Matovič vyzval Sulíka na demisiu

Premiér Igor Matovič v relácii rádia Expres vyzval vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby podal demisiu. Opakovane ho kritizoval v súvislosti s nezvládnutým nákupom antigénových testov, ktoré mal podľa jeho slov zaobstarať. R. Sulíka obvinil z toho, že mu nezáleží na ľuďoch, zo Sulíkovho prístupu je mu vraj do plaču.

„Post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. Neberiem osobne výroky Igora Matoviča, pretože rozumiem extrémne zložitej situácii a unikátnej zodpovednosti, ktorej čelí,“ reagoval na najnovšie obvinenia Sulík.

I. Matovičovi sa tiež nepáčilo, že minister hospodárstva nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Podľa R. Sulíka však nie je možné takto expresne rýchlo vytvoriť legislatívu na kohokoľvek požiadanie. Minister dodal, že ak premiér kritizuje rezort hospodárstva za to, že neobstaráva testy, tak vedome nehovorí pravdu. Pripomenul, že príslušný zákon spadá do kompetencie podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), ktorý iba prednedávnom pripravil jeho novelizáciu. Ministerstvo hospodárstva SR už antigénové testy na ochorenie Covid-19 obstaráva v súlade s platnou legislatívou.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) 25. novembra 2020 v Bratislave.
FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Premiér Matovič vyzval Richarda Sulíka, aby podal demisiu

Očkovať sa v EÚ začne už tento mesiac

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa v Európskej únii začne už 27. decembra. Taktiež potvrdila, že všetkých 27 členských štátov EÚ by malo začať s očkovaním svojich obyvateľov v rovnaký deň. Európska lieková agentúra oznámi rozhodnutie o schválení vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech na použitie v EÚ 21. decembra. Urobí tak o osem dní skôr, než pôvodne plánovala.

Slovenskí europoslanci zo všetkých politických frakcií potvrdili, že podporia plošné európske a národné kampane v prospech očkovania. Väčšina z nich sa dá zaočkovať pri prvej možnej príležitosti. Zo štrnástich slovenských europoslancov zatiaľ osem potvrdilo, že sa dajú zaočkovať. Z deviatich opýtaných odmietol vakcínu iba poslanec Milan Uhrík z ĽSNS s odvolaním sa na dobrovoľnosť očkovania. Lucia Ďuriš Nicholsonová z politickej skupiny konzervatívcov a reformistov (ECR) zdôraznila, že dôležité bude najmä zrozumiteľne a kvalitne informovať obyvateľov o vakcíne proti ochoreniu Covid-19.

KK7 Brusel - Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie po videosummite EÚ 19. novembra 2020 v Bruseli. Členské krajiny EÚ intenzívne pracujú na tom, aby sa čo najrýchlejšie dostali z krízy, v ktorej sa ocitli po maďarskom a poľskom zablokovaní rozpočtu EÚ a plánu obnovy. Uviedli tak predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii po skončení štvrtkového videosummitu. Obaja predsedovia sa snaž
Neprehliadnite

Očkovanie proti Covid-19 v EÚ sa začne 27. decembra, potvrdila Von der Leyenová

Exministra Žigu obvinila NAKA z podplácania

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie voči bývalému ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi za prečin podplácania. P. Žiga je v súčasnosti poslancom Národnej rady SR a pôsobí v mimoparlamentnej strane Hlas-SD. V prípade dokázania viny mu podľa príslušného paragrafu Trestného zákona hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov.

Obvinený bývalý funkcionár NAKA Bernard Slobodník mal podľa medializovaných informácií vypovedať, že v minulosti zobral od podnikateľa Norberta Bödöra úplatok 50-tisíc eur za to, aby NAKA nevyšetrovala obvinenie z karuselového podvodu príbuzného Petra Žigu. Exminister už v decembri podozrenia z podplácania odmietol. Uviedol, že nikdy neovplyvňoval žiadne vyšetrovanie vo svoj prospech ani v prospech príbuzných. 

Na snímke nezaradení poslanci NR SR zľava Peter Žiga a Erik Tomáš počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 25. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

NAKA obvinila poslanca a exministra hospodárstva Petra Žigu za prečin podplácania

Pražský súd uznal rozsudok NS SR nad Majským

Trojčlenný senát Mestského súdu v Prahe uznal rozsudok Najvyššieho súdu SR z leta tohto roka nad právoplatne odsúdeným podnikateľom Jozefom Majským. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. J. Majský podal voči rozhodnutiu odvolanie, naďalej je vo väzbe. Vecou sa bude zaoberať ešte Vrchný súd v Prahe.

Mestský súd v Prahe v septembri rozhodol, že Majský nebude vydaný na výkon trestu odňatia slobody na Slovensko, pretože je zároveň občanom Českej republiky. Musel by teda s vydaním súhlasiť. J. Majského zatkli prvý raz v októbri 2002 pre podozrenia, že tuneloval skrachované nebankové spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia. 

UTEKALA ZA NÍM Pár dní po tom, čo  zatkli Jozefa Majského,  sa jeho dcéra pravdepo- dobne nachádzala v Prahe.
Neprehliadnite

Mestský súd v Prahe uznal rozsudok nad Jozefom Majským

Gröhling predstavil cestu, ktorou sa deti vrátia do škôl

Minister školstva Branislav Gröhling prišiel s plánom návratu detí do škôl po 11. januári 2021. Plán sa bude riadiť podľa stupňov Covid automatu. V okresoch zaradených do I. až III. stupňa sa budú stredoškoláci učiť dištančnou formou. V II. a III. stupni nebudú do školy chodiť ani žiaci druhého stupňa základných škôl. V oboch prípadoch to platí až do absolvovania testovania. V okresoch vo IV. stupni budú chodiť do školy či škôlky iba žiaci, ktorých zákonní zástupcovia pracujú v kritickej infraštruktúre štátu.

B. Gröhling naplánoval pre deti taktiež testovanie. Prvé by sa mohlo vzhľadom na epidemiologickú situáciu realizovať už v januári. Záujem majú zisťovať riaditelia prostredníctvom dotazníka. Škola môže požiadať o preplatenie testovania. Podľa ministrových informácií je to päť eur za úkon a test zadarmo. Využívať sa majú antigénové aj PCR testy.

Branislav Gröhling
Neprehliadnite

Gröhling predstavil manuál návratu detí do škôl, žiaci sa v januári budú testovať