, ktorá firmu vlastní, údajne porušila viaceré protipandemické regulácie a nechcela úradom poskytnúť kontaktné údaje svojich zamestnancov, ktoré by pomohli stopovať šírenie vírusu.

Generálny riaditeľ firmy Clemens Tönnies sa verejnosti ospravedlnil a povedal, že za incident prevezme „plnú zodpovednosť“, vylúčil však svoje odstúpenie. Kvôli nálezu nového ohniska muselo ísť do karantény približne 7-tisíc ľudí a školy a škôlky naprieč regiónom museli byť opätovne uzavreté. 

Incident opäť rozprúdil verejnú diskusiu o podmienkach v mäsospracujúcom priemysle. Jeho zamestnanci totiž pracujú a bývajú v úzkom fyzickom kontakte a často sú najímaní zahraničnými firmami, preto sa na nich nevzťahuje nemecký zákonník práce.

Matovič rešpektuje Krištúfkovej rozhodnutie

„V nedeľu v poobedňajších hodinách som sedel s pánom Borisom Kollárom aj pani Krištúfkovou. Rozhodla sa, ako sa rozhodla, ja to rešpektujem a pre mňa vybavené. Nechal som rozhodnutie na pani Krištúfkovú a Sme rodina,“ povedal premiér Igor Matovič na margo odstúpenia poslankyne Petry Krištúfkovej z postu splnomocnenkyne vlády.

Krištúfkovú pritom do pozície schválili len minulý týždeň. Matovič povedal, že obom svoj názor povedal medzi štyrmi očami a následne všetci zobrali na vedomie, že niekto niekde odstúpil. „Tak by to v koalícii malo fungovať,“ dodal. Zodpovednosť za rezort práce podľa neho nesie minister Milan Krajniak (Sme rodina), ktorému premiér chce dôverovať.

Práve Krajniak predložil na vládu návrh na vytvorenie postu splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Krištúfková z neho v nedeľu po niekoľkých dňoch vo funkcii odstúpila po tom, čo sa prevalilo, že v roku 2009 strávila dovolenku na jachte Mariana Kočnera. Svoju prácu si však chce ďalej robiť, stojí za ňou aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.