Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku

Bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Pezinku. „Na žiadosť mojej klientky sa nebudem k dnešnému dňu vyjadrovať," povedal obhajca obvinenej, Peter Erdös. ÚŠP sa taktiež oficiálne zatiaľ k eskorte z ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici do Pezinka nevyjadril.

Podľa portálu topky.sk malo presunutiu predchádzať rozhodnutie dozorujúcej prokurátorky ÚŠP, ktorá údajne neumožnila šéfovi NAKA Branislavovi Zurianovi návštevu Moniky Jankovskej vo väznici v Banskej Bystrici. Podľa informácií portálu Jankovská pred dvoma týždňami napísala list prokurátorke Valérii Simonovej, ktorá dozoruje kauzu s názvom Búrka. Jankovská žiadala o stretnutie so Simonovou a jej nadriadeným dozorujúcim prokurátorom.

Ten však rozhodol, že Simonová sa úkonu nezúčastní a na stretnutie s Jankovskou príde prokurátor Peter Kysel. Pravdepodobne teda bude veci, o ktorých vypovedá Jankovská, dozorovať iný prokurátor namiesto Simonovej.

Monika J. odchádza po výsluchu na ŠTS v Banskej Bystrici
Neprehliadnite

Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku, jej obhajca sa k tomu nevyjadril

Naď informoval o priebehu celoplošného testovania

Testovať sa bude od soboty do nedele, a to v čase od 7.00 do 22.00 h, pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 h. Na testovanie bude vytvorených viac ako 5-tisíc odberných miest, pripravených bude 4 901 odberných tímov. „Domácnosti dostanú v stredu informačný letáčik, kde je uvedený aj piatok, za čo sa ospravedlňujem," skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď.

Na testovaní sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav, tí však potrebujú potvrdenie od lekára. Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v ostatných 90 dňoch už boli pozitívne testovaní. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len, ak ostanú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Naď sa vyjadril aj k tomu, čo čaká Slovákov, ktorí budú prechádzať hranicami. Tu sa podľa neho bude vykonávať testovanie až po skončení druhej celoslovenskej vlny testovania.

Na snímke je minister obrany Jaroslav Naď počas tlačovej konferencie k prvému dňu testovania na Orave.
Neprehliadnite

Na testovanie bude vytvorených viac ako 5-tisíc odberných miest, vyhlásil J. Naď

Pre pandémiu poslanci prerušili schôdzu

Októbrová schôdza Národnej rady SR je po dohode na poslaneckom grémiu prerušená do 3. novembra do 9:00. V pléne to vyhlásil podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý je dočasne poverený vedením parlamentu. Viacerí poslanci sú v karanténe, aj preto by plénum nemuselo byť uznášaniaschopné. Vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca zo Sme rodina, ako aj Smeru-SD majú byť oba poslanecké kluby v karanténe. Okrem toho majú pozitívny výsledok viacerí poslanci z ĽSNS a dvaja poslanci za OĽANO.

Grendel ďalej povedal, že Národná rada SR zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy na ochorenie Covid-19. Dodal, že aj pri ústavných činiteľoch platí lekárske tajomstvo, preto nemusia svoj pozitívny výsledok zverejniť.

Na snímke 16. schôdza parlamentu v Bratislave v stredu 21. októbra 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poslanci prerušili aktuálnu schôdzu pre pandémiu do 3. novembra

Protesty v Bielorusku trvajú už 80 dní

Bielorusko zažíva 80. deň protestov, ktoré vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta. Počas dnešných protestov zadržali bezpečnostné zložky takmer 300 demonštrantov. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko navrhuje vylúčiť tých vysokoškolských študentov, ktorí sa zúčastňujú na úradmi nepovolených protestoch. Navrhol tiež prepustiť z práce vysokoškolských pedagógov, ktorí sa na univerzitách správajú „podlo".

Opozícia na včerajšok ohlásila celoštátny štrajk, ktorý mal byť dôsledkom toho, že Lukašenko nevyhovel ultimátu Cichanovskej a neodstúpil z funkcie, nezastavil násilie voči demonštrantom a nenariadil prepustiť politických väzňov.

Bielorusko
Neprehliadnite

Protesty v Bielorusku proti Lukašenkovi pokračujú už 80. deň

Prezidentka kritizuje proces odvolávania rektora STU

Odvolávanie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave malo od štandardného procesu veľmi ďaleko. V reakcii na rozhodnutie Akademického senátu STU, ktorý odsúhlasil odvolanie rektora Miroslava Fikara, to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Včerajšie odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií," uviedla Čaputová. Prezidentka plánuje zvážiť okolnosti rozhodnutia a následne vyjadrí svoj postoj.

Proces kritizoval aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, ktorému spôsob zasadnutia senátu pripomínal komunizmus, normalizáciu a nedemokratické praktiky. „Včera sa stala vec, o ktorej som si myslel, že sa nestane 31 rokov od Nežnej revolúcie," povedal Šeliga. Tvrdí, že akademická pôda má garantovať slobodu a dúfa, že zasiahne minister školstva.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, tvrdí prezidentka